Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Syria

Syria- 10 lat wojny.

Czas czytania
2 minuty

15 marca 2021 r. minęło 10 lat od czasu, gdy ogólnokrajowe protesty w Syrii przerodziły się w śmiertelny konflikt. W czasie wojny zginęły setki tysięcy ludzi a miliony dzieci i ich rodzin zostały wysiedlone. Tereny cywilne oraz szpitale były regularnie i bezwzględnie bombardowane. Wojna spowodowała niewyobrażalne cierpienie cywili. Życie Syryjczyków jest nadal zagrożone.

Największymi ofiarami trwającej wojny są dzieci. Aż dwie trzecie z nich straciło w konflikcie ukochaną osobę i dom. W 2021 roku 5 milionów dzieci pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej. Aż jedno na pięcioro dzieci jest dotknięte różnego rodzaju niepełnosprawnością a ponad 240 tys. dzieci, ma amputowane kończyny w wyniku odniesionych ran. To dramatyczny skutek trwającego od dekady konfliktu zbrojnego.

POTRZEBNE PROTEZY

Szacuje się, że około miliona Syryjczyków, w tym ponad 240 tys. dzieci, ma amputowane kończyny w wyniku odniesionych ran. Od 2016 roku Polska Misja Medyczna pomaga zdobyć środki niezbędne na zakup protez dla kobiet i dzieci. Dzięki wsparciu środków publicznych i darczyńców ponownie uruchomiła centrum ortopedyczne w Termanin, gdzie do dziś udało się zapewnić protezy dla 350 osób, między innymi 10-letniej Eyad, której bomba urwała obie nogi, gdy miała 6 lat.

Dzięki protezom dzieci mają szansę funkcjonować samodzielnie, chodzić do szkoły, bawić się z rówieśnikami. Im wcześniej otrzymują protezę, tym łatwiej jest im nauczyć się z niej korzystać tak, by brak kończyny w jak najmniejszym stopniu odbił się na ich życiu. Izolacja, wynikająca z fizycznych ograniczeń, dodatkowo pogłębiłaby obciążenie psychiczne dzieci dotkniętych wojną

— mówi Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka pomocy dla Syrii z Polskiej Misji Medycznej.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera