Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
BogotaKolumbia

Podsumowanie naszej obecności w Bogocie

Czas czytania
3 minuty

Przez ostatnie pół roku intensywnie pracowaliśmy na rzecz poprawy dostępu do opieki medycznej dla uchodźców z Wenezueli i najuboższych mieszkańców Bogoty. Dowiedzcie się, jak przebiegał projekt prowadzony przez Polską Misję Medyczną i Humanity&Inclusion Colombia.

Wenezuelczycy stanowią największą grupę uchodźców w Ameryce Łacińskiej, stając się częścią największego kryzysu migracyjnego w historii kontynentu. Ponad sześć milionów z nich pozostało w Ameryce Południowej, kierując się głównie do Kolumbii, Peru i Chile, często zamieszkując w dużych miastach i metropoliach, dających szansę zarobku i kontynuowania edukacji. Podobnie jest w Bogocie – to właśnie w największym mieście Kolumbii mieszka co piąty Wenezuelczyk z grupy prawie 2,5 miliona uchodźców w kraju. To dla nich stworzyliśmy program poprawy dostępu do opieki medycznej i wsparcia kobiet w ciąży. Największym zainteresowaniem pacjentek cieszyły się kliniki mobilne, które docierały do mieszkanek najuboższych części Bogoty. Przez minione pół roku z wizyt kontrolnych skorzystało 928 pacjentek, z czego aż 878 stanowiły kobiety z doświadczeniem uchodźczym. Personel medyczny prowadził konsultacje prenatalne, wykonywał szybkie testy na choroby przenoszone drogą płciową, USG, badania moczu i morfologię. Kliniki stanowiły również przestrzeń do poprowadzenia zajęć edukacyjnych uwzględniających zagadnienia związane z prawem pacjenta, dostępnymi możliwościami leczenia w Kolumbii i reagowania na przemoc ze względu na płeć.

Galeria

Dla osób zawodowo zajmujących się pomocą medyczną i wsparciem społecznym dla uchodźców z Wenezueli, przygotowaliśmy trzydniowe forum szkoleniowe na temat dbania o stan kobiet w ciąży i przygotowania ich do bezpiecznego porodu. Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń będą oni mogli kontynuować prowadzenie działań pomocowych w Bogocie. Szczególnie ważne było dla nas uczestnictwo osób, które same doświadczyły uchodźctwa i wiedzą, z jakimi problemami mierzą się pacjentki, które niejednokrotnie wspominały nam o niezrozumieniu i dyskryminacji, z którą spotykały się w urzędach i szpitalach. W tych spotkaniach wzięło udział 279 osób, które teraz będą dzielić się zdobytą wiedzą w swoich społecznościach jako lokalni liderzy. Dodatkowo w ramach wydarzenia Polonia 4 Neighbours zorganizowanego we współpracy z Ambasadą RP w Bogocie zorganizowaliśmy jednodniowe warsztaty i konsultacje, z których skorzystało ponad 500 kobiet w ciąży, młodzieży i dzieci, w większości pochodzących z Wenezueli.

Projekt był realizowany z budżetu Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH w imieniu Republiki Federalnej Niemiec i realizowany we współpracy z Humanity and Inclusion Colombia.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera