Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
4 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Gaza

Ruszamy z pomocą dla Strefy Gazy

Czas czytania
4 minuty

Mała enklawa o powierzchni 360 km2 jest bez przerwy atakowana z powietrza, lądu i morza. Życie każdej osoby przebywającej w Strefie Gazy jest zagrożone zarówno przez bombardowania, jak i rozprzestrzeniające się choroby, brak leków, karetek, pomocy medycznej, wody i żywności. Bardzo ograniczony jest również kontakt ze światem i bliskimi poza Gazą. Zamknięci, bez możliwości schronienia, bez możliwości ucieczki, w oczekiwaniu na najgorsze. Razem z naszym wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society rozpoczynamy zbiórkę dla mieszkańców Strefy Gazy.

Ponad 45% budynków mieszkalnych w Gazie zostało uszkodzonych lub zniszczonych, grzebiąc pod gruzami tysiące ludzi. Osoby na miejscu powtarzają, że w Strefie Gazy nie ma bezpiecznych miejsc. Ludzie chronią się w jeszcze stojących domach, w szpitalach, które otrzymują ciągłe groźby bombardowań, w szkołach i schronach ONZ-owskiej agencji uchodźczej dla Palestyńczyków UNRWA. Liczba osób szukających tam schronienia już czterokrotnie przekracza możliwości tych placówek. 31 października 2023, w ostatnim ataku lotniczym na obóz uchodźczy w Dżabali, w północnej części Strefy, zginęło co najmniej 400 osób, całe wielopokoleniowe rodziny. Według doniesień mediów ponad tysiąc osób jest pod gruzami zawalonych budynków. Mieszkańcy i sąsiedzi własnymi rękami odgrzebują swoje rodziny, bliskich i przyjaciół. Zdjęcia i filmy z tych prowizorycznych akcji ratunkowych starają się dokumentować nieliczni dziennikarze, i każdy kto ma dostęp do sieci, elektryczności i Internetu.

Nie pozwólmy zamilknąć Gazie. Dostęp do elektryczności, sieci komórkowych i Internetu został obecnie wyłączony już po raz drugi. Sytuacja humanitarna jest krytyczna. W okresie 21-31 października przez przejście graniczne z Egiptem, w Rafah, przepuszczonych zostało zaledwie 217 ciężarówek. To nawet nie kropla w morzu potrzeb: przed wojną do Strefy z zaopatrzeniem wjeżdżało 500 ciężarówek dziennie.

  • Wody. Szacowany dostęp do 3 L wody na osobę, aby pokryć wszystkie jej potrzeby – jak nawodnienie organizmu, podstawowa higiena czy gotowanie -staje się nierealny. Wiele osób spożywa wodę niezdatną do picia.
  • Żywności. Poziom niedożywienia wzrasta, a rodzice ograniczają swoje spożycie narażając swoje zdrowie, aby móc nakarmić swoje dzieci.
  • Leków i opieki medycznej. W obliczu kompletnej blokady leki dla chorych są na wyczerpaniu. Tydzień temu Ministerstwo Zdrowia w Gazie ogłosiło upadek systemu służby zdrowia, choć szpitale mają nadal drzwi otwarte dla potrzebujących. Personel medyczny robi wszystko co w ich mocy by pomóc, nie mając dostępu do najbardziej podstawowych materiałów medycznych, leków czy odpowiednich warunków sanitarnych.
  • Ciepłych ubrań, koców, grzejników. Przy obecnych zniszczeniach sezon zimowy będzie miał tragiczny skutek dla wielu mieszkańców Strefy Gazy.
  • Wsparcia dla dzieci, które doświadczają traum i lęku o własne życie, czasem w separacji od rodziców czy rodzin, bliskich osób które zginęły, są chore lub ranne. Wolontariusze i personel medyczny starają się wesprzeć psychologicznie najmłodszych, w momentach ciszy dając im moment oddechu i zapomnienia poprzez różne aktywności i zabawy.

Nawiązaliśmy współpracę z naszym wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society . Obecnie chcemy dostarczyć Palestyńczykom produkty, których najbardziej potrzebują po opuszczeniu swoich domów: koce, materace, ciepłe ubrania.

Galeria

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera