Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
AktualnościUkraina

Trudna zima przed Ukrainą

Czas czytania
2 minuty

Przesuwanie się frontu we wschodniej Ukrainie ma tragiczne skutki dla ludności cywilnej. We wrześniu liczba poszkodowanych cywili przekroczyła 1400 osób – tak wielu ofiar nie odnotowano od września 2022 roku. Lekarze Polskiej Misji Medycznej pomagają w punkcie tranzytowym osobom, które są ewakuowane z przyfrontowych terenów i ostrzegają: to może być najtrudniejsza zima od początków tej wojny.


Ataki armii rosyjskiej w obwodach donieckim, charkowskim i sumskim sprawiły, że coraz więcej osób musi ewakuować się ze swoich domów. Grozi im bezpośrednie niebezpieczeństwo – we wrześniu zginęło 208 cywilów, a 1220 zostało rannych. Problemem są również pośrednie skutki wojny: zniszczone domy, przerwy w dostawach wody i prądu, brak dostępu do podstawowej opieki medycznej.

Nadchodząca zima sprawi, że te problemy będą jeszcze bardziej dotkliwe. Bez wody, prądu i gazu trudno o ogrzewanie, wyziębiony organizm jest narażony na osłabienie i choroby. Przy linii frontu pozostają głównie osoby starsze lub z niepełnosprawnościami: im najtrudniej jest opuścić swoje domy. Nasi lekarze mówią nam, że to będzie najtrudniejsza zima od lutego 2022 roku – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej.

Nie tylko ludzie są celami rosyjskich ostrzałów. We wrześniu odnotowano 25 ataków na infrastrukturę energetyczną oraz 66 ataków na służbę zdrowia. Służba zdrowia na Ukrainie atakowana była już ponad 2000 razy. To rekordowy wynik w jakimkolwiek konflikcie na świecie, który monitorowała dotychczas WHO. Taka sytuacja wpływa w dużej mierze na dostępność opieki medycznej blisko linii frontu – zniszczone punkty medyczne nie mogą pełnić już swoich dawnych funkcji, ewakuowani są również sami medycy. Lukę wypełniają mobilne kliniki, choćby te prowadzone przez Polską Misję Medyczną.

Nasze kliniki dojeżdżają do miejscowości, których mieszkańcy nie mają już lokalnej przychodni czy rodzinnego lekarza. Tylko w październiku przeprowadziliśmy prawie 1500 konsultacji lekarskich, w tym 100 konsultacji psychologicznych. Bo ta wojna odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart.

Lekarze Polskiej Misji Medycznej pełnią również dyżury w charkowskim punkcie tranzytowym dla osób ewakuowanych. Kliniki mobilne Polskiej Misji Medycznej docierają do pacjentów w obwodach charkowskim i sumskim, klinika ginekologiczno-pediatryczna udziela konsultacji uchodźcom wewnętrznym w obwodzie kijowskim. W projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, polska organizacja wspiera również oddziały neonatologiczne w całej Ukrainie, dostarczając im sprzętu i przeprowadzając szkolenia.

Poprzedni

Artykuł

Następny

Wiadomości z Ukrainy

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Wpłacam

Zapisz się do newslettera