Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
mniej niż minutę

Artykuł

Poprzedni Następny
GazaPalestyna

Strefa Gazy: ponad 100 ofiar dziennie.  

Czas czytania
mniej niż minutę

Minął tydzień od złamania zawieszenia broni przez Izrael i wznowienia walk w Stefie Gazy. Po stronie palestyńskiej w ciągu siedmiu dni zginęły 792 osoby to więcej niż 100 ofiar na dobę. Całkowita liczba ofiar przekroczyła już 50 tysięcy osób, a co trzecia osoba ginąca w Strefie Gazy jest dzieckiem. Atakowane są szpitale, wśród nich Szpital Przyjaźni Turecko-Palestyńskiej (z jedynym funkcjonującym oddziałem onkologicznym w enklawie) czy oddział chirurgiczny szpitala Nasser w Chan Junis. Trwa również blokada humanitarna, którą Izrael wprowadził 2 marca.  

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
30 PLN
60 PLN
100 PLN
60 PLN
120 PLN
200 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny

Po wznowieniu walk i wprowadzeniu blokady humanitarnej, Strefa Gazy znów stała się piekłem na ziemi. Dzienne liczby ofiar zbliżyły się do tych, które obserwowaliśmy w pierwszych dniach eskalacji konfliktu: po wznowieniu walk ofiar po stronie palestyńskiej jest ponad 100 dziennie. Celami ataków są ponownie szpitale: w wyniku bombardowania zniszczony został oddział chirurgiczny szpitala Nasser w Chan Junis, trafiono też Szpital Przyjaźni Turecko-Palestyńskiej, z jedynym funkcjonującym oddziałem onkologicznym w enklawie. Ostrzały to niejedyny problem mieszkańców Strefy Gazy: odcięty jest dopływ wszystkich środków ratujących życie – żywności, leków, paliwa, gazu do gotowania – dla 2,1 miliona ludzi, którzy pozostają w Strefie Gazy.  

– W trakcie zawieszenia broni większość pomocy, która została wpuszczona do Strefy Gazy, dotyczyła żywności i schronienia. Dlatego wciąż brakuje nam leków i podstawowego ekwipunku medycznego – mówi dr. Osama Hamed, który przebywa obecnie w szpitalu al-Aksa w Dajr al-Balah na misji Polskiej Misji Medycznej – Brakuje nici chirurgicznych, zszywaczy a nawet serwet chirurgicznych. To wpływa na nasze możliwości ratowania życia i zdrowia osób, które są teraz ranne w atakach. 

Przy obecnej blokadzie humanitarnej, wprowadzonej przez Izrael 2 marca, nieprędko się to zmieni. Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń budynków i niedożywienia wśród mieszkańców, dostarczenie jedzenie i namiotów było priorytetem, ale 6 tygodni nie wystarczyło, by nawet w tym zakresie uzupełnić wszystkie braki. Blokada potęguje wielowymiarowy kryzys humanitarny na miejscu: w północnej części Gazy ceny warzyw wzrosły już trzykrotnie, sześć piekarni dotowanych przez Światowy Program Żywnościowy zostało zamkniętych z powodu niedoborów gazu do gotowania i materiałów. A w wyniku wznowionych ostrzałów i bombardowań, niszczone są kolejne mieszkalne budynki. 

Galeria

Znowu blokuje się nam możliwość udzielania skutecznej pomocy. To nie tylko kwestia blokady humanitarnej. Przypominam, że służba zdrowia atakowana była w trakcie tego konfliktu ponad 670 razy, zginęło niemal 400 pracowników humanitarnych. Przy takich liczbach nie można mówić o przypadku, to świadoma strategia wojenna – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. 

Lekarze wysyłani do Strefy Gazy przez Polską Misję Medyczną, pełnią nadal dyżury w szpitalu al-Aksa w Dajr al-Balah. Szpital wrócił do awaryjnego działania, skupia się w pierwszej kolejności na osobach rannych w ostrzałach. Planowe operacje i zabiegi są przekładane na bliżej nieokreśloną przyszłość. Leczeni są nie tylko Palestyńczycy: szpital przyjął też ofiary ataku na hotel, w którym nocują pracownicy ONZ (jeden z nich zginął, pięciu zostało rannych). 

Sytuacja w spzitalu jest bardzo ciężka. Wciąż trafiają do nas kolejni ranni – dodaje dr. Osama Hamed, współpracujący z Polską Misją Medyczną. 

Według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, od początku eskalacji konfliktu zginęło co najmniej 50 144 Palestyńczyków i Palestynek (choć według badań opublikowanych w czasopiśmie Lancet, liczba ofiar może być nawet o 40% większa). 31% z nich to dzieci. Po stronie izraelskiej zginęło ponad 1600 osób, z czego około 50% to cywile, którzy byli ofiarami ataku z 7 października 2023 roku. 

Poprzedni

Artykuł

Następny

Wiadomości ze Strefy Gazy

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Wpłacam

Zapisz się do newslettera