Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Syria

Pomagamy stanąć na nogi!

Czas czytania
3 minuty

Największymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych są zawsze niewinni cywile, a wśród nich dzieci. Najdłuższym konfliktem XXI w. jest wojna w Syrii, a setki tysięcy mieszkańców tego kraju straciło zdrowie lub życie. Szacuje się, że około miliona Syryjczyków (w tym ponad 240 tys. dzieci) w wyniku odniesionych ran, ma amputowane kończyny. Polska Misja Medyczna od 2016 pomaga kobietom i dzieciom w Syrii stanąć na nogi i odzyskać normalne życie.

Zarówno dzieci, jak i dorośli przeżywają tragedie spowodowane amputacją kończyny i brakiem protezy. Nie są w stanie o własnych siłach wyjść z domu, wykonać najprostszych czynności, są skazane na wegetację i nieustanną pomoc innych. Dzięki protezie mają szansę nie tylko powrócić do normalnego życia, lecz także funkcjonować samodzielnie na co dzień. – Zwłaszcza w przypadku najmłodszych nie można dopuścić do całkowitej izolacji i odcięcia od normalności. Należy przywrócić im możliwość kontaktu z rówieśnikami i powrót do szkoły. Bez profesjonalnych protez nie da się tego zrobić

— mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Wyprodukowanie odpowiedniej protezy wymaga czasu i dostatecznych środków. W przypadku dorosłych wymiana zastępczej kończyny nie musi być częsta. W innej sytuacji są dzieci, które dorastają. Średnio po dwóch latach trzeba powtarzać cały proces: zmierzyć amputowaną kończynę, wykonać nowy lej na kikut, sprowadzić z Turcji brakujące elementy i dopasować najlepszą protezę, możliwą do wyprodukowania wewnątrz centrum ortopedycznego w Syrii. Prosta, mechaniczna proteza kosztuje 1500 dolarów.

Profilaktyka i rehabilitacja

Przystosowanie się dziecka do nowej kończyny wymaga odpowiedniej i regularnej rehabilitacji, co powinno trwać kilka tygodni.
– W rzeczywistości proces ten jest bardzo trudny i w Syrii pomijany z powodu wielu czynników, takich jak możliwości ekonomiczne pacjentów i dostęp do transportu. Pacjenci powinni mieć łatwy dostęp do ośrodków rehabilitacyjnych, potrzebują też okresowych badań oraz oceny protez i kontroli stopnia niepełnosprawności. Z drugiej strony, ciągłe wsparcie psychologiczne jest istotne w tym procesie i nie można go lekceważyć

– mówi Mansour Alatrash, lekarz z Syrii.

Malek ma jedno marzenie: móc chodzić

W trudnej sytuacji znajduje się 8-letni Malek. Na dom chłopca w Aleppo spadła bomba. Wskutek eksplozji dziecko straciło nogę, a cała rodzina bezpieczny dach nad głową. Obecnie Malek mieszka w zatłoczonym obozie dla uchodźców w prowincji Idlib, w którym brakuje podstawowych środków higienicznych i leków. Na domiar złego chłopczyk jest zupełnie odcięty od edukacji. Nie może chodzić do szkoły, bo nie ma protezy, a rodziców nie stać na zapewnienie mu codziennego transportu do szkoły poza obozem. Malek marzy o powrocie do nauki i zabawie z kolegami. Polska Misja Medyczna zorganizowała mikołajkową zbiórkę na protezę dla chłopca, która potrwa do końca grudnia. Do akcji dołączyły aktorki Agata Kulesza oraz Anita Sokołowska.

Polska Misja Medyczna w Syrii

Od 2016 PMM niesie pomoc najbardziej poszkodowanym przez wojnę na terenie Syrii. W obozach dla uchodźców w Idlib dostarczamy potrzebne leki, materiały opatrunkowe, środki higieniczne i ochrony osobistej – jest to szczególnie ważne w dobie pandemii COVID-19. Współpracujemy z organizacją syryjskich lekarzy, Humanitarian Message Org.

Wspieramy osoby najbardziej pokrzywdzone przez wojnę, zwłaszcza dzieci i kobiety, które nie mają dostępu do funkcjonalnych protez. Dzięki wsparciu środków publicznych i darczyńców ponownie uruchomiliśmy centrum ortopedyczne w Termanin, a 350 osób otrzymało protezy

– mówi Maria Szajny z PMM.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera