Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
4 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
IrakKolumbiaMama i dzieckoSyriaUkrainaWenezuela

Podsumowanie roku 2022

Czas czytania
4 minuty

Za nami rok pełen wyzwań, wzruszeń i wspaniałych doświadczeń w gronie ludzi, dla których najważniejszym celem jest pomagać. Przez ostatnich 12 miesięcy byliśmy obecni na 4 kontynentach, gdzie dzięki Waszemu wsparciu docieraliśmy do najbardziej potrzebujących. Sprawdźcie, jakie obszary były dla nas najważniejsze.

Bez wątpienia największym wyzwaniem było zorganizowanie natychmiastowej pomocy w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Pierwszego dnia konfliktu zgodnie uznaliśmy, że naszą rolą jest odpowiedzieć na potrzeby zgłaszane przez szpitale, które nie były w stanie funkcjonować bez specjalistycznego wsparcia. W kolejnych miesiącach zrealizowaliśmy ponad 50 transportów ze sprzętem medycznym do ukraińskich szpitali, a tysiące osób, które dotarły do Polski, objęliśmy wsparciem w ramach funkcjonujących w 9 miastach Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom.

Pomoc dla osób doświadczających konfliktów i uchodźctwa

Kontynuujemy wsparcie medyczne dla uchodźców z Syrii przebywających w krajach ościennych. To dla nich, ale również dla najuboższych mieszkańców wybranych terenów północnej Jordanii i Irackiego Kurdystanu, otworzyliśmy kliniki i uruchomiliśmy mobilne punkty pomocy. Dzięki stałemu dostępowi do lekarzy mieszkańcy nieformalnych obozowisk i obozów dla uchodźców mogą bezpłatnie korzystać z opieki dentystycznej, ginekologicznej, farmakologicznej i innych usług. Zapewniliśmy również podstawową pomoc medyczną dla osób przekraczających granicę polsko-ukraińską, by bezpiecznie dotarły do naszego kraju. Wierzymy, że niezależnie od okoliczności, każdy człowiek zasługuje na opiekę.
Kraje, w których pomagamy: Ukraina, Polska, Irak, Jordania, Syria

Troska o zdrowie reprodukcyjne i zdrowie kobiet w ciąży

W ramach działalności Polskiej Misji Medycznej mieszkanki Wenezueli i Kolumbii korzystają programów edukacyjnych z obszaru zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz opieki nad matką w okresie okołoporodowym. Spotkania z kobietami organizowane w ramach programów medycznych, ułatwiają pacjentkom bezpieczne prowadzenie ciąży i są okazją do wykonania bezpłatnych badań ginekologicznych. Nieustanie pracujemy również nad poprawą warunków przyjmowania porodów w miejscach, w których byliśmy obecni w ostatnich latach. Na początku roku szpital w tanzańskim Nyangao odwiedziła Katarzyna Dąbek, neonatolog, która wymieniła się doświadczeniami z lokalnym personelem. W odnowionym ośrodku codziennie jesteśmy świadkami bezpiecznych narodzin, które nie byłyby możliwe bez ogromnego zaangażowania zespołu medycznego i zapewnienia im specjalistycznego sprzętu.
Kraje, w których pomagamy: Wenezuela, Kolumbia, Ukraina, Tanzania

Osiągnąć 3 kilogramy – pomoc neonatologiczna i żywienie terapeutyczne

Noworodki i kobiety w ciąży to nasi najważniejsi pacjenci, którzy wymagają szczególnej troski. Mijający rok był więc kolejnym, w którym rozwijaliśmy programy pomagające zdrowo i bezpiecznie przyjść na świat. Nawet mimo wojny – wysłany do ukraińskich szpitali neonatologicznych sprzęt zapewnia dodatkowe wsparcie w czasie, kiedy nawet połowa dzieci rodzi się przedwcześnie, a żadna placówka w kraju nie dysponowała wystarczającą ilością inkubatorów. Zadbanie o najsłabsze maluchy w pierwszych tygodniach życia ma realny wpływ na ich zdrowie w przyszłości. Kolejnym milowym krokiem w rozwoju dziecka jest pierwszych 5 lat życia. Aby zmniejszyć komplikacje związane z niedożywieniem, w Senegalu objęliśmy pomocą 14 przychodni, w których prowadzone jest leczenie terapeutyczne. Dzięki wspólnej pracy rodziców, lekarzy i dietetyków zwiększamy szanse dzieci na zdrowy rozwój.
Kraje, w których pomagamy: Senegal, Ukraina, Tanzania, Zambia

Powrót do zdrowia – rehabilitacja i protezowanie

Kontynuujemy projekt zakupu protez i rehabilitacji dla osób dotkniętych wojną w Syrii i wykorzystujemy nasze dotychczasowe doświadczenia również w Polsce. Wraz ze stowarzyszeniem Jedna Chwila rozpoczęliśmy program, który zakłada zakup 350 indywidualnie dostosowanych protez oraz zapewnienie wsparcie rehabilitacyjnego dla mieszkańców Ukrainy i Polski. Niezależnie od wieku, powrót do sprawności to ogromna zmiana jakości życia – od powrotu do szkoły i pracy, do samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Dlatego opracowanie zajęcia, odbywające się w ramach obozów sportowych, skupiają się na nauce poruszania w przestrzeni miejskiej, korzystania z protez i pracy nad osiągnięciem pełnej samodzielności.
Kraje, w których pomagamy: Malawi, Polska, Syria

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera