Palestyna
Palestyna od lat zmaga się z ogromnymi trudnościami związanymi z ograniczonym dostępem do podstawowych usług, w tym do opieki zdrowotnej. Trwająca okupacja oraz podziały administracyjne sprawiają, że wielu mieszkańców nie ma możliwości leczenia, a brak stabilnej infrastruktury medycznej oraz utrudnienia w poruszaniu się dodatkowo pogłębiają kryzys. Naszym celem jest poprawa jakości życia pacjentów i potrzebujących.
Jaka jest sytuacja w Palestynie?
Palestyna jest podzielona na Strefę Gazy oraz Zachodni Brzeg, który składa się z Obszarów A, B i C. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Obszarze C, który znajduje się pod pełną kontrolą izraelską i obejmuje aż 62% terytorium Zachodniego Brzegu. Zamieszkujący tam Palestyńczycy, w liczbie około 300 tysięcy, codziennie napotykają na ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się, dostępie do opieki zdrowotnej oraz egzekwowaniu podstawowych praw. Ograniczona liczba placówek medycznych i personelu sprawia, że wiele osób nie otrzymuje na czas niezbędnej pomocy.
Według danych Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), ponad 114 tysięcy Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu nie ma dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. Jednym z rozwiązań w tej sytuacji są mobilne kliniki, które docierają do najbardziej potrzebujących, zapewniając im leczenie oraz wsparcie psychospołeczne. Sytuacja jest szczególnie dramatyczna dla kobiet i dzieci – w 2023 roku aż 622 480 osób potrzebowało wsparcia w zakresie opieki medycznej. Wzrost przemocy ze strony osadników oraz częste restrykcje w ruchu dodatkowo utrudniają funkcjonowanie systemu zdrowia.
Mieszkańcy Obszaru C na Zachodnim Brzegu codziennie mierzą się z ryzykiem wysiedlenia, wyburzaniem budynków oraz przemocą ze strony osadników. Brak stabilnej infrastruktury zdrowotnej sprawia, że wielu ludzi pozostaje bez opieki medycznej, w tym także osoby wymagające pilnej interwencji. Sytuacja pogorszyła się dodatkowo w wyniku eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który jeszcze bardziej ograniczył dostęp do podstawowych usług, powodując pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego mieszkańców.
Mieszkańcy Obszaru C na Zachodnim Brzegu codziennie mierzą się z ryzykiem wysiedlenia, wyburzaniem budynków oraz przemocą ze strony osadników. Brak stabilnej infrastruktury zdrowotnej sprawia, że wielu ludzi pozostaje bez opieki medycznej, także osoby wymagające pilnej interwencji. Sytuacja pogorszyła się dodatkowo w wyniku eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który jeszcze bardziej ograniczył dostęp do podstawowych usług, powodując pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego mieszkańców.
Nasze działania realizujemy we współpracy z lokalnymi partnerami – Palestinian Medical Relief Society (PMRS) oraz Terre des Hommes (TDH). Partnerzy zidentyfikowali pięć zagrożonych społeczności w Obszarze C, gdzie nie ma dostępnych usług zdrowotnych i psychospołecznych. Planowane działania obejmują wizyty mobilnej kliniki, dostarczanie leków, szkolenia na temat zdrowia kobiet, oraz szkolenie 60 członków społeczności w zakresie przemocy w rodzinie, MHPSS i pierwszej pomocy.
Nasza pomoc w Palestynie
Aby wesprzeć najbardziej potrzebujące społeczności, Koncentrujemy się na zapewnieniu dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, zdrowia reprodukcyjnego oraz wsparcia psychospołecznego. Nasze działania obejmują pięć marginalizowanych społeczności na obrzeżach Jerozolimy oraz w prowincji Jerycho, gdzie około 1600 osób i 250 rodzin nie ma dostępu do niezbędnej pomocy medycznej.
W ramach projektu:
-
- Regularne cotygodniowe wizyty mobilnej kliniki, w pełni wyposażonej i obsadzonej przez wykwalifikowany personel medyczny.
-
- Sesje edukacyjne dla kobiet i dziewcząt na temat zdrowia reprodukcyjnego oraz zapobiegania przemocy ze względu na płeć.
-
- Regularne zajęcia psychospołeczne dla najmłodszych w wieku od 4 do 12 lat. Stanowią one wsparcie dla dzieci i opiekunów.
-
- Planowane są szkolenia lokalnych liderów, którzy pomagają w organizowaniu wsparcia psychospołecznego.
-
- Remont i wyposażenie pięciu bezpiecznych przestrzeni, które będą służyły społeczności jako miejsca spotkań. Po zakończeniu projektu wyremontowane przestrzenie pozostaną do dyspozycji lokalnej społeczności, zapewniając trwałe i długoterminowe wsparcie.
Projekt ma na celu trwałą poprawę dobrostanu tych zagrożonych społeczności poprzez zapewnienie niezbędnych usług medycznych i wsparcia psychospołecznego. Inicjatywa ma również na celu wzmocnienie społeczności poprzez edukację, co ma przyczynić się do długotrwałych korzyści.
W 2024 roku:
1995
pacjentów skorzystało z usług medycznych
153
osób skorzystało ze wsparcia psychologicznego
250
zestawów higienicznych rozdano wśród rodzin
2024-2026 / Palestyna
Poprawa jakości usług medycznych, zapewnienie dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej i wsparcie psychospołeczne dla wykluczonych społeczności w Palestynie
Poprawa jakości i dostępu do opieki zdrowotnej oraz rehabilitacji, w tym budowa i modernizacja infrastruktury medycznej, sanitarnej i administracyjnej podmiotów leczniczych oraz podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego, z uwzględnieniem obsługi specjalistycznego sprzętu.
Czas trwania:
1.06.2024-31.12.2026
Finansowanie:
Polska Pomoc MSZ RP
Partner
Terre des Hommes Italia
Palestinian Medical Relief Society