Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ukraina

Przestrzeń Przyjazna Dzieciom w Kobyłce

Czas czytania
3 minuty

W ciągu pierwszych pięciu tygodni wojny na Ukrainie ponad 4,2 miliona ludzi zostało zmuszonych do szukania schronienia za granicą. Wśród nich 2,4 mln osób znalazło się w Polsce, z czego ponad 600 zamieszkało w Kobyłce. To miejsce w krótkim czasie stało się jednym z najważniejszych punktów na mapie działań Polskiej Misji Medycznej.

Pierwszym miastem w którym otworzyliśmy Przestrzenie Przyjazne Dzieciom jest podwarszawska Kobyłka. To właśnie tam w ostatnich miesiącach swój nowy dom znalazło ponad 100 rodzin z Ukrainy. Wiele z nich zamieszkało w domach prywatnych, gdzie mogą liczyć na lepsze warunki niż w centrach recepcyjnych, jednak wraz z przedłużającym się pobytem coraz dotkliwsze są ograniczenia związane z zapewnieniem przez gminę instytucjonalnej opieki, szczególnie dla najmłodszych dzieci, a w konsekwencji niemożnością podjęcia pracy przez rodziców. Przeszkodą jest również bariera językowa i konieczność funkcjonowania w obcym środowisku. Dlatego wspólnymi siłami podjęliśmy się stworzenia miejsca, w którym zarówno uchodźcy jak i mieszkańcy poczują, że mają realny wpływ na budowanie przyszłości miasta.

Program zbudowany we współpracy z naszymi partnerami zakłada aktywizację uchodźców poprzez włączenie ich do lokalnej społeczności i zapewnienie im niezbędnej pomocy w pierwszym roku pobytu w kraju. W odnowionych przestrzeniach na terenie całego miasta pracować będzie 25 dodatkowo przeszkolonych pracowników i wolontariuszy. Poprowadzą oni lekcje języka polskiego, zapewnią również wsparcie psychologiczne i terapeutyczne i pomoc prawną. Z kolei osoby przyjmujące mogą skorzystać z zajęć z podstaw języka ukraińskiego. Dzięki uruchomieniu programu Przestrzenie Przyjazne Dzieciom Miejski Ośrodek Kultury zapewnił dodatkowe miejsca w grupach zajęciowych – wśród nich znajdują się grupy teatralne i taneczne, warsztaty z grafiki komputerowej i interaktywne warsztaty rękodzieła. Włączenie dzieci z Ukrainy do wspólnych aktywności z ich polskimi rówieśnikami będzie niezwykle ważne we wrześniu, kiedy po zakończeniu nauki zdalnej w ukraińskich szkołach dołączą do klas w szkołach w Kobyłce. Najbliższe miesiące spędzone wśród nowych znajomych pomogą im odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Dzięki programowi Przestrzenie Przyjazne Dzieciom w najbliższych sześciu miesiącach co najmniej 400 dzieci ze społeczności uchodźców i przyjmujących skorzysta ze wsparcia psychologicznego, edukacyjnego i integracyjnego. Wspólne zaangażowanie obu stron w proces budowania społeczności pełni ważną rolę w jej długoterminowym, zgodnym funkcjonowaniu. Lokalnym liderem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych AB OVO, z kolei fundacja Terre des Hommes Italy wraz z Polską Misją Medyczną zadbają o odpowiednie przeszkolenie personelu i monitorowanie projektu.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera