Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
6 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
AktualnościEtiopiaGazaIrakJordaniaKolumbiaSenegalSyriaUkraina

2023 rok okiem Polskiej Misji Medycznej

Czas czytania
6 minuty

Dobiega końca kolejny, 24. już rok działania Polskiej Misji Medycznej. Kolejny rok niesienia pomocy, w ramach trwających, jak i tych nowych projektów. Dalsze kroki rozwoju naszego zespołu ratunkowego. Lekarze, którzy na misjach nieśli pomoc pacjentom na całym świecie. Tragedie, na które byliśmy w stanie zareagować. Tysiące osób, którzy otrzymali od nas tak ważne dla nich wsparcie medyczne. Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie naszych działań i sukcesów z ostatnich 12 miesięcy. Dziękujemy za to, że w naszych wysiłkach jesteście z nami.

Opieka medyczna dla mamy i dziecka

Zdrowie przyszłych mam i noworodków jest dla nas priorytetem. To dla nich w mijającym roku prowadziliśmy projekty w Kolumbii, Senegalu czy Etiopii. Tam wiele kobiet nie może liczyć na łatwy dostęp do opieki medycznej, wizyt kontrolnych u ginekologa czy zobaczenie swojego dziecka dzięki badaniom USG. W Kolumbii, klinika mobilna działała w trzech dzielnicach Bogoty, które są głównie zamieszkiwane przez uchodźczynie z Wenezueli. Zespół medyków przyjmował pacjentki w lokalizacjach stacjonarnych, świadcząc konsultacje prenatalne, USG, badania laboratoryjne. Szkoliliśmy lokalny personel i działaczy społecznych z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz opieki nad matką w okresie prenatalnym. W Senegalu prowadzimy działania na rzecz zwalczania niedożywienia dzieci do 5 roku życia i zmniejszenia śmiertelności noworodków. W ramach tych działań przeprowadzaliśmy demonstracje żywieniowe oraz oddaliśmy do ponownego użytku wyremontowaną przychodnię w Dougnane, gdzie otwarto Centrum Dożywiania i Edukacji Zdrowotnej, gdzie będziemy zajmować się przypadkami dzieci z niedożywieniem, ich leczeniem i edukacją matek. W tym roku rozpoczęliśmy też działania w Etiopii, gdzie wspieramy Oddział Intensywnej Terapii Noworodków i Oddział Niedożywienia w szpitalu św. Łukasza Wolisso. Naszym celem jest poprawa jakości usług medycznych noworodków i niedożywionych dzieci poniżej piątego roku życia.

Etiopia

Bliski Wschód

To był kolejny rok naszej pracy na rzecz pomocy uchodźcom i osobom wewnętrznie przesiedlonym w krajach takich jak Irak czy Jordania W Irackim Kurdystanie, w którym działamy już od 2016 roku, skupiamy się na obozach dla uchodźców, gdzie prowadzimy kliniki mobilne, gabinety ginekologiczne, stomatologiczne czy laboratoria. W Jordanii natomiast, otaczamy opieką lekarską Jordańczyków i Syryjczyków w prowincjach Amman, Zarka i Al-Mafrak. Najmłodsi pacjenci otrzymują pomoc pediatry, a dziewczęta i kobiety objęte są kompleksową opieką okołoporodową. 6 lutego 2023 roku zatrzęsła się ziemia w Turcji oraz Syrii. To było jedno z najbardziej tragicznych trzęsień ziemi ostatnich lat: zginęło w nim niemal 60 000 osób. Pomoc dla ofiar była szczególnie utrudniona w Syrii, gdzie nie wpuszczono międzynarodowych ekip ratunkowych. Natychmiastowo uruchomiliśmy środki potrzebne na doraźne działanie szpitala w Szamarin, w północno-zachodniej Syrii, do którego trafiała większość ofiar. Dzięki swojemu doświadczeniu z ofiarami amputacji. Nasze doświadczenie z ofiarami amputacji i protezowaniem zaowocowało kolejnym projektem w Syrii. Obecnie wspieramy placówkę „Krok Nadziei”, znajdujący się w Szamarin. Projekt ma na celu wsparcie osób niepełnosprawnych w poprawie ich warunków życia i dostępu do innych rodzajów usług, takich jak sport, praca, edukacja oraz poprawa ich stanu psychicznego. Zakwalifikowani pacjenci otrzymają protezy lub ortezy, według potrzeb medycznych. Centrum fizjoterapii zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, dostępna też jest sala ruchowa.

Irak

Ukraina

Krajem, który otaczamy największą ilością uwagi jest niewątpliwie Ukraina. W ramach projektu neonatologicznego współpracowaliśmy z 10 szpitalami, które otrzymały od nas specjalistyczny sprzęt, a personel medyczny placówek został przeszkolony z zakresu zagadnień medycznych oraz praw pacjenta. W tym roku, w obwodzie charkowskim, swoją pracę zaczęły również 2 kliniki mobilne. Mogą one dotrzeć do pacjentów z ograniczonym dostępem do lekarza, regularnie monitorując stan zdrowia i zapotrzebowanie na leki. Docierając do mniejszych miejscowości, lekarze mają szanse spotkać się z osobami dotkniętymi wojną i najbardziej potrzebującymi pomocy. W Polsce kontynuujemy projekt Przestrzeń Przyjazna Dzieciom gdzie skoordynowane są usługi integracyjne, specjalistyczne w zakresie opieki psychologicznej, pomocy prawnika, tłumacza, zajęć wakacyjnych i innych form aktywności skierowanych do dzieci i dorosłych.

Ukraina

Lekarze na misjach. Rozwój zespołu ratunkowego.

W tym roku również rozwijaliśmy dwa kluczowe dla nas programy- wolontariat medyczny oraz zespół ratunkowy PMM Vasco EMT. W ramach wolontariatu, łącznie, 9 medyków spędziło 16 tygodni na misjach w Senegalu, Tanzanii, Zambii i Ugandzie. Ich zadania obejmowały najczęściej szkolenie lokalnego personelu medycznego oraz przeprowadzanie konsultacji medycznych. Nasz zespół ratunkowy natomiast, odbył w tym roku dwa testy terenowe, które są ostatnim etapem rekrutacji do zespołu. Jeszcze w kwietniu 14 członków zespołu PMM VASCO Emergency Team przeszło certyfikowane szkolenie PHTLS – przedszpitalnej opieki nad pacjentem po urazie, a w lipcu członkowie zespołu przeprowadzili trening medyczny, oraz testy sprzętu i rozwiązań logistycznych, których będą używać na misjach ratunkowych. W ramach działań, zespół odwiedził Lwów i Iracki Kurdystan, gdzie prowadzili szkolenia dla personelu medycznego.

Zespół ratunkowy PMM Vasco EMT
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera