Ruszamy z pomocą dla Strefy Gazy
2.11.2023
Czas czytania
4 minuty
Mała enklawa o powierzchni 360 km2 jest bez przerwy atakowana z powietrza, lądu i morza. Życie każdej osoby przebywającej w Strefie Gazy jest zagrożone zarówno przez bombardowania, jak i rozprzestrzeniające się choroby, brak leków, karetek, pomocy medycznej, wody i żywności. Bardzo ograniczony jest również kontakt ze światem i bliskimi poza Gazą. Zamknięci, bez możliwości schronienia, bez możliwości ucieczki, w oczekiwaniu na najgorsze. Razem z naszym wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society rozpoczynamy zbiórkę dla mieszkańców Strefy Gazy.
Ponad 45% budynków mieszkalnych w Gazie zostało uszkodzonych lub zniszczonych, grzebiąc pod gruzami tysiące ludzi. Osoby na miejscu powtarzają, że w Strefie Gazy nie ma bezpiecznych miejsc. Ludzie chronią się w jeszcze stojących domach, w szpitalach, które otrzymują ciągłe groźby bombardowań, w szkołach i schronach ONZ-owskiej agencji uchodźczej dla Palestyńczyków UNRWA. Liczba osób szukających tam schronienia już czterokrotnie przekracza możliwości tych placówek. 31 października 2023, w ostatnim ataku lotniczym na obóz uchodźczy w Dżabali, w północnej części Strefy, zginęło co najmniej 400 osób, całe wielopokoleniowe rodziny. Według doniesień mediów ponad tysiąc osób jest pod gruzami zawalonych budynków. Mieszkańcy i sąsiedzi własnymi rękami odgrzebują swoje rodziny, bliskich i przyjaciół. Zdjęcia i filmy z tych prowizorycznych akcji ratunkowych starają się dokumentować nieliczni dziennikarze, i każdy kto ma dostęp do sieci, elektryczności i Internetu.
Nie pozwólmy zamilknąć Gazie. Dostęp do elektryczności, sieci komórkowych i Internetu został obecnie wyłączony już po raz drugi. Sytuacja humanitarna jest krytyczna. W okresie 21-31 października przez przejście graniczne z Egiptem, w Rafah, przepuszczonych zostało zaledwie 217 ciężarówek. To nawet nie kropla w morzu potrzeb: przed wojną do Strefy z zaopatrzeniem wjeżdżało 500 ciężarówek dziennie.
- Wody. Szacowany dostęp do 3 L wody na osobę, aby pokryć wszystkie jej potrzeby – jak nawodnienie organizmu, podstawowa higiena czy gotowanie -staje się nierealny. Wiele osób spożywa wodę niezdatną do picia.
- Żywności. Poziom niedożywienia wzrasta, a rodzice ograniczają swoje spożycie narażając swoje zdrowie, aby móc nakarmić swoje dzieci.
- Leków i opieki medycznej. W obliczu kompletnej blokady leki dla chorych są na wyczerpaniu. Tydzień temu Ministerstwo Zdrowia w Gazie ogłosiło upadek systemu służby zdrowia, choć szpitale mają nadal drzwi otwarte dla potrzebujących. Personel medyczny robi wszystko co w ich mocy by pomóc, nie mając dostępu do najbardziej podstawowych materiałów medycznych, leków czy odpowiednich warunków sanitarnych.
- Ciepłych ubrań, koców, grzejników. Przy obecnych zniszczeniach sezon zimowy będzie miał tragiczny skutek dla wielu mieszkańców Strefy Gazy.
- Wsparcia dla dzieci, które doświadczają traum i lęku o własne życie, czasem w separacji od rodziców czy rodzin, bliskich osób które zginęły, są chore lub ranne. Wolontariusze i personel medyczny starają się wesprzeć psychologicznie najmłodszych, w momentach ciszy dając im moment oddechu i zapomnienia poprzez różne aktywności i zabawy.
Nawiązaliśmy współpracę z naszym wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society . Obecnie chcemy dostarczyć Palestyńczykom produkty, których najbardziej potrzebują po opuszczeniu swoich domów: koce, materace, ciepłe ubrania.