Ewakuacja Dajr al-Balah: Lekarze Polskiej Misji Medycznej pozostają w pustym szpitalu
29.08.2024
Czas czytania
3 minuty
Nakaz ewakuacji z Dajr al-Balah sprawia, że obecnie 89% terenu Strefy Gazy jest niedostępne dla cywilów. Ewakuowana została też większość pacjentów ze szpitala al-Aksa. Jordańscy lekarze współpracujący z Polską Misją Medyczną pozostają na miejscu z garstką chorych, ale mogą być ewakuowani w każdej chwili. Prowadzą leczenie pacjentów w niewyobrażalnym napięciu.
Od 16 sierpnia ponad 250 tysięcy osób miało opuścić Dajr al-Balah – taki jest efekt nakazu ewakuacji wydanego przez armię izraelską. To miasto było jednym z ostatnich miejsc uznawanych dotąd za „bezpieczne” dla cywilów. Słyszymy od naszych lekarzy, że niektóre osoby odmawiają ewakuacji, że nie chcą być przesuwani jak przedmioty po raz siódmy czy ósmy w czasie dziesięciu miesięcy tej wojny – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – Na terenie Strefy Gazy trudno już znaleźć ludzi, którzy nie są uchodźcami.
89% terenu Strefy Gazy jest niedostępne dla cywilów. Al-Mawasi, do którego ewakuowani są obecnie, to teren o powierzchni zaledwie 40 kilometrów kwadratowych. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tam od 30 000 do nawet 34 000 osób. Dla porównania – w Warszawie to około 3 300 osób na kilometr kwadratowy. Na skrawku ziem próbuje schronić się większość ponad 2-milionowej populacji Strefy Gazy. Tereny, na które ewakuowani są cywile, są bezpiecznie tylko z nazwy, tam też spadają bomby i giną ludzie. Ataki często zaczynają się, zanim uchodźcom uda się wyruszyć w drogę – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart.
Jordańscy lekarze współpracujący z Polską Misją Medyczną na ten moment pozostają w szpitalu al-Aksa w Dajr al-Balah. Opiekują się tam pacjentami, których stan nie pozwalał na ewakuację. Większość pacjentów wraz z palestyńskimi medykami opuściła już szpital.
Nasz zespół może być ewakuowany w każdej chwili. Pracujemy systemem miesięcznych wyjazdów na miejsce, nie wiemy jednak, kiedy kolejna zmiana lekarzy będzie mogła dotrzeć na miejsce. Droga z Jordanii do Strefy Gazy prowadzi przez Zachodni Brzeg, na którym też w ostatnich dniach nasiliły się ataki i nie jest tam bezpiecznie – dodaje dr Yaroup Aljouni z Jordan Health Aid Society, z którym współpracuje na miejscu Polska Misja Medyczna.
Liczba ofiar po stronie palestyńskiej to ponad 40 000 osób, w tym ponad 500 pracowników służby zdrowia. Po stronie izraelskiej ofiar jest ponad 1200, to głównie osoby, które zginęły w ataku Hamasu 7 października. Polska Misja Medyczna nieustannie udziela pomocy w Strefie Gazy. W szpitalu w Dajr al-Balah pracują zespoły medyczne współorganizowane przez Polską Misję Medyczną oraz jej jordańskiego partnera JHAS (Jordan Health Aid Society). Lekarze wyjeżdżają tam na miesięczne zmiany, przywożąc ze sobą leki oraz wspierając w codziennej pracy palestyński personel szpitala.