Al-Rakka to miasto w Syrii na północno-wschodnim brzegu Eufratu, około 160 km na wschód od Aleppo. Miasto zamieszkuje 546 tysięcy osób, a kolejne 400 tysięcy mieszka na terenach podmiejskich. Wszyscy ci ludzie mają dostęp do tylko jednego szpitala położniczo-pediatrycznego, który zdecydowaliśmy się wesprzeć. 6 marca 2013 roku zbrojna opozycja syryjska zajęła miasto Al-Rakkę z rąk wojska rządu centralnego i przejęła kontrolę nad tym, co było przed wojną szóstym co do wielkości miastem Syrii. Al-Rakka była pierwszą stolicą prowincji przejętą spod kontroli rządu. W listopadzie tego samego roku Al-Rakka została podbita przez Islamskie Państwo Iraku i al-Szam (ISIS) i stała się stolicą wkrótce ogłoszonego przez organizację „kalifatu". Próby odbicia miasta trwały 4 lata i wymagały międzynarodowej interwencji w 2017 roku.
- Al-Rakka to miasto, które przeszło w czasie wojny prawdziwą tragedię. Sam fakt, że szpital funkcjonuje i pomaga mieszkańcom to efekt niezwykłego wysiłku i odwagi personelu. Jesteśmy obecni w Syrii od wielu lat i widzimy, jak wiele jest jeszcze do zrobienia oraz ile pracy w odbudowę kraju wkładają Syryjczycy. Zapewnienie dalszego funkcjonowania szpitala przyczyni się do poprawy ogólnej sytuacji mieszkańców miasta, dotkniętych wydarzeniami sprzed kilku lat- mówi Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka projektów w Syrii.
Szpital dysponuje oddziałem położniczym, który świadczy usługi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W skład oddziału położniczego wchodzi oddział ambulatoryjny z poradami dla kobiet oraz całodobowy oddział ratunkowy z 3 pokojami do porodu naturalnego i 13 łóżkami stacjonarnymi poporodowymi. Oddział Pediatryczny będzie nadal udzielał porad ambulatoryjnych w zakresie powszechnych chorób wieku dziecięcego, opieki zdrowotnej dla niemowląt i dzieci, pediatrycznego oddziału stacjonarnego, który ma pojemność 35 łóżek dla przypadków pediatrycznych i noworodkowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Oddział neonatologiczny posiada16 inkubatorów i 2 urządzenia do fototerapii noworodków. Oprócz usług laboratoryjnych, które są wykonywane, takich jak ogólne badania krwi i badania biochemiczne, szpital dysponuje mobilnym aparatem rentgenowskim do różnych diagnoz w nagłych wypadkach i mammografii dla kobiet. PMM wspiera dalsze działanie szpitala i uzupełnia braki w świadczeniu podstawowych usług medycznych, tak by zapewnić ciągłość pracy placówki. Wspieramy również personel szpitala oferując im rozwój i system zachęt motywacyjne dla personelu medycznego i niemedycznego. Dodatkowo pokrywamy koszty eksploatacji obiektu, takie jak paliwo do generatorów, materiały higieniczne czy konserwacja obiektu i urządzeń.