Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ukraina

15 tysięcy szczepionek na tężec trafi do Ukrainy

Czas czytania
3 minuty

Polska Misja Medyczna przekaże ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi o wartości 35 tysięcy euro. Zakup wsparło EIT Health, współpracujące z polską organizacją w zakresie pomocy medycznej dla Ukrainy. Transport opuści Polskę jeszcze na początku tego tygodnia.

Przekaż datek wpłacając na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z tytułem UKRAINA.

15 tysięcy dawek szczepionek Clodivac przeciwko tężcowi i błonicy zapewni kilkunastu szpitalom możliwość kontynuowania niezbędnych programów szczepień. Niedobory leków i specjalistycznych środków medycznych w szpitalach to od pierwszego dnia wojny jeden z największych problemów ukraińskiej służby zdrowia. Dostawy z Polski i krajów Europy Zachodniej pozwalają uzupełnić braki w tamtejszych magazynach. Ukraina jeszcze przed wojną miała stosunkowo niski wskaźnik wszczepialności, również przeciw tężcowi, nie osiągając standardu Światowej Organizacji Zdrowia. Zaledwie 39% dorosłych jest zaszczepionych przeciw tej bakterii.

Z racji ciężkiego przebiegu choroby i wysokiej śmiertelności wśród osób zarażonych, Polska Misja Medyczna we współpracy z EIT Health zdecydowała się o rozpoczęcie dystrybucji szczepionek właśnie od środka przeciwtężcowego. Nie bez znaczenia są okoliczności – osoby przebywające w zniszczonych miastach i schronach są szczególnie narażone na odniesienie ran i kontakt zagrażającą życiu bakterią. Choroba nie jest zaraźliwa, ale każda niezaszczepiona osoba jest podatna na jej najpoważniejsze objawy, takie jak gorączka i pocenie się, drgawki, skurcze mięśni, w najdramatyczniejszych przypadkach prowadzące do śmierci. Systematyczne szczepienia to jedyna skuteczna obrona przed tężcem.

Od początku naszego zaangażowania we wsparcie ukraińskich szpitali przyświecała nam chęć utrzymania funkcjonujących placówek, które będą w stanie prowadzić programy obowiązkowych szczepień. Zawieszenie leczenia chorób przewlekłych i profilaktyki doprowadzi do długoterminowych konsekwencji, przy czym brak szczepień jest o tyle niebezpieczny, że grozi całej populacji na danym obszarze. Nie zostawiamy mieszkańców Ukrainy bez opieki ani nie pozwalamy, by lekarze musieli odsyłać pacjentów bez udzielenia pomocy – mówi Ewa Piekarska-Dymus z Polskiej Misji Medycznej.

Organizacja ma w planach rozszerzenie programu dostarczania szczepionek do ukraińskich szpitali i podtrzymanie programów szczepień skierowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców kraju. Na liście znajdują się szczepienia rekomendowane przez WHO, w tym przeciw żółtaczce, odrze i polio. W Ukrainie obowiązkowe jest przyjęcie szczepień przeciw 10 chorobom, jednak obecnie na miejscu jest problem z dostępem do szczepionek i kontrolą szczepień wśród noworodków i dzieci.

Dwa miesiące temu musieliśmy od zera stworzyć system zakupu i dostarczania szczepionek do Ukrainy. Teraz znajdujemy się w zupełnie innym miejscu i możemy przewieźć niezbędną pomoc specjalnymi transportami, bez ryzyka uszkodzenia ładunku. Każdy szpital może przyjąć około tysiąca szczepionek, więc jeden transport oznacza pomoc przynajmniej piętnastu placówkom. Pierwsza partia trafi między innymi do Kijowa, Winnicy i Żytomierza – dodaje przedstawicielka krakowskiego stowarzyszenia. Dodatkowo do Kijowa trafią szczepionki Pseudovac przeciwko pałeczce ropy błękitnej, stosowane w przypadku zapobiegania rozwojowi infekcji w miejscu rozległych poparzeń.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera