Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
OgłoszeniaSyriaUkraina

Światowy Dzień Zdrowia. Ukraina drugą Syrią?

Czas czytania
3 minuty

Jak co roku, 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Ustanowione przez WHO święto zdominują tym razem dramatyczne historie ataków na szpitale, ich pacjentów i pracowników. Ponad 80 ataków na placówki medyczne i 12 000 000 potrzebujących pomocy w Ukrainie sprawia, że wojna za naszą wschodnią granicą coraz bardziej przypomina kryzys, z którym od 11 lat mierzą się Syryjczycy.

Przekaż datek wpłacając na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z tytułem UKRAINA.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przebiega w tragicznych okolicznościach. W ostatnich tygodniach WHO odnotowała 82 ataki na ukraińskie szpitale. Wśród nich zbombardowanie szpitala położniczego w Mariupolu, którego obrazy obiegły cały świat. Ale w cieniu wydarzeń z Ukrainy mają miejsce inne, niemniej dramatyczne historie. Po 11 latach wojny w Syrii widzimy pełną skalę cierpienia, jaką przynosi cywilnej ludności długoletnia wojna i życie w ciągłym zagrożeniu.

W Ukrainie kluczowymi problemami są teraz braki leków oraz produktów medycznych. Niedopuszczalne ataki na placówki medyczne znacznie utrudniają, ale jeszcze nie sparaliżowały działania służby zdrowia. Wojna w Syrii, gdzie po 11 latach w pełni funkcjonuje zaledwie 63% szpitali, pokazuje jakie skutki może mieć przedłużający się konflikt

— mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, organizacji obecnej zarówno w Syrii, jak i w Ukrainie, gdzie zapewnia wsparcie medyczne szpitali.

W Syrii są regiony, które opuściło nawet 50% pracujących tam wcześniej lekarzy. To nie jedyne zagrożenia przedłużających się konfliktów zbrojnych: wstrzymane programy szczepień, brak terapii pacjentów z chorobami przewlekłymi i utrudniony dostęp do diagnostyki to cisi zabójcy, którzy mogą zabrać ze sobą więcej ofiar, niż same działania wojenne. Te problemy zaczynają dotykać także coraz więcej spośród 40 milionów Ukrainek i Ukraińców, którzy pozostali w granicach swojego kraju. ONZ szacuje, że pomocy medycznej za naszą wschodnią granicą może potrzebować nawet 12 000 000 ludzi.

Ta liczba obejmuje również osoby wymagające pomocy psychologicznej. Ich także dotknie trauma oraz zespół stresu pourazowego. Oprócz traum psychicznych, długotrwałym efektem wojny może być również wzrost liczby osób z niepełnosprawnościami. Tragicznym przykładem jest tutaj znowu Syria: około miliona Syryjczyków, w tym ponad 240 tysięcy dzieci, ma amputowane kończyny

– dodaje Małgorzata Olasińska-Chart.

Polska Misja Medyczna wspiera placówki medyczne zarówno w Syrii, jak i Ukrainie. W obydwu krajach pomaga zaopatrywać szpitale w najpotrzebniejsze produkty medyczne. Na granicy polsko-ukraińskiej PMM otworzyła punkty medyczne, w których udzielana jest najpotrzebniejsza pomoc dla osób uchodzących przed wojną. W Syrii wspiera również działanie centrum protezowania i obejmuje pomocą osoby z niepełnosprawnościami. Organizacja cały czas zbiera fundusze, by pomóc jak największej liczbie potrzebujących.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera