Ratujmy życie w Gazie: aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej.
26.06.2024
Czas czytania
4 minuty
W Strefie Gazy każdego dnia ludzie giną w wyniku nieustających ataków z powietrza, lądu i morza, a służba zdrowia jest w całkowitej ruinie. Polska Misja Medyczna we współpracy z Allegro Charytatywni i Siepomaga zorganizowała aukcję, która ma na celu wysłanie trzeciej transzy pomocy do potrzebujących w Strefie Gazy. Można wylicytować na niej dzieła Wilhelma Sasnala, a także przedmioty ofiarowane m. in. przez Agnieszkę Holland, Anitę Sokołowską i Karolinę Korwin-Piotrowską.
Wspieraj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Strefie Gazy:
- Licytuj na aukcji: https://allegro.pl/charytatywni/fundacja-siepomaga/cele/ratujmy-zycie-w-gazie-trzecia-transza-pomocy-od-polskiej-misji-medycznej
- Wpłać na zbiórkę: https://www.siepomaga.pl/pmm-strefa-gazy
- Przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444
Przekazując książki, dzieła sztuki i przedmioty osobiste na aukcję Polskiej Misji Medycznej, która trwa na Allegro Charytatywni, inicjatywę wsparli już m.in. Wilhelm Sasnal, Agnieszka Holland, Katarzyna Swinarska, Karolina Korwin-Piotrowska, Anita Sokołowska, Sylwia Chutnik, Justyna Suchecka, Bartłomiej Kiełbowicz i wiele innych osób związanych ze światem kultury. Każdego dnia do tej inicjatywy dołączają kolejny darczyńcy. Dzięki temu zaangażowaniu i hojności osób licytujących aukcyjne przedmioty – Polska Misja Medyczna ma szansę zorganizować i dostarczyć potrzebującym w Strefie Gazy trzecią transzę pomocową. Wsparcie medyków pracujących na miejscu jest kluczowe dla ratowania życia i zdrowia ich pacjentów.
Dlaczego pomoc jest tak bardzo potrzebna? Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ilość dostarczanych do Strefy Gazy środków medycznych jest niewystarczająca do utrzymania funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej. Dodatkowo wszystkie ewakuacje medyczne poza Gazę są wstrzymane. Medykom pracującym na miejscu brakuje obecnie wszystkiego: znieczuleń, antybiotyków, leków przeciwzapalnych. W szpitalach często nie ma zasilania, a więc nie działają respiratory, inkubatory czy monitory. Pacjenci leżą na podłogach, ponieważ nie ma dla nich nawet szpitalnych łóżek. Niektóre z operacji ratujących życie, jak amputacje, odbywają się bez znieczulenia. Do dezynfekcji medycy używają octu winnego, ponieważ nie mają do dyspozycji profesjonalnych antyseptyków. Brakuje specjalistów z zakresu ortopedii, chirurgii plastycznej, szczękowo-twarzowej i neurochirurgii. Bez zażegnania tego kryzysu, liczba ofiar będzie stale rosnąć.
Strefa Gazy
Strefa Gazy
Od 7 października 2023 do 23 czerwca 2024, według Ministerstwa Zdrowia w Gazie, zginęło co najmniej 37,626 Palestyńczyków, a 86,098 zostało rannych. Lekarze starają się pomóc poszkodowanym mimo niewystarczającej ilości leków i sprzętu w placówkach medycznych. Wiele osób umiera z powodów chorób i dolegliwości, które w innych okolicznościach nie stanowiłyby żadnego zagrożenia. Liczy się każda minuta i każdy gest dobrej woli.
Ta aukcja i powiązana z nią zbiórka dają nam szansę by zebrać środki na dalszą, ratującą życie pomoc w Strefie Gazy. Wiemy już, że nasza pomoc będzie potrzebna na miejscu także po zakończeniu wojny, że wielu pacjentów w obecnych warunkach nie dostaje potrzebnej im pomocy. Ale robimy wszystko co możemy, by uratować jak najwięcej ofiar tego humanitarnego koszmaru.
-komentuje Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej.
Polska Misja Medyczna wspiera pracę tych, którzy starają się ratować ludzkie życie w Strefie Gazy. Do tej pory wspólnie z Palestinian Medical Relief Society przekazała potrzebującym dwie transze pomocowe, w których znalazły się: środki medyczne, odzież oraz mleko dla noworodków. Dzięki zaangażowaniu znanych osób w aukcję Allegro Charytatywni prowadzoną przy wsparciu Siepomaga, Polska Misja Medyczna ma szansę przekazać trzecią transzę pomocową, złożoną z rzeczy najpotrzebniejszych z perspektywy osób potrzebujących pomocy.
Zostanie ona przeznaczona zostanie na wsparcie pracy lekarzy w szpitalu w Dajr al-Balah. Pracują w nim już zespoły medyczne współorganizowane przez Polską Misję Medyczną oraz jej jordańskiego partnera JHAS (Jordan Health Aid Society) działającego wraz z organizacją Project HOPE. Ich nieocenione poświęcenie może uratować wiele istnień.