Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ukraina

Szczęśliwa nowina w trudnym czasie

Czas czytania
3 minuty

Od prawie 300 dni widzimy, jak codziennie Ukraina pada ofiarą brutalnych ataków. Tysiącom kobiet w kraju miniona zima przyniosła coś więcej niż tylko strach i plany ucieczki. Zaledwie chwilę po rozpoczęciu wojny odkryły, że wkrótce zostaną mamami. Kolejne tysiące to kobiety, które konflikt zastał w trakcie przygotowań do macierzyństwa.

Przez minionych 10 miesięcy liczba przedwczesnych narodzin wzrosła w niektórych miejscach dwu-, a nawet trzykrotnie. W momencie, kiedy potrzeby są największe, zasoby znacznie się ograniczyły. Szpitale do funkcjonowania potrzebują wsparcia płynącego z zachodu, a personel medyczny musiał zdobyć nową umiejętność – szybkiej ewakuacji pacjentów do schronów. Skutki wojny podczas której atakowana jest infrastruktura cywilna, w tym szpitale i ambulatoria, będą odczuwane jeszcze przez wiele lat po zakończeniu konfliktu.

Podczas naszych misji spotkaliśmy tysiące kobiet, którym przyszło rodzić w niewyobrażalnie trudnych warunkach. Stres prenatalny wpływa nie tylko na samo przyspieszenia akcji porodowej, ale przyczynia się do negatywnych konsekwencji zdrowotnych przez całe życie malucha i odbija na stanie psychofizycznym mamy. W przyszłości będą wymagać bardziej rozbudowanej opieki medycznej, ponieważ szanse na zdrowe życie otrzymane na starcie były nieporównywalnie mniejsze niż wynikające z porodu w czasie pokoju.

Cały czas uczymy się, jak najlepiej przygotować pomoc medyczną dla kobiet w ciąży oraz noworodków i ich matek w obliczu konfliktów zbrojnych. Duże wzywanie stanowią regularne alramy powietrzne i konieczność ewakuacji pacjentów szpitala do schronu. Czasem problemem jest brak prądu i wody w szpitalu, ponadto znacznie częściej mamy do czynienia z niską wagą urodzeniową i wcześniactwem. Do tego dochodzi stres u pacjentek związany z izolacją od rodziny lub pobytem ojca dziecka na froncie. Musimy dbać o kobiety w tym wrażliwym czasie we wszechstronny sposób – Milena Chodola, koordynatorka projektu w Ukrainie.

Wykorzystujemy nasze doświadczenie, a nasze eskpertki i eksperci dzielą się wiedzą z personelem oddziałów neonatologicznych i z pacjentkami w Ukrainie. Podczas organizowanych przez Polską Misję Medyczną warsztatów treneki doradzają kobietom w ciąży i mamom, jak karmić piersią i zajmować się noworodkiem. Poruszany jest też niezwykle ważny aspekt dotyczący zmian w funkcjonowaniu szpitali, praw pacjentek, możliwości uzyskania wsparcia psychologicznego i przysługujących kobietom w ciąży, mamom i dzieciom świadczeń medycznych w ramach Narodowej Służby Zdrowia Ukrainy.

Razem możemy pomóc kobietom i dzieciom w najtrudniejszym czasie i zapewnić specjalistyczną opiekę medyczną.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera