Powrót do szkoły
1.09.2023
Czas czytania
2 minuty
Miliony dzieci na całym świecie przygotowują się właśnie do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Od września do szkolnych ławek wrócą również maluchy z Polski i Ukrainy, w tym uczestnicy zajęć organizowanych w ramach Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom.
To dla nich przez ostatni rok wspólnie z lokalnymi partnerami prowadziliśmy lekcje języka polskiego i aktywności pozwalające wzajemnie się poznać i przygotować do dołączenia do polskojęzycznych klas.
To właśnie bariera językowa była największą przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia i codziennym życiu w Polsce. Dlatego w drugim roku projektu Przestrzenie Przyjazne Dzieciom założyliśmy, że poziom nauczania musi wykroczyć poza podstawową znajomość języka. Tak żeby dzieci i dorośli czuli się swobodnie w komunikacji i nie musieli rezygnować z żadnych aktywności. Niezależnie od tego, jak dalej potoczą się losy rodzin, znajomość polskiego będzie dla nich wartościową umiejętnością na rynku pracy, dwujęzyczni pracownicy będą potrzebni po obu stronach granicy – mówiła w czerwcu Agnieszka Piasecka, koordynatorka projektu.
Według danych zebranych przez UNHCR dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Polski po wybuchu wojny, stanowią 4% uczniów. Do polskich szkół zapisano zaledwie niecałą połowę wszystkich dzieci – ok. 173 tysięcy. Sytuacja jest jeszcze gorsza wśród dzieci w wieku licealnym, z których w minionym roku szkolnym zaledwie co piąte uczęszczało do szkoły w polskim systemie nauczania.
W ubiegłym roku część rodzin zdecydowała się zrobić przerwę w edukacji, żeby dzieci mogły dłużej przygotowywać się do egzaminów w polskich szkołach, co na pewno wpłynęło na statystyki. Każdy kolejny rok poza szkołą nie tylko zwiększa ryzyko całkowitego porzucenia nauki, ale też izoluje dziecko od życia społecznego w gronie rówieśników i pogłębia traumę związaną ze zmianą otoczenia – dodaje Piasecka.
W programie Przestrzenie Przyjazne Dzieciom biorą udział organizacje z Lublina, Łodzi, Krakowa, Rucianego Nidy, Poznania i Bielska Białej. W ramach współpracy do końca roku dzieci i dorośli mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych i aktywności sportowych, psychoterapii i lekcji języka polskiego. Program jest realizowany we współpracy partnerami lokalnymi dzięki środkom finansowym Shell.