Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
GazaPalestyna

70% ofiar konfliktu to kobiety i dzieci.

Czas czytania
2 minuty

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, na terenie enklawy zginęło ponad 10 tysiecy osób, a 4 na 10 z nich to dzieci. Ponad 200 ataków na pracowników i placówki służby zdrowia sprawia, że pomoc dla poszkodowanych jest znacznie utrudniona. „Gaza staje się dziecięcym cmentarzem” – skomentował sytuację António Guterres, sekretarz generalny ONZ. Życie każdej przebywającej tam osoby jest zagrożone zarówno przez bombardowania, jak i rozprzestrzeniające się choroby, brak leków, karetek, pomocy medycznej, wody i żywności.

Najnowsza odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczęła się od ataków Hamasu, w wyniku których zginęło około 1400 osób, a 242 osoby zostały porwane. To przede wszystkim obywatele Izraela oraz krajów zagranicznych. Działania militarne armii izraelskiej oraz blokada Strefy Gazy przyniosły kolejne ofiary, tym razem po stronie palestyńskiej: Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy szacuje, że na terenie enklawy zginęło już ponad 10 tysięcy osób, a 4100 z nich to dzieci. Ponad 2 tysiące osób jest też zaginionych, większość z nich może znajdować się pod gruzami domów. Według WHO, 70% ofiar po obydwu stronach konfliktu to kobiety i dzieci.

WHO odnotowało już ponad 100 ataków na pracowników i placówki służby zdrowia – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – To sprawia, że trudno jest pomagać poszkodowanym cywilom. A sytuacja zdrowotna będzie się pogarszać: nie tylko w wyniku bombardowań, ale również utrudnionego dostępu do czystej wody i żywności. W mieszkańców Gazy uderzą też niskie temperatury, które nadejdą wraz ze zbliżająca się zimą.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny

Przestało już funkcjonować ponad 70% przychodni oraz 16 z 35 znajdujących się w Strefie Gazy szpitali. W okresie 21 października – 6 listopada przez przejście graniczne z Egiptem, w Rafah, przepuszczonych zostało łącznie 569 ciężarówek z pomocą. To nawet nie kropla w morzu potrzeb: przed wojną do Strefy wjeżdżało 500 ciężarówek z zaopatrzeniem dziennie.

Chcemy dostarczyć ofiarom tego konfliktu rzeczy, których najbardziej potrzebują po opuszczeniu swoich domów: koce, materace, ciepłe ubrania. Kluczem dla polepszenia sytuacji humanitarnej jest teraz zawieszenie broni i pełne dopuszczenie pomocy dla cywilów w Gazie – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart. Liczymy, że przed nadejściem niskich temperatur dostęp do poszkodowanych cywilów nie będzie ograniczany przez władze po żadnej ze stron konfliktu. Pomoc będziemy dostarczać razem z wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society.

Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Zapisz się do newslettera