Ukraina
Wspieramy ukraińską służbę zdrowia, wyposażamy oddziały neonatologiczne oraz szkolimy lokalny personel medyczny. Kliniki mobilne docierają do pacjentów we wschodzie Ukrainy.
Otwarty konflikt zbrojny w Ukrainie trwa już 2 lata i z oficjalnych danych wynika, że skala zniszczeń i ludzkiej krzywdy się nie zmniejsza. W 2023 roku domy, szkoły i szpitale nadal były bombardowane codziennie. Nie zmieniło się to na początku 2024 roku. Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka podaje, że tylko w styczniu zginęło lub zostało rannych co najmniej 641 cywilów. Jest to wzrost o 37% w porównaniu z liczbą ofiar cywilnych odnotowanych w listopadzie 2023 roku. Pomocy potrzebującym nie ułatwiają uderzenia w infrastrukturę cywilną – od 24 lutego 2022 roku WHO potwierdziło ponad 1500 ataków na opiekę zdrowotną.
Wojna spowodowała zniszczenie prawie 50 placówek położniczych i zmusiła miliony ludzi do opuszczenia swoich domów, co przyczyniło się do wzrostu liczby osób wewnętrznie przesiedlonych. Oddziały położnicze i neonatologiczne, w tym NICU, są dodatkowo obciążone opieką nad przesiedlonymi, a liczba przedwczesnych porodów i powikłań ciążowych wzrosła z powodu utrudnionego dostępu do opieki przedporodowej. Szpitale borykają się z brakiem neonatologów, co zmusza pediatrów do pełnienia ich obowiązków, a konieczne jest dostarczenie specjalistycznego sprzętu medycznego ratującego życie noworodków.
W najtrudniejszej sytuacji są osoby, którym niełatwo jest opuścić tereny zagrożone ostrzałami czy bliskie linii frontu. Niemal 25% mieszkańców Ukrainy to ludzie powyżej 60. roku życia. Problemy z przemieszczaniem się mają też inne grupy wrażliwe – jak osoby z niepełnosprawnościami czy kobiety w ciąży. To właśnie do tych najsłabszych powinna być najpierw kierowana pomoc humanitarna i medyczna. Dlatego Polska Misja Medyczna od pierwszych dni wojny wspiera oddziały neonatologiczne, szkoląc personel medyczny i dostarczając mu sprzęt do ratowania kobiet i noworodków – skorzystały już z niego tysiące najmłodszych. Osoby starsze otrzymują z kolei pomoc niedaleko linii frontu. Ogromna liczba osób na Ukrainie boryka się obecnie z problemami zdrowia psychicznego, wynikającymi z traumy spowodowanej wojną. Według WHO zmaga się z tym obecnie niemal 10 milionów ludzi. Ten problem dotyka również osób, które uciekły przed konfliktem poza granice kraju.
Wojna w Ukrainie to niemal 15 milionów ludzi, którzy potrzebują pomocy humanitarnej. To ponad 10 tysięcy cywilów, którzy stracili swoje życia w ostrzałach i bombardowaniach. To kobiety rodzące w schronach i dzieci, które wychowują się przy dźwiękach syren przeciwlotniczych. Od pierwszego dnia wojny niesiemy pomoc potrzebującym. Zobacz, jak razem z Wami pomagamy Ukrainkom i Ukraińcom.
Jak pomagamy Ukrainie?
Nasze działania w Ukrainie:
- Wspieramy 10 szpitali neonatologicznych. Prowadzimy projekt wzmacniania opieki zdrowotnej w zakresie neonatologii i położnictwa.
- Posiadamy trzy kliniki mobilne wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny oraz leki. Docierają one do pacjentów w obwodach charkowskim i sumskim i kijowskim (jednostka ginekologiczno-pediatryczna). Do dyspozycji medyków i pacjentów pozostaje także mobilne laboratorium.
Nasze działania w Polsce:
- Przestrzenie Przyjazne Dzieciom – miejsca, w których skoordynowane są usługi integracyjne specjalistyczne w zakresie opieki psychologicznej, pomocy prawnika oraz tłumacza. Można w nich korzystać z zajęć wakacyjnych i innych form aktywności skierowanych do dzieci i dorosłych. Inicjatywa była finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Projekt jest kontynuowany w 2023 roku dzięki wsparciu firmy Shell.
Do tej pory zrobiliśmy:
- Na trzech przejściach granicznych po stronie ukraińskiej pomocy udzielał zespół, w którego skład wchodzili lekarze i pielęgniarki. Pomagali im również ratownicy medyczni, do których dyspozycji były karetki transportujące pacjentów w ciężkim stanie do szpitali po polskiej stronie granicy. Punkty działały w kontenerach medycznych. Działania na granicy prowadzone były we współpracy z International Medical Corps.
- Przekazaliśmy ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi i błonicy. Zakup wsparło EIT Health
- Przekazaliśmy 5 wyposażonych karetek.
- Dostarczyliśmy ponad 120 transportów z pomocą medyczną. W ich skład wchodziły: opatrunki, antybiotyki, leki przeciwbólowe, igły, strzykawki, wenflony, zestawy ratunkowe WHO, meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, apteczki, defibrylatory i stazy taktyczne.
- Wysłaliśmy do 50 ukraińskich szpitali transporty z pomocą medyczną. Każda z tych placówek przekazała nam szczegółowe informacje na temat potrzeb, których nie są w stanie zaspokoić samodzielnie. W oparciu o zebrane informacje przygotowaliśmy zamówienia składane w Polsce, po czym wysłaliśmy je transportami humanitarnymi na stronę ukraińską. Transporty składały się głównie z materiałów opatrunkowych, leków i żywności terapeutycznej dla noworodków. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.
- W podwarszawskiej Kobyłce we współpracy z Terre des Hommes Italia prowadziliśmy działania mające na celu poprawę stanu zdrowia psychicznego dzieci z doświadczeniem uchodźczym.
- W ramach akcji Iron Help ponad 350 uczestników projektu z Ukrainy i Polski zostało objętych protezowaniem i rozbudowanym programem rehabilitacyjnym.
Jaka jest sytuacja w Ukrainie?
Trwający konflikt doprowadził do zniszczenia infrastruktury służby zdrowia i ograniczenia dostępu do usług medycznych. Brak zasobów, w tym sprzętu i personelu, doprowadził do wzrostu śmiertelności i ograniczonych możliwości leczenia, zwłaszcza na obszarach dotkniętych działaniami wojennymi. W tej sytuacji szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia są ludzie wewnętrznie przesiedleni, a także kobiety, dzieci i osoby starsze. Dostęp do specjalistycznej opieki, podstawowych leków i usług rehabilitacyjnych ma kluczowe znaczenie dla osób cierpiących z powodu odniesionych urazów i chorujących na schorzenia przewlekłe.
Odpowiednia interwencja medyczna może pomóc w zapobieganiu i kontrolowaniu chorób zakaźnych, zaspokajaniu potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego, poprawie opieki zdrowotnej nad matkami i dziećmi. Poprzez wsparcie pomocy medycznej w Ukrainie, mamy szansę złagodzić cierpienie, ratować ludzkie życie i przyczynić się do odbudowy silniejszego systemu opieki zdrowotnej w przyszłości.
Do tej pory
160
transportów ze sprzętem medycznym dostarczyliśmy do ukraińskich szpitali
26
oddziałów neonatologicznych otrzymało naszą pomoc
4467
pacjentów przyjętych przez zespół klinik mobilnych
2024-2026 / Ukraina
Ochronić przyszłość! Wzmacnianie opieki zdrowotnej w zakresie neonatologii i położnictwa w Ukrainie.
Projekt ma na celu wsparcie oddziałów neonatologicznych i położniczych w Ukrainie, poprzez wyposażenie oddziałów intensywnej terapii noworodka w 28 szpitalach w specjalistyczny sprzęt ratujący życie. Kadra medyczna tych szpitali weźmie udział w szkoleniach z zakresu intensywnej terapii noworodka, opieki po resuscytacyjnej, sepsy, żółtaczki oraz wad słuchu i wzroku, a także w szkoleniach z bezpieczeństwa. Ponadto, szpitale otrzymają sprzęt ratujący życie noworodków, przeprowadzone zostaną prace remontowe w najbardziej potrzebujących placówkach, a polscy medycy będą szkolić i monitorować kluczowy personel medyczny w wybranych szpitalach, tworząc również materiały szkoleniowe online.
Czas trwania:
1.06.2024-31.12-2024
Finansowanie:
Polska Pomoc MSZ RP
Partner:
Stowarzyszenie Neonatologów Ukrainy
2023-2024 / Ukraina
Kliniki mobilne
Po obwodach charkowskim, sumskim i kijowskim poruszają się trzy kliniki mobilne i mobilne laboratorium, świadczące pomoc mieszkańcom jednego z najbardziej dotkniętych wojną regionów. W skład każdego zespołu wchodzi dwójka lekarzy i dwie pielęgniarki, dodatkowo wspierani przez farmaceutę. Regularne wizyty w wybranych miejscowościach pozwolą przeprowadzić dystrybucję leków i kontrolowanie ognisk chorób, które mogą pojawić się w regionie.
Czas trwania:
1.07.2023-31.12.2024
Lokalizacja:
obwody: charkowski, sumski, kijowski
Finansowanie:
Środki własne Polskiej Misji Medycznej
Partner:
Frida Ukraine
-
2024-12-06
Ukraina
Światowy Dzień Walki z AIDS
1 grudnia, w Światowy Dzień Walki z AIDS, Polska Misja Medyczna we współpracy z FRIDA…
-
2024-11-08
Ukraina
Trudna zima przed Ukrainą
Przesuwanie się frontu we wschodniej Ukrainie ma tragiczne skutki dla ludności cywilnej. We wrześniu liczba…
-
2024-10-16
Etiopia Gaza Senegal Ukraina
Dzień Żywności 2024: Walczymy z głodem na całym świecie
16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) donosi, że obecnie ponad 2,8…
-
2024-09-20
Etiopia Gaza Ukraina
Międzynarodowy Dzień Pokoju 2024
21 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju. Na świecie w wyniku konfliktów zbrojnych na przestrzeni lat…
-
2024-08-19
Gaza Palestyna Ukraina
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. 311 milionów osób potrzebuje naszego wsparcia
Obchodzone 19 sierpnia święto pracowników pomocy humanitarnej przebiega pod hasłem #ActForHumanity, czyli „działaj na rzecz…
-
2024-07-02
Ukraina
Obwód charkowski: rosyjska ofensywa uderza w cywilów
Od początku rosyjskiej ofensywy na obwód charkowski, swoje domy opuścić musiało ponad 25 000 mieszkańców regionu.…
-
2024-03-08
Gaza Ukraina
Kobiety w kryzysie humanitarnym
Obecnie szacuje się, że dziennie w Strefie Gazy giną 63 kobiety, a w Ukrainie nawet…
-
2024-01-29
Ukraina
Ukraina: więcej klinik mobilnych przy linii frontu
Polska Misja Medyczna prowadzi wiele projektów pomagających ludziom w kryzysie humanitarnym w Ukrainie. Jednym z…
-
2024-01-08
Etiopia Gaza Ukraina
300 milionów ludzi w potrzebie
Ostatnie lata pokazują, że pomoc humanitarna staje się integralnym elementem naszego świata. W zeszłym roku…
-
2023-12-22
Etiopia Gaza Irak Jordania Kolumbia Senegal Syria Ukraina
2023 rok okiem Polskiej Misji Medycznej
Dobiega końca kolejny, 24. już rok działania Polskiej Misji Medycznej. Kolejny rok niesienia pomocy, w…
Zobacz wszystkie
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.
Wpłacam