Kolumbia
Wzmacniamy dostęp do opieki medycznej dla kobiet wśród populacji migrantów i społeczności przyjmujących w dzielnicach Bosa, Kennedy i Los Mártires w Bogocie.
Wzmacniamy dostęp do opieki medycznej dla kobiet wśród populacji migrantów i społeczności przyjmujących w dzielnicach Bosa, Kennedy i Los Mártires w Bogocie.
Kolumbia przyjęła miliony Wenezuelczyków uciekających przed kryzysem ze swojego kraju. W Bogocie przebywa tak wielu wenezuelskich migrantów, że stanowią oni ok. 20% całkowitej liczby ludności miasta. Obecność grup zbrojnych nienależących do struktur państwowych i ogólny brak bezpieczeństwa sprawiają, że organizacje humanitarne mierzą się z ograniczeniami w dotarciu do dotkniętych kryzysem ludzi. Dotyczy to szczególnie społeczności tubylczych oraz migrantów i uchodźców z Wenezueli. Bariery społeczno-ekonomiczne i izolacja geograficzna tylko ten problem pogłębiają.
Perspektywy dotyczące opieki zdrowotnej i poprawy sytuacji ekonomicznej dla ludności opuszczającej swój kraj, jak i populacji przyjmującej pogorszyły się w 2020 roku. Spowodowane to było kryzysem, jaki wygenerowała pandemia Covid-19. Ofiary kolumbijskiego konfliktu zbrojnego również nie uzyskały przez to niezbędnej i pełnej pomocy.
Obecnie głównymi potrzebami kolumbijskiej służby zdrowia w zakresie troski o stan migrantów jest zadbanie o kontrolę prenatalną, opiekę okołoporodową, w tym psychologiczną i wdrożenie programów związanych ze specjalistyczną opieką i terapią żywieniową dla dzieci. Infrastruktura utrudniająca dostęp do usług publicznych oraz krajowe opieranie się na tradycyjnych metodach rolniczych, które ograniczają zdolność rolników do sprzedaży swoich produktów i generowania dochodu, pogłębiły kryzys żywnościowy. Dzieci i młodzież w Kolumbii cierpią również z powodu nadużyć. Często padają ofiarą przemocy domowej czy seksualnej. Tylko w 2020 roku zgłoszono łącznie ponad 15 000 takich przypadków.
Polska Misja Medyczna uruchomiła w Kolumbii klinikę mobilną, która poruszała się pod obszarze Kennedy, Los Mártires i Bosa. Zespół pracujących w niej medyków przyjmował pacjentki w lokalizacjach stacjonarnych i świadczył konsultacje ginekologiczne i prenatalne. Obejmowały one USG, ambulatoryjną kontrolę ginekologiczną, badania moczu, morfologię, sprawdzenie poziomu glukozy oraz szybkie testy na choroby przenoszone drogą płciową. Dodatkowo przeprowadzany były zajęcia edukacyjne i konsultacje kontroli ginekologicznych.
Stowarzyszenie szkoliło lokalny personel i działaczy społecznych w temacie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz opieki nad kobietą w ciąży. Prowadzone były kampanie edukacyjne w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia matek.
Kolumbia