Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Kolumbia

Podsumowanie naszej obecności w Bogocie

Czas czytania
3 minuty

Przez ostatnie pół roku intensywnie pracowaliśmy na rzecz poprawy dostępu do opieki medycznej dla uchodźców z Wenezueli i najuboższych mieszkańców Bogoty. Dowiedzcie się, jak przebiegał projekt prowadzony przez Polską Misję Medyczną i Humanity&Inclusion Colombia.

Wenezuelczycy stanowią największą grupę uchodźców w Ameryce Łacińskiej, stając się częścią największego kryzysu migracyjnego w historii kontynentu. Ponad sześć milionów z nich pozostało w Ameryce Południowej, kierując się głównie do Kolumbii, Peru i Chile, często zamieszkując w dużych miastach i metropoliach, dających szansę zarobku i kontynuowania edukacji. Podobnie jest w Bogocie – to właśnie w największym mieście Kolumbii mieszka co piąty Wenezuelczyk z grupy prawie 2,5 miliona uchodźców w kraju. To dla nich stworzyliśmy program poprawy dostępu do opieki medycznej i wsparcia kobiet w ciąży. Największym zainteresowaniem pacjentek cieszyły się kliniki mobilne, które docierały do mieszkanek najuboższych części Bogoty. Przez minione pół roku z wizyt kontrolnych skorzystało 928 pacjentek, z czego aż 878 stanowiły kobiety z doświadczeniem uchodźczym. Personel medyczny prowadził konsultacje prenatalne, wykonywał szybkie testy na choroby przenoszone drogą płciową, USG, badania moczu i morfologię. Kliniki stanowiły również przestrzeń do poprowadzenia zajęć edukacyjnych uwzględniających zagadnienia związane z prawem pacjenta, dostępnymi możliwościami leczenia w Kolumbii i reagowania na przemoc ze względu na płeć.

Galeria

Dla osób zawodowo zajmujących się pomocą medyczną i wsparciem społecznym dla uchodźców z Wenezueli, przygotowaliśmy trzydniowe forum szkoleniowe na temat dbania o stan kobiet w ciąży i przygotowania ich do bezpiecznego porodu. Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń będą oni mogli kontynuować prowadzenie działań pomocowych w Bogocie. Szczególnie ważne było dla nas uczestnictwo osób, które same doświadczyły uchodźctwa i wiedzą, z jakimi problemami mierzą się pacjentki, które niejednokrotnie wspominały nam o niezrozumieniu i dyskryminacji, z którą spotykały się w urzędach i szpitalach. W tych spotkaniach wzięło udział 279 osób, które teraz będą dzielić się zdobytą wiedzą w swoich społecznościach jako lokalni liderzy. Dodatkowo w ramach wydarzenia Polonia 4 Neighbours zorganizowanego we współpracy z Ambasadą RP w Bogocie zorganizowaliśmy jednodniowe warsztaty i konsultacje, z których skorzystało ponad 500 kobiet w ciąży, młodzieży i dzieci, w większości pochodzących z Wenezueli.

Projekt był realizowany z budżetu Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH w imieniu Republiki Federalnej Niemiec i realizowany we współpracy z Humanity and Inclusion Colombia.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera