Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
PMM Vasco EmtUkraina

Przekazaliśmy ambulanse dla ukraińskich szpitali

Czas czytania
3 minuty

Odpowiadając na coraz bardziej dramatyczne apele o pomoc i rosnące potrzeby szpitali, w ostatnich tygodniach rozszerzyliśmy nasze działania. Dzięki wsparciu darczyńców i Nissan Iberica S.A. stworzyliśmy flotę w pełni wyposażonych ambulansów, która została przekazana ukraińskim szpitalom.

Pod koniec maja do szpitala w Drohobyczu trafiła terenowa karetka do działań w trudnych warunkach. Od zespołu PMM VASCO Emergency Team, który podjął się przewiezienia ambulansu przez granicę, przekazaliśmy również leki i ubrania dla personelu medycznego. A już w czerwcu przygotowaliśmy kolejne samochody, które mogą w pełnym zakresie poruszać się po ukraińskich drogach jako pojazdy medyczne. Cztery ambulanse są już w Ukrainie, gdzie wspierają pracę szpitali w Kijowie, Iwano-Frankowska i Kramatorsku, a wkrótce także szpital polowy Polskiej Misji Medycznej i Terre des Hommes Italy w obwodzie mikołajowskim.

W nierównej wojnie wojska rosyjskie atakują cele cywilne, nie omijając szpitali, ambulansów i punktów pomocy medycznej. Między 24 lutego a 24 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała 323 ataki na ośrodki zdrowia w całej Ukrainie, w których zginęło 76 osób, a 59 zostało rannych. Historie pacjentek ze zbombardowanego szpitala w Mariupolu były na ustach całego świata, przedstawiając świadectwo bestialstwa jakim jest napaść na cywili w najbardziej wrażliwym momencie ich życia. Zniszczenie infrastruktury szpitalnej odcięło miliony osób od dostępu do podstawowej opieki medycznej, programy leczenia chorób przewlekłych i szczepień zostały poważnie ograniczone. Do już długiej listy pacjentów doszły ofiary walk, poszkodowane w czasie ataków.

W ostatnich miesiącach rządy krajów z całego świata i organizacje pozarządowe poświęciły szczególną uwagę pomocy Ukrainie. Mimo przeznaczonych środków i pracy wykonanej w celu zabezpieczenia potrzeb pacjentów, przedłużający się konflikt prowadzi do coraz dramatyczniejszego kryzysu zdrowotnego. Pacjenci są odcięci od pomocy medycznej albo obawiają się opuszczenia bezpiecznego schronienia i udania do szpitala. Prowadząc punkty pierwszej pomocy medycznej na granicy z Ukrainą widzieliśmy wyczerpanie i zły stan zdrowia osób docierających do Polski. Wiemy, że tych kilka tysięcy osób, którym pomogliśmy, to zaledwie garstka z ogromnego grona potrzebujących. Szczególną uwagę zwracamy na osoby starsze, niepełnosprawne i kobiety w ciąży, dla których samodzielne dotarcie do szpitala jest niezwykle trudne. Ambulanse mają pomóc w dotarciu do pacjentów w ciężkim stanie oraz transporcie tych, którzy wymagają hospitalizacji i specjalistycznej opieki.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera