Strefa Gazy
Niesiemy pomoc cywilom w Strefie Gazy. Przekazaliśmy im już trzy transze pomocy, które obejmowały m.in. środki medyczne, odzież oraz mleko dla noworodków. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami, a finansowani przez nas jordańscy lekarze pełnią dyżury w szpitalu w Dajr al-Balah.
Nasza pomoc w Strefie Gazy
Do Gazy dotarły już trzy transze pomocy. Polska Misja Medyczna wraz z lokalnym partnerem – Palestinian Medical Relief Society w pierwszej kolejności przekazała potrzebującym m.in.: zapasy medyczne, ciepłe ubrania oraz mleko dla noworodków. Pomoc sfinansowano z wpłat darczyńców. Trzecia transza przeznaczona została na wsparcie pracy lekarzy w szpitalu w Dajr al-Balah, do którego nasz jordański partner organizuje zespoły ratunkowe. Zezwolenia Izraela umożliwiły medykom z Jordanii, Kataru i Omanu bezpieczne wjazdy do Strefy Gazy.
Jaka jest sytuacja w Strefie Gazy?
Strefa Gazy była w katastrofalnej sytuacji jeszcze przed rozpoczęciem wojny. Miało to związek z trwającą 17 lat izraelską blokadą i powtarzającymi się operacjami wojskowymi. W wyniku takich działań ok. 80% ludności było uzależnione od pomocy międzynarodowej.
Na początku lutego 2024 roku Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) oszacowała, że Strefa Gazy obecnie nie nadaje się do zamieszkania. Trwająca odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczęła się od ataków Hamasu, w wyniku których zginęło około 1400 osób, a 242 osoby zostały porwane. Wśród nich byli przede wszystkim obywatele Izraela oraz krajów zagranicznych. Późniejsze działania militarne armii izraelskiej oraz blokada Strefy Gazy przyniosły kolejne ofiary, tym razem po stronie palestyńskiej. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy na początku września 2024 szacowało, że na terenie enklawy zginęło ok. 40 000 osób.
Ogromnym wyzwaniem w takich okolicznościach jest zapewnienie ludziom prawidłowej opieki zdrowotnej, która w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego jest często najważniejsza i najpilniejsza. Cywilów, którzy cierpią w wyniku walk oraz spowodowanego nimi kryzysu humanitarnego, nie ma gdzie leczyć. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy donosi, że tylko częściowo funkcjonuje 12 z 36 szpitali (liczba ta potrafi się zmienić z tygodnia na tydzień) na terenie enklawy. Fatalne warunki w punktach medycznych są dodatkowym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia. Polska Misja Medyczna w swoich działaniach skupia się na poprawie tragicznej sytuacji pacjentów.
W Strefie Gazy brakuje dosłownie wszystkiego. Ludzie leżą na podłodze zniszczonych szpitali, często zbyt długo czekając na pomoc medyczną. Fatalna sytuacja sanitarna i brak wody doprowadziły do pojawienia się pierwszych od lat zachorowań na polio. Często z uwagi na brak leków i odpowiednich warunków lekarze decydują się na amputację zranionych części ciała u dzieci i osób dorosłych, by uniknąć zakażenia i uratować ludzkie życie. W normalnych warunkach szpitalnych takie tragedie nie miałyby miejsca, wystarczyłoby bowiem celowane leczenie. Na terenie Strefy Gazy szerzą się również choroby, które bezpośrednio zagrażają życiu dzieci, takie jak ostra biegunka. Lekarze z organizacji partnerskich Polskiej Misji Medycznej mówią, że są w stanie pomóc jedynie ok. 30% wśród zgłaszających się do nich pacjentów.
Każde odcięcie szpitala od dostaw jest zagrożeniem życia i zdrowia pacjentów. Słyszymy doniesienia o strzałach na terenie placówki, o zniszczonej ścianie szpitala. Zginą tam niewinni ludzie.
– komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej
Obecnie 89% terenu Strefy Gazy zostało uznane za strefy „no-go”, czyli zupełnie niedostępne dla cywilów. Ponad 90% mieszkańców tych terenów można uznać za uchodźców wewnętrznych, a gęstość zaludnienia na terenach „bezpiecznych” to nawet 32-35 tysięcy osób na kilometr kwadratowy – dla porównania w Warszawie to około 3,3 tysiąca na kilometr kwadratowy.
Nasz zespół może być ewakuowany w każdej chwili. Pracujemy systemem miesięcznych wyjazdów na miejsce, nie wiemy jednak, kiedy kolejna zmiana lekarzy będzie mogła dotrzeć na miejsce. Droga z Jordanii do Strefy Gazy prowadzi przez Zachodni Brzeg, na którym też nie jest już bezpiecznie.
– mówi dr Yaroup Aljouni z Jordan Health Aid Society, z którym współpracuje na miejscu Polska Misja Medyczna.
Osobom pozostającym w Strefie Gazy nie pomaga rosnący problem głodu i niedożywienia. Najmłodsi z tej przyczyny niejednokrotnie tracą szansę na wyzdrowienie i przeżycie. Ponad 2 miliony ludzi w Strefie Gazy w okresie od 1 maja do 15 czerwca 2024 roku doświadczyły cierpienia z powodu braku wystarczającej ilości żywności.
-
2024-09-20
Etiopia Gaza Ukraina
Międzynarodowy Dzień Pokoju 2024
21 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju. Na świecie w wyniku konfliktów zbrojnych na przestrzeni lat…
-
2024-08-29
Gaza Palestyna
Ewakuacja Dajr al-Balah: Lekarze Polskiej Misji Medycznej pozostają w pustym szpitalu
Nakaz ewakuacji z Dajr al-Balah sprawia, że obecnie 89% terenu Strefy Gazy jest niedostępne dla…
-
2024-08-19
Gaza Palestyna Ukraina
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. 311 milionów osób potrzebuje naszego wsparcia
Obchodzone 19 sierpnia święto pracowników pomocy humanitarnej przebiega pod hasłem #ActForHumanity, czyli „działaj na rzecz…
-
2024-07-29
Gaza Palestyna
Ewakuacja Chan Junus: 83% terenu Strefy Gazy niedostępna dla cywilów
Kolejny nakaz ewakuacji z Chan Junus pokazuje, w jak skrajnie niestabilnych warunkach żyją uchodźcy w…
-
2024-06-26
Gaza Palestyna
Ratujmy życie w Gazie: aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej.
W Strefie Gazy każdego dnia ludzie giną w wyniku nieustających ataków z powietrza, lądu i…
-
2024-05-28
Gaza Palestyna
Kryzys humanitarny w Strefie Gazy
Rzeczywistość lekarzy w Strefie Gazy, ryzykujących własne życie na rzecz swoich pacjentów, jest przytłaczająca. Palestyńscy…
-
2024-05-14
Gaza Palestyna
Atak na Rafah: „czujemy się traktowani jak przedmioty”
Ewakuacja Rafah to kolejny dramatyczny epizod konfliktu w Strefie Gazy. Al-Mawasi czy Dajr Al-Balah, gdzie…
-
2024-04-03
Gaza Palestyna
Strefa Gazy: zginęło już ponad 200 pracowników humanitarnych
Strefa Gazy jest obecnie jednym z najniebezpieczniejszych miejsc do niesienia pomocy potrzebującym. Miesiące bombardowań i…
-
2024-03-21
Gaza Palestyna
Klęska głodu w Strefie Gazy. Zmarło już 23 dzieci
W całej Strefie Gazy, na ponad 2 200 000 jej mieszkańców, nie ma w tej chwili ani…
-
2024-03-08
Gaza Ukraina
Kobiety w kryzysie humanitarnym
Obecnie szacuje się, że dziennie w Strefie Gazy giną 63 kobiety, a w Ukrainie nawet…
Zobacz wszystkie