Na wielu przejściach granicznych po stronie ukraińskiej niezbędne jest zorganizowanie punktów medycznych, do których będą mogli się udać ludzie oczekujący na wjazd do Polski. Z uwagi na mrozy sięgające w nocy nawet minus 9 stopni kluczowe jest, aby na każdej granicy było miejsce, w którym ludzie mogą się ogrzać i uzyskać niezbędną pomoc. Wśród uchodźców jest bardzo wiele dzieci, które po doświadczeniu traumy ucieczki przed wojną wymagają opieki. Podczas wykonanego przez nasz zespół rozpoznania zdecydowaliśmy, że konieczne jest również zapewnienie dostępu do karetki. Dzięki niej medycy będą mogli szybciej dotrzeć do osób wymagających udzielenia pomocy, które znajdują się w kilkukilometrowej kolejce autokarów i samochodów. Ambulans pozwoli także na dowiezienie pacjentów w cięższym stanie do samej granicy z Polską i przekazanie ich zespołowi pogotowia po polskiej stronie. Karetka będzie pełnić stały dyżur. Pracować w niej będą ratownicy medyczni i lekarze z Polski.
Wciąż pracujemy nad kolejnymi działaniami, które pomogą nam jeszcze skutecznie dostarczać pomoc medyczną na terenie ogarniętej wojną Ukrainy. W planach mamy zakup szpitala polowego, który zapewni kolejne niezbędne miejsce dla pacjentów, którzy w przypadku konfliktu zbrojnego potrzebują pilnej interwencji lekarzy i ratowników. Szpital taki składa się z kilku namiotów i posiada m.in. własne agregaty prądotwórcze. Podstawowe namioty to miejsce do wjazdu ambulansu, namiot w którym może być przeprowadzona ocena stanu pacjenta, namiot SOR z niezbędnym wyposażeniem chirurgicznym. Chcemy też kupić namiot tzw. clinical assistance, gdzie można prowadzić długotrwałą obserwację pacjenta.
W najbliższych dniach będziemy na bieżąco informować o kolejnych transportach pomocy dla szpitali i organizacji punktów pierwszej pomocy przy granicy. Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych.