Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

Powrót do szkoły

Czas czytania
2 minuty

Miliony dzieci na całym świecie przygotowują się właśnie do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Od września do szkolnych ławek wrócą również maluchy z Polski i Ukrainy, w tym uczestnicy zajęć organizowanych w ramach Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom.

To dla nich przez ostatni rok wspólnie z lokalnymi partnerami prowadziliśmy lekcje języka polskiego i aktywności pozwalające wzajemnie się poznać i przygotować do dołączenia do polskojęzycznych klas.

To właśnie bariera językowa była największą przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia i codziennym życiu w Polsce. Dlatego w drugim roku projektu Przestrzenie Przyjazne Dzieciom założyliśmy, że poziom nauczania musi wykroczyć poza podstawową znajomość języka. Tak żeby dzieci i dorośli czuli się swobodnie w komunikacji i nie musieli rezygnować z żadnych aktywności. Niezależnie od tego, jak dalej potoczą się losy rodzin, znajomość polskiego będzie dla nich wartościową umiejętnością na rynku pracy, dwujęzyczni pracownicy będą potrzebni po obu stronach granicy – mówiła w czerwcu Agnieszka Piasecka, koordynatorka projektu.

Według danych zebranych przez UNHCR dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Polski po wybuchu wojny, stanowią 4% uczniów. Do polskich szkół zapisano zaledwie niecałą połowę wszystkich dzieci – ok. 173 tysięcy. Sytuacja jest jeszcze gorsza wśród dzieci w wieku licealnym, z których w minionym roku szkolnym zaledwie co piąte uczęszczało do szkoły w polskim systemie nauczania.

W ubiegłym roku część rodzin zdecydowała się zrobić przerwę w edukacji, żeby dzieci mogły dłużej przygotowywać się do egzaminów w polskich szkołach, co na pewno wpłynęło na statystyki. Każdy kolejny rok poza szkołą nie tylko zwiększa ryzyko całkowitego porzucenia nauki, ale też izoluje dziecko od życia społecznego w gronie rówieśników i pogłębia traumę związaną ze zmianą otoczenia – dodaje Piasecka.

W programie Przestrzenie Przyjazne Dzieciom biorą udział organizacje z Lublina, Łodzi, Krakowa, Rucianego Nidy, Poznania i Bielska Białej. W ramach współpracy do końca roku dzieci i dorośli mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych i aktywności sportowych, psychoterapii i lekcji języka polskiego. Program jest realizowany we współpracy partnerami lokalnymi dzięki środkom finansowym Shell.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera