Syria- 10 lat wojny.
8.03.2021
Czas czytania
2 minuty
15 marca 2021 r. minęło 10 lat od czasu, gdy ogólnokrajowe protesty w Syrii przerodziły się w śmiertelny konflikt. W czasie wojny zginęły setki tysięcy ludzi a miliony dzieci i ich rodzin zostały wysiedlone. Tereny cywilne oraz szpitale były regularnie i bezwzględnie bombardowane. Wojna spowodowała niewyobrażalne cierpienie cywili. Życie Syryjczyków jest nadal zagrożone.
Największymi ofiarami trwającej wojny są dzieci. Aż dwie trzecie z nich straciło w konflikcie ukochaną osobę i dom. W 2021 roku 5 milionów dzieci pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej. Aż jedno na pięcioro dzieci jest dotknięte różnego rodzaju niepełnosprawnością a ponad 240 tys. dzieci, ma amputowane kończyny w wyniku odniesionych ran. To dramatyczny skutek trwającego od dekady konfliktu zbrojnego.

POTRZEBNE PROTEZY
Szacuje się, że około miliona Syryjczyków, w tym ponad 240 tys. dzieci, ma amputowane kończyny w wyniku odniesionych ran. Od 2016 roku Polska Misja Medyczna pomaga zdobyć środki niezbędne na zakup protez dla kobiet i dzieci. Dzięki wsparciu środków publicznych i darczyńców ponownie uruchomiła centrum ortopedyczne w Termanin, gdzie do dziś udało się zapewnić protezy dla 350 osób, między innymi 10-letniej Eyad, której bomba urwała obie nogi, gdy miała 6 lat.
Dzięki protezom dzieci mają szansę funkcjonować samodzielnie, chodzić do szkoły, bawić się z rówieśnikami. Im wcześniej otrzymują protezę, tym łatwiej jest im nauczyć się z niej korzystać tak, by brak kończyny w jak najmniejszym stopniu odbił się na ich życiu. Izolacja, wynikająca z fizycznych ograniczeń, dodatkowo pogłębiłaby obciążenie psychiczne dzieci dotkniętych wojną
— mówi Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka pomocy dla Syrii z Polskiej Misji Medycznej.

Wpłacam na




