Ciąża
Dla większości zdrowych kobiet ciąża jest normalnym i naturalnym procesem, który zazwyczaj przebiega bez większych problemów. Jednakże dla niektórych przyszłych matek okres ten może być bardziej ryzykowny niż dla innych. Istnieją bowiem czynniki mające charakter fizjologiczny i niezależny od warunków otaczających kobietę w ciąży. Inne jednak, takie jak dostęp do opieki medycznej, regularnych badań, bezpiecznego środowiska to rzeczy, na które nie mają wpływu kobiety z krajów objętych kryzysem humanitarnym.
Poród
Poród to proces fizjologiczny, który wymaga znacznych wysiłków organizmu kobiety. Istnieje klika czynników, które sprawiają, że może on być niebezpieczny dla rodzącej. Większość zgonów matek ma miejsce tuż przed, w trakcie lub tuż po porodzie. Bez dostępu do wykwalifikowanego personelu medycznego kobiety są znacznie bardziej narażone na niebezpieczeństwa związane z urodzeniem dziecka.
Istnieje wiele rodzajów porodu, m.in.: poród drogami natury, poród operacyjny (przez cesarskie cięcie), poród wspomagany (z użyciem vacuum lub kleszczy), poród indukowany. O ile w krajach Europy, w których panuje pokój, nikt nie widzi niczego złego w cesarskim cięciu, o tyle wiele kobiet w Afryce (np. w Zambii) stara się go uniknąć. Powodem jest strach przed komplikacjami operacji oraz o przyszłe zdrowie reprodukcyjne danej mamy.
Dlaczego poród może być niebezpieczny?
Wysiłek fizyczny, znaczne rozciągnięcie tkanek, wydzielanie ogromnych ilości hormonów, wzrost zapotrzebowania na tlen, komplikacje – takie jak utknięcie dziecka w kanale rodnym lub konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia to główne czynniki, które sprawiają, że ten proces fizjologiczny nie zawsze jest bezpieczny dla mamy i noworodka. Im gorsze warunki porodowe, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia np. gorączki poporodowej.