Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni
Gaza

Kryzys humanitarny w Strefie Gazy

Czas czytania
2 minuty

Rzeczywistość lekarzy w Strefie Gazy, ryzykujących własne życie na rzecz swoich pacjentów, jest przytłaczająca. Palestyńscy medycy żyją, pomagają i giną każdego dnia tego konfliktu. Na miejscu, w bombardowaniach, zginęło już niemal 500 pracowników medycznych. 

W Strefie Gazy od wielu miesięcy trwa operacja wojskowa Izraela, która kosztowała już życie 35 tysięcy Palestyńczyków. Ogromnym problemem w tym regionie jest utrzymanie sprawnie działających placówek medycznych. Bez pomocy wykwalifikowanego personelu oraz odpowiedniego sprzętu ludzie umierają nawet przez pozornie niegroźne obrażenia. Obecnie w Strefie Gazy funkcjonuje jedynie 12 z 36 szpitali. Pacjenci leżą na podłogach, w placówkach brakuje zasilania koniecznego do działania respiratorów, inkubatorów czy monitorów medycznych. Amputacje odbywają się bez znieczulenia, a do dezynfekcji używa się octu winnego. Medycy nie mają dostępu do środków znieczulających, antybiotyków, leków przeciwzapalnych. W związku z tym często są w stanie pomóc zaledwie 3 z 10 osób, zgłaszających się po wsparcie.  

Galeria

Polska Misja Medyczna jest w pełni świadoma powagi sytuacji w Strefie Gazy. Wspólnie z naszym wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society organizujemy pomoc dla potrzebujących. Dzięki wsparciu naszych darczyńców dotarły do nich już dwie transze pomocowe, w których znalazły się: środki medyczne, odzież oraz mleko dla noworodków. Trzecia transza przeznaczona zostanie na wsparcie pracy lekarzy w szpitalu w Dajr al-Balah, do którego nasz jordański JHAS organizuje zespoły ratunkowe wraz z organizacją Project Hope. Dzięki zezwoleniom Izraela medycy  z Jordanii, Kataru i Omanu mogą bezpiecznie wjeżdżać do Strefy Gazy. To nieocenione poświęcenie może uratować wiele istnień. 

Poprzedni

Artykuł

Wiadomości ze Strefy Gazy

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera