Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ukraina

Ukraina: 2000 konsultacji medycznych w klinikach mobilnych

Czas czytania
2 minuty

Od sierpnia zespoły medyczne pracujące w dwóch klinikach mobilnych przeprowadziły już niemal 2000 konsultacji medycznych wśród pacjentów z obwodu charkowskiego. Docierając do mniejszych miejscowości, lekarze mają szanse spotkać się z osobami dotkniętymi wojną i najbardziej potrzebującymi pomocy.

Ze względu na zapotrzebowanie projekt, którego pierwsza część będzie trwać do końca roku, na kolejne dwa miesiące zostanie rozszerzony o dodatkową, trzecią klinikę. W niej również będzie pracować dwójka lekarzy i dwójka pielęgniarzy jako podstawowy personel medyczny, a przed wyjazdem do pacjentów wspierać ich będzie farmaceuta uzupełniający zapasy leków. W pierwszym etapie projektu ponad połowę pacjentów stanowiły osoby po 65 roku życia. Zgodnie z przewidywaniami najpowszechniejszymi problemami były choroby niezakaźne, zaniedbane choroby przewlekłe, nadciśnienie, zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, cukrzyca. Dla wielu pacjentów przyjazd kliniki to pierwsza od wielu lat, ze względu na pandemię a następnie wojnę, możliwość zweryfikowania swojego stanu zdrowia i dostosowania leczenia do postępujących objawów choroby.

Obwód charkowski jest regionem, który przyjął największą liczbę uchodźców wewnętrznych (690 tysięcy ludzi), przede wszystkim ze wschodu i południa kraju. Dlatego w ramach wsparcia dla pacjentów prowadzone są również konsultacje psychologiczne – pomoc psychologiczna i psychiatryczna jest jedną z kluczowych potrzeb osób, które żyły i żyją w pobliżu linii frontu. Takich konsultacji przeprowadziliśmy ponad 200.

Galeria

Droga Polska Misjo Medyczna! Z czystego serca, z hojną duszą, bardzo dziękuję za przybycie do naszej wsi Kutuziwka. Jestem bardzo zadowolona, że przyszłam na wizytę. Wasz zespół jest świetny! Wysłucha każdego pacjenta, w razie potrzeby uspokoi. Podając leki, każdemu pacjentowi wyjaśni, jak je przyjmować. Są takie urocze, piękne, fajne, miłe, uważne. Przyszłam do nich, wysłuchali mnie, usłyszeli, uspokoili. Dali mi lekarstwa i pomoc humanitarną. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą stanę na nogi, jak to mówią. Wierzę i na to liczę. Niech Bóg Wam pomoże, a Aniołowie Stróże niech Was chronią! Oby takie nieszczęście – wojna – nigdy nie wróciło na naszą ukraińską ziemię. Niech na całym świecie zapanuje pokój! A Wam, drodzy przyjaciele, składam z mojej strony niski ukłon!– list ten otrzymaliśmy od jednej z pacjentek naszych klinik mobilnych, które od sierpnia docierają z pomocą medyczną do wielu wsi i miejscowości obwodu charkowskiego, gdzie dostęp do opieki medycznej jest dramatycznie utrudniony.

Kliniki mobilne mogą docierać do najbardziej potrzebujących dzięki współpracy z Frida Ukraine.

Poprzedni

Artykuł

Następny

Zobacz także

Opis obrazu

Lorem ipsum

Więcej

Zapisz się do newslettera