13 grudnia 2022

Szczęśliwa nowina w trudnym czasie

Od prawie 300 dni widzimy, jak codziennie Ukraina pada ofiarą brutalnych ataków. Tysiącom kobiet w kraju miniona zima przyniosła coś więcej niż tylko strach i plany ucieczki. Zaledwie chwilę po rozpoczęciu wojny odkryły, że wkrótce zostaną mamami. Kolejne tysiące to kobiety, które konflikt zastał w trakcie przygotowań do macierzyństwa.
Przez minionych 10 miesięcy liczba przedwczesnych narodzin wzrosła w niektórych miejscach dwu-, a nawet trzykrotnie. W momencie, kiedy potrzeby są największe, zasoby znacznie się ograniczyły. Szpitale do funkcjonowania potrzebują wsparcia płynącego z zachodu, a personel medyczny musiał zdobyć nową umiejętność – szybkiej ewakuacji pacjentów do schronów. Skutki wojny podczas której atakowana jest infrastruktura cywilna, w tym szpitale i ambulatoria, będą odczuwane jeszcze przez wiele lat po zakończeniu konfliktu.

Podczas naszych misji spotkaliśmy tysiące kobiet, którym przyszło rodzić w niewyobrażalnie trudnych warunkach. Stres prenatalny wpływa nie tylko na samo przyspieszenia akcji porodowej, ale przyczynia się do negatywnych konsekwencji zdrowotnych przez całe życie malucha i odbija na stanie psychofizycznym mamy. W przyszłości będą wymagać bardziej rozbudowanej opieki medycznej, ponieważ szanse na zdrowe życie otrzymane na starcie były nieporównywalnie mniejsze niż wynikające z porodu w czasie pokoju.

  • Cały czas uczymy się, jak najlepiej przygotować pomoc medyczną dla kobiet w ciąży oraz noworodków i ich matek w obliczu konfliktów zbrojnych. Duże wzywanie stanowią regularne alramy powietrzne i konieczność ewakuacji pacjentów szpitala do schronu. Czasem problemem jest brak prądu i wody w szpitalu, ponadto znacznie częściej mamy do czynienia z niską wagą urodzeniową i wcześniactwem. Do tego dochodzi stres u pacjentek związany z izolacją od rodziny lub pobytem ojca dziecka na froncie. Musimy dbać o kobiety w tym wrażliwym czasie we wszechstronny sposób - Milena Chodola, koordynatorka projektu w Ukrainie.

Wykorzystujemy nasze doświadczenie, a nasze eskpertki i eksperci dzielą się wiedzą z personelem oddziałów neonatologicznych i z pacjentkami w Ukrainie. Podczas organizowanych przez Polską Misję Medyczną warsztatów treneki doradzają kobietom w ciąży i mamom, jak karmić piersią i zajmować się noworodkiem. Poruszany jest też niezwykle ważny aspekt dotyczący zmian w funkcjonowaniu szpitali, praw pacjentek, możliwości uzyskania wsparcia psychologicznego i przysługujących kobietom w ciąży, mamom i dzieciom świadczeń medycznych w ramach Narodowej Służby Zdrowia Ukrainy.

Razem możemy pomóc kobietom i dzieciom w najtrudniejszym czasie i zapewnić specjalistyczną opiekę medyczną.

Dołącz do naszej akcji By Rodzić Bezpiecznie
Przelew bankowy na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444