Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ukraina

Pierwszy transport trafił na Ukrainę

Czas czytania
2 minuty

Skala kryzys humanitarnego w Ukrainie rośnie z każdą minutą. Szpitale nie mają wystarczająco środków do zapewnienia pomocy medycznej wszystkim potrzebującym. Pomoc płynie z Polski – Ukraina już otrzymuje pierwsze transporty niezbędnego sprzętu medycznego.

Przekaż datek wpłacając na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z tytułem UKRAINA.

W niedzielę nasi przedstawiciele spotkali się na przejściu granicznym w Hrebenne-Rawa Ruska z ukraińskimi partnerami ze Stowarzyszenia Ratowników Górskich ROVIN, którzy dostarczyli pomoc do Ukraińskiego Czerwonego Krzyża i lwowskiej obrony terytorialnej. Wartość transportu to 100 tysięcy złotych. Będziemy regularnie wysyłać zaopatrzenie, które będzie gwarantować ciągłość funkcjonowania oddziałów ratunkowych ukraińskich szpitali. Najpilniej potrzebne są opatrunki, szyny, gazy, ale także nosze, rękawiczki jednorazowe i środki zabezpieczania ratowników. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie przewiezienia przez granicę z Ukrainę leków. Aktualnie najbardziej potrzebne są środki przeciwbólowe i antybiotyki, jednak uwzględniana jest konieczność przewożenia leków specjalistycznych, wymagających specjalnego rodzaju transportu.

Na ten moment nie prowadzimy naboru wolontariuszy, nie przyjmujemy również leków ani sprzętu, którego zamówiliśmy osobiście w ramach przygotowywanego najbliższego transportu. W ciągu najbliższych dni zostanie ustalone, czy niezbędne jest zapewnienie dodatkowych dyżurów lekarzy przy centrach recepcyjnych i szpitalach na wschodzie kraju. Jeśli pojawią się takie potrzeby, wystosujemy oficjalny komunikat o rozszerzeniu działalności i możliwości dołączenia do zespołu Polskiej Misji Medycznej.

Mamy doświadczenie pracy przy granicy polsko-białoruskiej sprzed kilku miesięcy i informacje o chętnych do współpracy lekarzach, z którymi pracowaliśmy dotychczas podczas misji medycznych. W tej chwili skupiamy się na pomocy Ukrainie i jak najszybszym odpowiadaniu na apele o wsparcie. Tam potrzeby są największe i najpilniejsze, a brak towarów na rynku ukraińskim uniemożliwia zakupy. Jednym z kolejnych miejsc na naszej liście jest Kijów, gdzie sytuacja się pogarsza – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Zebraliśmy już ponad milion złotych, który zostanie przeznaczony na zabezpieczenie kolejnych zgłaszanych z Ukrainy potrzeb. Wciąż trwa oficjalna zbiórka, na której można wesprzeć dalszą pomoc medyczną dla Ukrainy.

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej dla Ukrainy:

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera