Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ukraina

Tworzymy przestrzenie przyjazne dzieciom

Czas czytania
3 minuty

Polska Misja Medyczna stworzyła w Polsce Przestrzenie Przyjazne Dzieciom, które pomogą pokryć potrzeby integracji i wsparcia psychospołecznego dzieci i dorosłych.

Przekaż datek wpłacając na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z tytułem UKRAINA.

Najnowsze dane (z 29. maja) wskazują, że od wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce schronienie znalazło ponad 3,6 miliona uchodźców. Społeczności lokalne stoją obecnie w obliczu napływu dzieci uchodźców, które bez odpowiedniej opieki uniemożliwią opiekunom stanięcie na nogi i zdobycie niezależności. Pierwszym wyzwaniem, przed którym stoją obecnie społeczności przyjmujące uchodźców w Ukrainy jest zdolność placówek opieki nad dziećmi i placówek edukacyjnych, np. przedszkoli, ośrodków opieki dziennej, szkół i innych obiektów, do zapewnienia dostępności dla populacji przyjmujących i uchodźców. Podczas gdy szkoły są bardziej elastyczne pod względem przestrzeni i możliwości świadczenia usług, opieka nad małymi dziećmi wymaga znacznego wysiłku pod względem przestrzeni, materiałów oraz zasobów ludzkich i finansowych.
Wraz z tym pojawiają się kolejne wyzwania związane z barierą językową i traumą psychologiczną.

Aby temu zaradzić, Polska Misja Medyczna postanowiła stworzyć Polsce sieć Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom, które pomogą pokryć potrzeby integracji i wsparcia psychospołecznego dzieci i dorosłych. Program będzie wspierać dzieci, młodzież i rodziny ze społeczności uchodźców i przyjmujących, zapewniając opiekę zastępczą, wsparcie opiekunów, twórczą ekspresję i zajęcia rekreacyjne czy edukację pozaformalną.

Projekt obejmie wsparcie dzienne, psychologiczne i edukacyjno-integracyjne dla co najmniej 400 dzieci ze społeczności uchodźców i przyjmujących oraz co najmniej 100 osób dorosłych poszukujących schronienia w każdym z miast. W ramach projektu zostanie również przeszkolonych 20 pracowników i wolontariuszy odpowiedzialnych za prowadzenie działań na rzecz społeczności uchodźców i przyjmujących. Celem szkoleń jest edukacja trenerów w zakresie ochrony dzieci w sytuacjach kryzysowych i działaniach wsparcia psychospołecznego oraz interwencji w nagłych przypadkach.

W ramach projektu, Przestrzenie Przyjazne Dzieciom powstaną w 8 miastach: Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Sieradzu, Rybniku, Rucianem-Nidzie, Serocku i Bielsko-Białej. Dzieci i dorośli, oprócz opieki psychologicznej, będą mogli skorzystać z zajęć językowych, kulturalnych czy sportowych.

Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera