Strefa Gazy od lat zmaga się z dramatycznym kryzysem humanitarnym, który w wyniku obecnego konfliktu osiągnął katastrofalne rozmiary. Brakuje wszystkiego – żywności, wody, leków i dostępu do opieki medycznej. Niesiemy pomoc tamtejszym cywilom, dostarczając wsparcie medyczne i humanitarne. Dotychczas przekazaliśmy m.in.: środki medyczne, odzież oraz mleko dla noworodków. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami, a finansowani przez nas jordańscy lekarze pełnią dyżury w szpitalu w Dajr al-Balah. Jeden z nich, dr Hamza Bani Yaseen, mówi wprost: „Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, dzieci po prostu umrą z głodu. Już teraz wiele z nich umiera”.
Wpłacam na
Polską Misję Medyczną
Pomoc dla powodzian
Palestynę
Strefę Gazy
Etiopię
Syrię
Senegal
Ukrainę
Irak
Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
30 PLN
60 PLN
100 PLN
60 PLN
120 PLN
200 PLN
Akceptujemy płatności
Nasza pomoc w Strefie Gazy
W obliczu katastrofalnej sytuacji humanitarnej nieustannie działamy, aby ratować ludzkie życie. Naszym priorytetem jest pomoc medyczna i tworzenie zespołów ratunkowych – sfinansowaliśmy dyżury jordańskich lekarzy w szpitalu w Dajr al-Balah, a także umożliwiliśmy medykom z Jordanii, Kataru i Omanu bezpieczne wjazdy do Strefy Gazy. Zajęliśmy się dostawami sprzętu i leków – przekazaliśmy trzy transze pomocy humanitarnej, obejmujące środki medyczne, ciepłą odzież i mleko dla noworodków. Wspieramy również szpitale – pomagamy funkcjonować placówkom medycznym, które mimo bombardowań nadal leczą pacjentów.
Jaka jest sytuacja w Strefie Gazy?
Jeszcze przed wojną Strefa Gazy znajdowała się w kryzysie spowodowanym 17-letnią blokadą Izraela i powtarzającymi się operacjami wojskowymi. Już wtedy 80% ludności było uzależnione od pomocy międzynarodowej. Na początku lutego 2024 roku Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) uznała Strefę Gazy za nienadającą się do zamieszkania. Trwający konflikt rozpoczął się od ataków Hamasu, które pochłonęły życie około 1195 osób (w tym 815 cywilnych), a 251 osób zostało porwanych. Wśród nich znaleźli się obywatele Izraela oraz krajów zagranicznych. Następnie działania izraelskiej armii i blokada Strefy Gazy spowodowały śmierć ok. 45 000 Palestyńczyków (stan na styczeń 2025 r., według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy).
Dostęp do opieki medycznej jest w Gazie skrajnie ograniczony. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy informuje, że tylko 12 z 36 szpitali funkcjonuje częściowo – a ich liczba zmienia się z tygodnia na tydzień. W zniszczonych placówkach brakuje leków, sprzętu i personelu, a ludzie leżą na podłogach, czekając na pomoc, która często nie nadchodzi. W swoich działaniach skupiamy się na poprawie tragicznej sytuacji pacjentów.
Każde odcięcie szpitala od dostaw jest zagrożeniem życia i zdrowia pacjentów. Słyszymy doniesienia o strzałach na terenie placówki, o zniszczonej ścianie szpitala. Zginą tam niewinni ludzie – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej
Galeria
1
/
9
2
/
9
3
/
9
4
/
9
5
/
9
6
/
9
gaza chłopiec
7
/
9
8
/
9
9
/
9
Strefa Gazy
W Strefie Gazy brakuje dosłownie wszystkiego. Ludzie leżą na podłodze zniszczonych szpitali, często zbyt długo czekając na pomoc medyczną. Fatalna sytuacja sanitarna i brak wody doprowadziły do pojawienia się pierwszych od lat zachorowań na polio. Często z uwagi na brak leków i odpowiednich warunków lekarze decydują się na amputację zranionych części ciała u dzieci i osób dorosłych, by uniknąć zakażenia i uratować ludzkie życie. W normalnych warunkach szpitalnych takie tragedie nie miałyby miejsca, wystarczyłoby bowiem celowane leczenie. Na terenie Strefy Gazy szerzą się również choroby, które bezpośrednio zagrażają życiu dzieci, takie jak ostra biegunka. Lekarze z organizacji partnerskich Polskiej Misji Medycznej mówią, że są w stanie pomóc jedynie ok. 30% wśród zgłaszających się do nich pacjentów.
Nasz zespół może być ewakuowany w każdej chwili. Pracujemy systemem miesięcznych wyjazdów na miejsce, nie wiemy jednak, kiedy kolejna zmiana lekarzy będzie mogła dotrzeć na miejsce. Droga z Jordanii do Strefy Gazy prowadzi przez Zachodni Brzeg, na którym też nie jest już bezpiecznie – mówi dr Yaroup Aljouni z Jordan Health Aid Society, z którym współpracuje na miejscu Polska Misja Medyczna.
Problemem jest także powszechne niedożywienie. Od 1 maja do 15 czerwca 2024 roku ponad 2 miliony ludzi w Strefie Gazy doświadczyło skrajnego braku żywności. Najmłodsi często nie mają szans na przeżycie, bo ich organizmy są zbyt osłabione, by walczyć z chorobami.
Doniesienia o uzgodnionym już zawieszeniu broni pomiędzy Hamasem oraz Izraelem wzbudziły nadzieję, że kryzys humanitarny w Strefie Gazy spotka się wreszcie z należytą odpowiedzią. Jednakże, od czasu wygaśnięcia rozejmu 2 marca 2025 roku, sytuacja humanitarna w regionie uległa dramatycznemu pogorszeniu. Izrael wprowadził całkowitą blokadę Strefy Gazy, uniemożliwiając dostarczanie żywności, paliwa i pomocy humanitarnej. W rezultacie, mieszkańcy są zmuszeni do przetrwania na jednym posiłku dziennie, a ceny podstawowych produktów, takich jak cebula i ziemniaki, wzrosły o 1000% w porównaniu do okresu sprzed wojny . Ponadto, brak dostępu do gazu do gotowania zmusza ludzi do spalania odpadów w celu przygotowania posiłków. Ponad 90% populacji zostało przesiedlonych, a liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 52 000, z czego większość stanowią kobiety i dzieci. Organizacje pomocowe ostrzegają przed rosnącym niedożywieniem, szczególnie wśród dzieci, a ONZ określa kryzys jako potencjalnie najgorszy w historii regionu.