Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ukraina

2023: rok humanitarnych wyzwań

Czas czytania
2 minuty

Wielowymiarowe skutki wojny w Ukrainie sprawiły, że rok 2023 będzie wyjątkowo trudny dla ludzi dotkniętych kryzysami humanitarnymi na całym świecie. Według szacunków ONZ, pomocy humanitarnej potrzebować będzie 339 milionów osób1. Do 103 milionów wzrosła liczba uchodźców i uchodźców wewnętrznych, a 60 milionów dzieci jest zagrożonych skrajnym niedożywieniem.

24 lutego 2022 roku świat zmienił się na zawsze. Rosyjski atak na Ukrainę sprawił, że 14 000 000 Ukrainek i Ukraińców musiało opuścić swoje domy. Wskutek działań wojennych zginęły tysiące cywilów, a regularne ataki na infrastrukturę krytyczną sprawiły, że mieszkańcy Ukrainy mają ograniczony dostęp do podstawowych życiowych zasobów: ciepła, elektryczności czy bieżącej wody. Co czwarty mieszkaniec kraju zgłasza problemy z dostępem do leków i opieki medycznej, co stanowi konsekwencję m. in. ponad 700 ataków na placówki medyczne. W dawnym „spichlerzu Europy” ludzie potrzebują pomocy żywnościowej, a PKB skurczyło się w niecały rok o 30%.

To jest pomocowy maraton. Musimy zaakceptować fakt, że Ukraina będzie potrzebować naszej pomocy przez lata. 
Od początku wojny dostarczamy pomoc dla ukraińskich szpitali i widzimy, że skala potrzeb nie będzie w najbliższym czasie maleć, a negatywny zasięg skutków wojny będzie wykraczać również poza Ukrainę – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Wojna w Ukrainie wpływa również pośrednio na sytuację w innych regionach świata. Wywołany nią kryzys ekonomiczny oraz zaburzenie łańcuchów dostaw ma znaczny wpływ na to, że liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej wzrosła w tym roku do 339 milionów osób (to o 20% więcej niż szacowane przez ONZ na rok 2022). Dotknięte są tym szczególnie osoby potrzebujące pomocy w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Światowy Program Żywnościowy twierdzi, że koszt pomocy żywnościowej wzrósł w wyniku kryzysu nawet o 44%.

Nie możemy zapominać o regionach, w których kryzysy trwają już wiele lat. Najwięcej uchodźców na świecie pochodzi nadal z Syrii i Wenezueli, a miejscami, gdzie problem niedożywienia i głodu jest najbardziej dojmujący, są kraje Afryki Subsaharyjskiej – dodaje przedstawicielka Polskiej Misji Medycznej. Organizacja prowadzi programy pomocowe na całym świecie, oprócz Ukrainy i Polski zapewniając opiekę medyczną potrzebującym na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz Ameryce Południowej.

W pogłębiających się kryzysach jak zawsze najbardziej ucierpią osoby wyjątkowo na nie wrażliwe: dzieci, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami. Dla organizacji humanitarnych rok 2023 będzie czasem pełnym wyzwań, których stawką będzie często ludzkie życie.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera