Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
mniej niż minutę

Artykuł

Poprzedni Następny
AktualnościGazaPalestyna

Zachodni Brzeg: ponad 70 ofiar od początku roku 

Czas czytania
mniej niż minutę

Ponad 70 Palestyńczyków i Palestynek zginęło od początku roku na terenie Zachodniego Brzegu. Większość z nich straciło życie w efekcie operacji wojskowej armii Izraela w Dżeninie. Najmłodszą ofiarą jest dwuletnia dziewczynka w wiosce Asz-Szuhada na południe od Dżeninu. 

Zawieszenie broni w Strefie Gazy nie przełożyło się na sytuację na Zachodnim Brzegu. W ostatnich dniach stycznia działania militarne zostały tam wręcz zintensyfikowane. Armia izraelska rozpoczęła wówczas operację wojskową w okolicach Dżeninu, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych obozów uchodźczych na terenach okupowanych. Najmłodszą ofiarą jest 2-letnia dziewczynka w wiosce Asz-Szuhada.  

Powtarzamy to po raz kolejny: dzieci nigdy nie były i nie będą stroną jakiejkolwiek wojny – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – Nasze kliniki mobilne na Zachodnim Brzegu mają na celu między innymi niesienie pomocy medycznej dla kobiet w ciąży. Przeraża nas to, że to kobiety i ich małe dzieci, którym udzielamy pomocy, mogą być potem ofiarami wojskowych operacji. 

Od 7 października 2023 roku, czyli od początku eskalacji w Strefie Gazy, na terenie Zachodniego Brzegu zginęło ponad 900 Palestynek i Palestyńczyków. Działania izraelskiego wojska nie są jedynym problemem mieszkańców Zachodniego Brzegu. Dochodzi również do starć z izraelskimi osadnikami, którzy według prawa międzynarodowego przebywają tam nielegalnie. W ich wyniku tylko w styczniu poszkodowanych zostało dziewięciu Palestyńczyków, zniszczonych zostało osiem samochodów i uprawy drzew oliwnych. Służba zdrowia również nie jest bezpieczna – w styczniu odnotowano 24 ataki na punkty medyczne.  

Pacjenci, którzy nie mogą bezpiecznie pójść do lekarza czy szpitala, zostają w rezultacie bez opieki medycznej – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart – Tę lukę staramy się wypełnić naszymi klinikami, które docierają do osób z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej. 

Klinika mobilna Polskiej Misji Medycznej pomaga szczególnie potrzebującym społecznościom na obrzeżach Jerozolimy i w prowincji Jerycho. Polska organizacja dostarcza też leki, a także prowadzi zajęcia psychospołecznie dla dzieci oraz edukacyjne dla kobiet. Szkoli również lokalnych liderów i liderki w zakresie zdrowia psychicznego. Projekt pomocowy na Zachodnim Brzegu współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a partnerem lokalnym jest organizacja Palestinian Medical Relief Society. 

Galeria

Poprzedni

Artykuł

Następny

Wiadomości z Palestyny

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Wpłacam

Zapisz się do newslettera