Każdego dnia na świecie umiera niemal 14 000 najmłodszych, czyli dzieci do lat pięciu. Najczęstszą przyczyną tragedii są choroby zakaźne oraz komplikacje okołoporodowe, a niemal połowa tych śmierci jest związana z niedożywieniem. To dramaty, których w dużej mierze możemy uniknąć.
Wpłacam na
Polską Misję Medyczną
Pomoc dla powodzian
Palestynę
Strefę Gazy
Etiopię
Syrię
Senegal
Ukrainę
Irak
Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
30 PLN
60 PLN
100 PLN
60 PLN
120 PLN
200 PLN
Akceptujemy płatności
Głód i niedożywienie to problemy, z którymi ludzkość mierzyła się i mierzy na każdym etapie swojej historii. W ostatnich latach wojna w Ukrainie spowodowała zaostrzenie kryzysu żywnościowego na świecie. Ataki Rosji na pola uprawne i porty, przez które eksportowano zboże i produkty żywnościowe na południe, doprowadziły do znacznych kłopotów. Pilne polepszenie sytuacji żywnościowej jest obecnie niezbędne w najbardziej zagrożonych głodem obszarach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Niedożywienie w tych regionach napędza brak stabilności oraz kolejne kryzysy wewnętrzne i migracyjne.
Również czynniki ekonomiczne wpływają na pogorszenie się sytuacji. Konsekwencje tych problemów dotkną wszystkich, będzie to m.in. wzrost cen podstawowych artykułów spożywczych. Miliony ludzi na całym świecie, zwłaszcza kobiety i dzieci, spotkają się z takimi trudnościami, jak zaburzony dostęp do opieki zdrowotnej, sanitariatów i wody oraz brak bezpiecznego schronienia.
Czym jest głód i niedożywienie?
Niedożywienie to stan, w którym organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania, takich jak białka, witaminy i minerały. Głód natomiast to stan ekstremalnego niedożywienia. Jest to poważny problem, który ma negatywne skutki zarówno dla jednostek, jak i społeczeństw jako całości. Może doprowadzić nie tylko do utraty zdrowia, ale również do śmierci. Osoby słabsze – dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące i seniorzy, najszybciej przegrywają w walce z głodem. Właśnie dlatego Polska Misja Medyczna stara się również dbać o dożywienie potrzebujących.
Jakie są objawy niedożywienia?
Objawy niedożywania mogą być różnorodne, zależne od czasu trwania tego stanu oraz indywidualnych cech organizmu.
Utrata masy ciała
Zmęczenie
Osłabienie mięśni, obrzęki
Problemy skórne, wypadanie włosów, łamliwość paznokci
Anemia
Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia ze strony układu pokarmowego (biegunka, zaparcia, wzdęcia, wrzody żołądka)
Osłabienie układu odpornościowego
Zatrzymanie wzrostu u dzieci
Problemy z układem sercowo-naczyniowym
Jakie są skutki niedożywienia?
Skutki niedożywienia mogą zależeć od stopnia jego zaawansowania, czasu trwania oraz ogólnego stanu zdrowia jednostki. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku niedożywienia mieć możliwość skorzystania z opieki lekarskiej i podjęcia niezbędnych działań do wyjścia z tego stanu. Niedożywienie, które jest problemem w danym regionie, wpływa nie tylko na zdrowie jednostki, ale również na sytuację ogółu mieszkańców. Ciągły stan głodu może prowadzić do destabilizacji społecznej i gospodarczej, zwiększać ryzyko konfliktów i zmniejszać potencjał rozwojowy grupy.