Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
AktualnościGazaUkraina

Kobiety w kryzysie humanitarnym  

Czas czytania
3 minuty

Wojna rozdziera rodziny, traumatyzuje pokolenia i doprowadza do niezliczonych tragedii osobistych. Obecnie szacuje się, że dziennie w Strefie Gazy giną 63 kobiety, a w Ukrainie nawet 8 milionów z nich potrzebuje pomocy. Konflikty zbrojne są przyczyną ogromnego cierpienia ogromnej grupy przedstawicielek tej płci. Powodami takiego stanu rzeczy pozostają m.in.: strukturalne nierówności płciowe, przemoc, brak dostępu do opieki  medycznej.  

Konflikt w Strefie Gazy nie oszczędza kobiet. UN Women informuje, że od początku działań zbrojnych zginęło tam ponad 9 000 z nich. Dopóki nie dojdzie do zawieszenia walk, ta liczba będzie stale rosnąć. Cała populacja, licząca 2,3 miliona ludzi mierzy się również z głodem i niedożywieniem. W obliczu problemu z dostępem do pożywienia szczególnie cierpią najsłabsi – m.in. kobiety, kobiety w ciąży oraz dzieci. Często jest to dla nich śmiertelne zagrożenie.   

Matki żyjące w miejscach dotkniętych kryzysem wielokrotnie świadomie rezygnują z własnego posiłku, by odstąpić go dzieciom. Dzieje się tak w 95% przypadków wśród rodzin dotkniętych brakiem wystarczającej ilości pokarmu. To znacznie osłabia organizmy kobiet, które stają się jeszcze bardziej narażone na choroby i inne niebezpieczeństwa

mówi Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej. 

Wśród osób niosących pomoc medyczną i pracujących w pomocy społecznej aż 70% to kobiety, często doskonale rozumiejące postawy tych, które potrzebują wsparcia. Niestety, sytuacja pozostaje tragiczna także w innych rejonach objętych wojną. W Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej zginęło 3 238 kobiet i dziewcząt, a 4 872 zostały ranne. Dodatkowo 56% z około 4 milionów wewnętrznie przesiedlonych to kobiety. Wojna wyostrza problemy, z którymi społeczeństwo do tej pory sobie nie poradziło, takie jak: przemoc seksualna, handel ludźmi i przemoc partnerska. Czasem zagrożenia czyhają na kobiety w ich własnym domu.   

Polska Misja Medyczna prowadzi działania humanitarne na terenach objętych konfliktami zbrojnymi. W Strefie Gazy wraz z lokalnym partnerem – Palestinian Medical Relief Society – pomaga cywilom. Pierwsza transza pomocowa sfinansowana z wpłat darczyńców zawiera zapasy medyczne, ciepłe ubrania oraz mleko dla noworodków. Także od początku eskalacji konfliktu w Ukrainie PMM kieruje swoje działania w stronę kobiet i dzieci, wiedząc, że ta grupa potrzebuje pilnej pomocy.  

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Polska Misja Medyczna skupiła się na pomocy kobietom i ich dzieciom. Doposażyliśmy 26 oddziałów neonatologicznych w Ukrainie. Pomagamy również uchodźcom i uchodźczyniom. W Polsce niemal 70% migrantów z Ukrainy to kobiety

podkreśla Małgorzata Olasińska-Chart. 

Organizacja stale szkoli ukraińskich lekarzy, przede wszystkim w zakresie opieki nad kobietami i noworodkami, a także doposaża ukraińskie szpitale w niezbędny sprzęt medyczny. W kraju Polska Misja Medyczna pomaga uchodźcom (zwykle są to matki z dziećmi) np. w ramach działań Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom, które świadczą sługi integracyjne i specjalistyczne w zakresie opieki psychologicznej, pomocy prawnika oraz tłumacza.   

Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Wpłacam

Zapisz się do newslettera