Pomagam
1.5% dla PMM
Ukraina

Ukraina

Wspieranie ukraińskiej służby zdrowia oraz wyposażanie oddziałów neonatologicznych. Szkolenia lokalnego personelu medycznego. Pomoc uchodźcom w Polsce, m.in. poprzez tworzenie Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny

Sytuacja w Ukrainie

Otwarty konflikt zbrojny w Ukrainie trwa już 2 lata i z oficjalnych danych wynika, że skala zniszczeń i ludzkiej krzywdy się nie zmniejsza. W 2023 roku domy, szkoły i szpitale nadal były bombardowane codziennie. Nie zmieniło się to na początku 2024 roku. Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka podaje, że tylko w styczniu zginęło lub zostało rannych co najmniej 641 cywilów. Jest to wzrost o 37% w porównaniu z liczbą ofiar cywilnych odnotowanych w listopadzie 2023 roku2. Pomocy potrzebującym nie ułatwiają uderzenia w infrastrukturę cywilną – od 24 lutego 2022 roku WHO potwierdziło ponad 1500 ataków na opiekę zdrowotną.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, którym niełatwo jest opuścić tereny zagrożone ostrzałami czy bliskie linii frontu. Niemal 25% mieszkańców Ukrainy to ludzie powyżej 60. roku życia. Problemy z przemieszczaniem się mają też inne grupy wrażliwe – jak osoby z niepełnosprawnościami czy kobiety w ciąży. To właśnie do tych najsłabszych powinna być najpierw kierowana pomoc humanitarna i medyczna. Dlatego Polska Misja Medyczna od pierwszych dni wojny wspiera oddziały neonatologiczne, szkoląc personel medyczny i dostarczając mu sprzęt do ratowania kobiet i noworodków – skorzystały już z niego tysiące najmłodszych. Osoby starsze otrzymują z kolei pomoc niedaleko linii frontu.  Ogromna liczba osób na Ukrainie boryka się obecnie z problemami zdrowia psychicznego, wynikającymi z traumy spowodowanej wojną. Według WHO zmaga się z tym obecnie niemal 10 milionów ludzi. Ten problem dotyka również osób, które uciekły przed konfliktem poza granice kraju.

Wojna w Ukrainie to niemal 15 milionów ludzi, którzy potrzebują pomocy humanitarnej. To ponad 10 tysięcy cywilów, którzy stracili swoje życia w ostrzałach i bombardowaniach. To kobiety rodzące w schronach i dzieci, które wychowują się przy dźwiękach syren przeciwlotniczych. Od pierwszego dnia wojny niesiemy pomoc potrzebującym. Zobacz, jak razem z Wami pomagamy Ukrainkom i Ukraińcom.

Jak pomagamy Ukrainie?

Nasze działania w Polsce:

 • Przestrzenie Przyjazne Dzieciom – miejsca, w których skoordynowane są usługi integracyjne  specjalistyczne w zakresie opieki psychologicznej, pomocy prawnika oraz tłumacza. Można w nich korzystać z zajęć wakacyjnych i innych form aktywności skierowanych do dzieci i dorosłych. Inicjatywa była finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Projekt jest kontynuowany w 2023 roku dzięki wsparciu firmy Shell.

Nasze działania w Ukrainie:

 • Wspieramy 10 szpitali neonatologicznych. Prowadzimy projekt wzmacniania opieki zdrowotnej w zakresie neonatologii i położnictwa.
 • Wyposażamy ukraińskie szpitale w sprzęt medyczny.
 • Posiadamy trzy kliniki mobilne wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny oraz leki. Docierają one do pacjentów w obwodach charkowskim i sumskim. Do dyspozycji medyków i pacjentów pozostaje także mobilne laboratorium.

Do tej pory zrobiliśmy:

 • Na trzech przejściach granicznych po stronie ukraińskiej pomocy udzielał zespół, w którego skład wchodzili lekarze i pielęgniarki. Pomagali im również ratownicy medyczni, do których dyspozycji były karetki transportujące pacjentów w ciężkim stanie do szpitali po polskiej stronie granicy. Punkty działały w kontenerach medycznych. Działania na granicy prowadzone były we współpracy z International Medical Corps.
 • Przekazaliśmy ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi i błonicy. Zakup wsparło EIT Health
 • Przekazaliśmy 5 wyposażonych karetek.
 • Dostarczyliśmy ponad 120 transportów z pomocą medyczną. W ich skład wchodziły: opatrunki, antybiotyki, leki przeciwbólowe, igły, strzykawki, wenflony, zestawy ratunkowe WHO, meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, apteczki, defibrylatory i stazy taktyczne.
 • Wysłaliśmy do 50 ukraińskich szpitali transporty z pomocą medyczną. Każda z tych placówek przekazała nam szczegółowe informacje na temat potrzeb, których nie są w stanie zaspokoić samodzielnie. W oparciu o zebrane informacje przygotowaliśmy zamówienia składane w Polsce, po czym wysłaliśmy je transportami humanitarnymi na stronę ukraińską. Transporty składały się głównie z materiałów opatrunkowych, leków i żywności terapeutycznej dla noworodków. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.
 • W podwarszawskiej Kobyłce we współpracy z Terre des Hommes Italia prowadziliśmy działania mające na celu poprawę stanu zdrowia psychicznego dzieci z doświadczeniem uchodźczym.
 • W ramach akcji Iron Help ponad 350 uczestników projektu z Ukrainy i Polski zostało objętych protezowaniem i rozbudowanym programem rehabilitacyjnym.

Jaka jest sytuacja w Ukrainie?

Trwający konflikt doprowadził do zniszczenia infrastruktury służby zdrowia i ograniczenia dostępu do usług medycznych. Brak zasobów, w tym sprzętu i personelu, doprowadził do wzrostu śmiertelności i ograniczonych możliwości leczenia, zwłaszcza na obszarach dotkniętych działaniami wojennymi. W tej sytuacji szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia są ludzie wewnętrznie przesiedleni, a także kobiety, dzieci i osoby starsze. Dostęp do specjalistycznej opieki, podstawowych leków i usług rehabilitacyjnych ma kluczowe znaczenie dla osób cierpiących z powodu odniesionych urazów i chorujących na schorzenia przewlekłe.

Odpowiednia interwencja medyczna może pomóc w zapobieganiu i kontrolowaniu chorób zakaźnych, zaspokajaniu potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego, poprawie opieki zdrowotnej nad matkami i dziećmi. Poprzez wsparcie pomocy medycznej w Ukrainie, mamy szansę złagodzić cierpienie, ratować ludzkie życie i przyczynić się do odbudowy silniejszego systemu opieki zdrowotnej w przyszłości.

Galeria

Do tej pory

160
transportów ze sprzętem medycznym dostarczyliśmy do ukraińskich szpitali
26
oddziałów neonatologicznych otrzymało naszą pomoc
4467
pacjentów przyjętych przez zespół klinik mobilnych

2023-2024 / Ukraina

Kliniki mobilne

Po obwodzie charkowskim poruszają się trzy kliniki mobilne i mobilne laboratorium, świadczące pomoc mieszkańcom jednego z najbardziej dotkniętych wojną regionów. W skład każdego zespołu wchodzi dwójka lekarzy i dwie pielęgniarki, dodatkowo wspierani przez farmaceutę. Regularne wizyty w wybranych miejscowościach pozwolą przeprowadzić dystrybucję leków i kontrolowanie ognisk chorób, które mogą pojawić się w regionie.

Calendar

Czas trwania

1.07.2023-31.12.2024

Localization

Lokalizacja

Obwód charkowski, Ukraina

Donator

Finansowanie

Środki własne Polskiej Misji Medycznej

Partner

Partner

http://Logo%20Frida

Frida Ukraine

Zobacz wszystkie
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Wpłacam