Rok wojny w Ukrainie – podsumowanie naszych działań
28.02.2023
Czas czytania
4 minuty
Mija rok od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Wśród cywilów najbardziej narażone na skutki wojny są osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze oraz dzieci i kobiety w ciąży. To również rok, odkąd Polska Misja Medyczna zaangażowała się w pomoc medyczną w Ukrainie, zwracając szczególną uwagę właśnie na potrzeby tych grup.
Wśród 18 milionów osób, które według danych ONZ potrzebuje pomocy humanitarnej, nawet 15 milionów stanowią osoby wymagające wsparcia medycznego. To często ludzie starsi, z przewlekłymi chorobami, osoby z niepełnosprawnościami czy kobiety w ciąży. Te najbardziej wrażliwe grupy często nie mają szans na ucieczkę w bardziej bezpieczne miejsca: szacuje się, że na terenach bliskich linii frontu osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią obecnie nawet 30% populacji.
„Przyczynianie się do rozwoju daje mi poczucie, że jestem użyteczMoi pacjenci mierzą się z podstawowymi chorobami przewlekłymi: nadciśnieniem, cukrzycą, schorzeniami sercowo-naczyniowymi. W normalnych warunkach łatwo je leczyć, ale wielu z nich nie ma teraz regularnego dostępu do podstawowych badań, leków, konsultacji z lekarzem. Jednocześnie borykają się z wywołanymi wojną problemami psychicznymi-ny dla planety”.
— Bogdan Awramenko, lekarz kardiolog współpracujący z Polską Misją Medyczną.
WHO szacuje, że w regionach bliższych linii frontu, na wschodzie i południu kraju, nawet 50% placówek medycznych funkcjonuje w ograniczonym zakresie lub nie funkcjonuje w ogóle. Od 24 lutego odnotowano już 802 ataki na szpitale i ambulatoria. Od pierwszych dni wojny do dziś przygotowaliśmy ponad 130 transportów ze wsparciem materialnym dla ponad 50 szpitali w Ukrainie, umożliwiając ich dalsze funkcjonowanie. Na miejscu trafiło też 5 wyposażonych ambulansów. Aby zapewnić podstawową pomoc uchodźcom docierającym do Polski, przez trzy miesiące prowadziliśmy przygraniczne punkty medyczne, w których przeprowadziliśmy 1562 konsultacje.
12 miesięcy pomocy Polskiej Misji Medycznej w Ukrainie i w Polsce to między innymi:
- Ponad 130 transportów z zaopatrzeniem dla ponad 50 szpitali w Ukrainie.
- 5 karetek dla szpitali w Ukrainie.
- Specjalistyczny sprzęt i szkolenia medyczne dla personelu 10 szpitali neonatologicznych w Ukrainie.
- 3 punkty pierwszej pomocy medycznej na przejściach granicznych i w ośrodkach recepcyjnych w Ukrainie.
- 15 000 szczepionek przeciw tężcowi i błonicy dla ukraińskich pacjentów.
- Obozy rehabilitacyjno-sportowe dla ponad 350 osób z niepełnosprawnościami.
- 9 miast w Polsce, w których PMM prowadzi Przestrzenie Przyjazne Dzieciom.
- Ponad 1000 sesji psychologicznych i terapeutycznych dla uchodźców w Polsce
Biorąc pod uwagę szczególne potrzeby szpitali neonatologicznych i wzrost przedwczesnych porodów w trakcie wojny, rozpoczęliśmy program szkoleń dla personelu medycznego i pacjentek w 10 placówkach w całym kraju. Zostały one również wyposażone w niezbędne urządzenia ratujące życie maluchów, między innymi pompy infuzyjne i stanowiska do resuscytacji noworodka. Szkolenia dla pacjentek obejmują tematy dbania o noworodka, praw pacjenta i możliwości uzyskania wsparcia psychologicznego. Skorzystało z nich już ponad 100 kobiet.
Kontynuujemy program wsparcia dla uchodźców mieszkających w Polsce, prowadzony pod nazwą Przestrzenie Przyjazne Dzieciom. Pomoc psychologiczna, nauka języka, doradztwo zawodowe, opieka nad dziećmi – to najważniejsze wymiary wsparcia dla grupy uchodźców, z których ponad 90% stanowią kobiety. W 9 miastach w Polsce odbyły się tysiące godzin zajęć rozwijających zainteresowania dzieci i dorosłych i ponad 1000 sesji psychologicznych i terapeutycznych.
Wraz ze Stowarzyszeniem Jedna Chwila prowadzimy program Iron Help dla osób z niepełnosprawnościami. W jego ramach rehabilitacją i protezowaniem objętych zostanie 350 osób, zarówno spośród uchodźców mieszkających w Polsce, jak i tych, którzy pozostają na stałe w Ukrainie. Codziennie w poznańskiej Iron Arenie mogą oni rozwijać swoją sprawność fizyczną podczas prowadzonych zajęć rehabilitacyjnych w ramach 10-dniowych obozów.