Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
PMM EMTUkraina

Przekazaliśmy ambulanse dla ukraińskich szpitali

Czas czytania
3 minuty

Odpowiadając na coraz bardziej dramatyczne apele o pomoc i rosnące potrzeby szpitali, w ostatnich tygodniach rozszerzyliśmy nasze działania. Dzięki wsparciu darczyńców i Nissan Iberica S.A. stworzyliśmy flotę w pełni wyposażonych ambulansów, która została przekazana ukraińskim szpitalom.

Pod koniec maja do szpitala w Drohobyczu trafiła terenowa karetka do działań w trudnych warunkach. Od zespołu PMM VASCO Emergency Team, który podjął się przewiezienia ambulansu przez granicę, przekazaliśmy również leki i ubrania dla personelu medycznego. A już w czerwcu przygotowaliśmy kolejne samochody, które mogą w pełnym zakresie poruszać się po ukraińskich drogach jako pojazdy medyczne. Cztery ambulanse są już w Ukrainie, gdzie wspierają pracę szpitali w Kijowie, Iwano-Frankowska i Kramatorsku, a wkrótce także szpital polowy Polskiej Misji Medycznej i Terre des Hommes Italy w obwodzie mikołajowskim.

W nierównej wojnie wojska rosyjskie atakują cele cywilne, nie omijając szpitali, ambulansów i punktów pomocy medycznej. Między 24 lutego a 24 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała 323 ataki na ośrodki zdrowia w całej Ukrainie, w których zginęło 76 osób, a 59 zostało rannych. Historie pacjentek ze zbombardowanego szpitala w Mariupolu były na ustach całego świata, przedstawiając świadectwo bestialstwa jakim jest napaść na cywili w najbardziej wrażliwym momencie ich życia. Zniszczenie infrastruktury szpitalnej odcięło miliony osób od dostępu do podstawowej opieki medycznej, programy leczenia chorób przewlekłych i szczepień zostały poważnie ograniczone. Do już długiej listy pacjentów doszły ofiary walk, poszkodowane w czasie ataków.

W ostatnich miesiącach rządy krajów z całego świata i organizacje pozarządowe poświęciły szczególną uwagę pomocy Ukrainie. Mimo przeznaczonych środków i pracy wykonanej w celu zabezpieczenia potrzeb pacjentów, przedłużający się konflikt prowadzi do coraz dramatyczniejszego kryzysu zdrowotnego. Pacjenci są odcięci od pomocy medycznej albo obawiają się opuszczenia bezpiecznego schronienia i udania do szpitala. Prowadząc punkty pierwszej pomocy medycznej na granicy z Ukrainą widzieliśmy wyczerpanie i zły stan zdrowia osób docierających do Polski. Wiemy, że tych kilka tysięcy osób, którym pomogliśmy, to zaledwie garstka z ogromnego grona potrzebujących. Szczególną uwagę zwracamy na osoby starsze, niepełnosprawne i kobiety w ciąży, dla których samodzielne dotarcie do szpitala jest niezwykle trudne. Ambulanse mają pomóc w dotarciu do pacjentów w ciężkim stanie oraz transporcie tych, którzy wymagają hospitalizacji i specjalistycznej opieki.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera