WHO szacuje, że w regionach bliższych linii frontu, na wschodzie i południu kraju, nawet 50% placówek medycznych funkcjonuje w ograniczonym zakresie lub nie funkcjonuje w ogóle. Od 24 lutego odnotowano już 802 ataki na szpitale i ambulatoria. Od pierwszych dni wojny do dziś przygotowaliśmy ponad 130 transportów ze wsparciem materialnym dla ponad 50 szpitali w Ukrainie, umożliwiając ich dalsze funkcjonowanie. Na miejscu trafiło też 5 wyposażonych ambulansów. Aby zapewnić podstawową pomoc uchodźcom docierającym do Polski, przez trzy miesiące prowadziliśmy przygraniczne punkty medyczne, w których przeprowadziliśmy 1562 konsultacje.
12 miesięcy pomocy Polskiej Misji Medycznej w Ukrainie i w Polsce to między innymi:
Biorąc pod uwagę szczególne potrzeby szpitali neonatologicznych i wzrost przedwczesnych porodów w trakcie wojny, rozpoczęliśmy program szkoleń dla personelu medycznego i pacjentek w 10 placówkach w całym kraju. Zostały one również wyposażone w niezbędne urządzenia ratujące życie maluchów, między innymi pompy infuzyjne i stanowiska do resuscytacji noworodka. Szkolenia dla pacjentek obejmują tematy dbania o noworodka, praw pacjenta i możliwości uzyskania wsparcia psychologicznego. Skorzystało z nich już ponad 100 kobiet.
Kontynuujemy program wsparcia dla uchodźców mieszkających w Polsce, prowadzony pod nazwą Przestrzenie Przyjazne Dzieciom. Pomoc psychologiczna, nauka języka, doradztwo zawodowe, opieka nad dziećmi – to najważniejsze wymiary wsparcia dla grupy uchodźców, z których ponad 90% stanowią kobiety. W 9 miastach w Polsce odbyły się tysiące godzin zajęć rozwijających zainteresowania dzieci i dorosłych i ponad 1000 sesji psychologicznych i terapeutycznych.
Wraz ze Stowarzyszeniem Jedna Chwila prowadzimy program Iron Help dla osób z niepełnosprawnościami. W jego ramach rehabilitacją i protezowaniem objętych zostanie 350 osób, zarówno spośród uchodźców mieszkających w Polsce, jak i tych, którzy pozostają na stałe w Ukrainie. Codziennie w poznańskiej Iron Arenie mogą oni rozwijać swoją sprawność fizyczną podczas prowadzonych zajęć rehabilitacyjnych w ramach 10-dniowych obozów.