Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ukraina

Ratujemy życie wcześniaków z Ukrainy

Czas czytania
3 minuty

Pierwsze 28 dni po narodzinach – najważniejszy czas w życiu każdego dziecka. Wcześniaki, które przyszły na świat w ostatnich miesiącach w pogrążonej w wojnie Ukrainie nie wiedzą, co dzieje się poza szpitalną salą. Tak długo, jak są w niej bezpieczne, mogą zdrowo dorastać. Pomagamy oddziałom neonatologicznym, aby żadne dziecko nie straciło tej szansy.

W natłoku potrzeb i przy przyspieszonym tempie zmian łatwo było przegapić tych, którzy nie mogą sami poprosić o ratunek. Jednak ukraińscy lekarze bardzo szybko zauważyli wzrost przedwczesnych urodzeń związany z wojną i zwiększone zapotrzebowanie na specjalistyczną pomoc w ratowaniu życia noworodków. W pierwszych tygodniach wojny kliniki prenatalne we Lwowie i Charkowie odnotowały dwukrotny, a nawet trzykrotny wzrost przedwczesnych narodzin. Doktor Irina Kondratova z charkowskiego szpitala w wywiadzie dla BBC News powiedziała, że w pewnym momencie stanowiły one połowę wszystkich przyjmowanych porodów. Przyczyniają się do tego infekcje, pojawiające się w zatłoczonych schronach i piwnicach, i złe odżywianie. Ale największym zagrożeniem jest stres i utrudnione dotarcie do szpitala.

Dzieci urodzone przedwcześnie są narażone na komplikacje oddechowe, problemy neurologiczne i trawienne, które wymagają podania dodatkowego tlenu. W czasie pokoju wystarczają inkubatory, w których maluch powoli nabiera sił. Jednak na wojnie najlepiej sprawdzają się przenośne urządzenia wspierające oddychanie, które będą działać nie tylko w warunkach szpitalnej sali, ale i w pełniącej funkcję bunkra piwnicy. Wszystkie maszyny, którymi dysponowały szpitalne oddziały, w ciągu kilku dni były zajęte – nikt nie mógł przewidzieć takiego skoku narodzin wcześniaków, a poszukiwanie bezpieczeństwa w innych częściach kraju spowodowało, że nikt nie wiedział, ile kobiet zgłosi się w kolejnych dniach do danego szpitala. Docierająca w ostatnich miesiącach pomoc medyczna musiała więc odpowiedzieć na potrzeby wszystkich funkcjonujących w kraju oddziałów położniczych i neonatologicznych żeby zwiększyć szanse uratowania życia maluchów. W tą pomoc włączyła się Polska Misja Medyczna.

Prowadzony od początku wojny projekt wsparcia ukraińskich szpitali zakłada dostarczenie niezbędnego sprzętu, dzięki któremu placówki mogą kontynuować pracę. W ostatnich miesiącach wyposażyliśmy oddziały neonatologiczne ukraińskich szpitali, co pozwala uratować życie najmłodszych. Specjalistyczna opieka od pierwszych dni życia to szansa na zdrowy rozwój i zminimalizowanie negatywnych konsekwencji trwającej wokół wojny. Coś, co każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera