Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
4 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

Mieć dom to prawo, a nie przywilej. Bilans na Światowy Dzień Uchodźcy

Czas czytania
4 minuty

W 2019 roku na świecie było 80 milionów ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy w wyniku konfliktów, prześladowania i pogwałcenia podstawowych praw człowieka. To najwyższy od 7 lat wskaźnik migracji. Jak podają eksperci ONZ ds. uchodźców, najwięcej przesiedleńców pochodzi z Syrii, w której od 10 lat trwa wojna. Tam pomoc dostarcza Polska Misja Medyczna.

Przesiedlonych dzieci na całym świecie jest więcej niż liczy cała populacja Danii i Australii, około 30 milionów. Wieczna tułaczka wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, również tymi o podłożu psychicznym. Szacuje się, że na decyzję o przyznaniu azylu czeka w dalszym ciągu ponad 4 miliony ludności. To ludzie, którzy nie mają dachu nad głową, a jedyne co zajmuje im myśli to czy przetrwają, czy zjedzą dziś posiłek, czy ich dzieci będą bezpieczne.

„Nie można oczekiwać, że ludzie będą żyli w stanie wstrząsów przez całe lata, bez szansy na powrót do domu ani nadziei na zbudowanie przyszłości tam, gdzie są. Potrzebujemy nowego podejścia do wszystkich, którzy zmuszeni są do ucieczki, w połączeniu z bardziej zdecydowanym dążeniem do rozwiązywania konfliktów, które są przyczyną tak ogromnego cierpienia” – powiedział Filippo Grandi, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.

Ogromny kryzys przesiedleńczy dotknął także Wenezuelę, która przed zapaścią gospodarczą uważana była za jeden najlepiej prosperujących krajów Ameryki Łacińskiej. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna. 4,5 miliona Wenezuelczyków uciekło do sąsiednich państw: Kolumbii, Brazylii, a także Ekwadoru.

Nikt dobrowolnie nie wybrał sobie życia jako uchodźca. Ci ludzie uciekają przed śmiercią, a oprócz tego niekiedy muszą mierzyć się z ogromną nietolerancją. Przez 15 lat mojej pracy w sektorze humanitarnym sytuacja migrantów nigdy nie była tak trudna – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, która od 6 lat prowadzi projekty na rzecz uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Pomoc uchodźcom wymaga skutecznych i długofalowych rozwiązań w dostarczaniu żywności czy opieki medycznej, dzięki czemu jakość ich życia poprawi się trwale. To w gruncie rzeczy podstawowe prawo każdego człowieka, by mieć co jeść, czuć się bezpiecznie i mieć dach nad głową.

Polska Misja Medyczna, dzięki klinikom mobilnym dociera z pomocą medyczną do obozów i nieformalnych obozowisk w Irackim Kurdystanie i Jordanii. Ośrodek zdrowia i gabinet dentystyczny w Kurdystanie jest jedynym źródłem pomocy medycznej. Podobnie sytuacja wygląda wewnątrz Syrii, gdzie PMM pracuje z lokalnymi lekarzami w szpitalu i obozach, lecząc, przygotowując protezy dla kobiet i dzieci, a teraz dostarczając paczki ze środkami czystości. W Wenezueli Polska Misja Medyczna zajmuje się przygotowaniem i doręczeniem paczek z żywnością dla najuboższych rodzin.

Możesz zmienić sytuację uchodźców. Wesprzyj skuteczne działania PMM na miejscu.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera