01 czerwca 2021

Tlen dla Indii – pomoc dotarła do Uttarakhand

W niedzielę 30 maja, tuż przed godziną siódmą rano, na lotnisku w New Delhi wylądowała niezwykle ważna przesyłka. Na pokładzie samolotu z Polski znajdowały się koncentratory tlenu – urządzenia, bez których osoby z niewydolnością oddechową spowodowaną Covid-19 nie byłyby w stanie przeżyć. Dla Indii, które przez ostatnie tygodnie walczyły z dramatycznym wzrostem zachorowań, międzynarodowe zaangażowanie i zakup sprzętu poza granicami kraju było jedyną nadzieją na ratunek.
Dzięki hojności darczyńców Polskiej Misji Medycznej udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych. Środki te w całości zostały przeznaczone na zakup niezbędnych urządzeń wspomagających oddychanie, które dzięki pomocy Polskich Linii Lotniczych LOT trafiły do północnych Indii. Zostaną one przekazane pięciu wiejskim ośrodkom zdrowia w dystrykcie Tehri Garhwal oraz dwóm miejskim szpitalom publicznym w dystrykcie Almora w stanie Uttarakhand.
Szpitale w Indiach nie były przygotowane na tak dramatyczny wzrost zakażeń, przez co ich potrzeby wciąż są ogromne. Z różnego rodzaju sprzętu medycznego wybraliśmy akurat koncentratory tlenu, które są łatwe w obsłudze i nie wymagają specjalistycznego szkolenia personelu, po podłączeniu do prądu mogą działać bez dłuższych przerw na konserwację czy uzupełnianie, nie wymagają także żadnej fizycznej ingerencji w ciało chorego, dostarczając tlen przez maskę. Są więc bardzo wydajne. Jednocześnie byliśmy w stanie zagwarantować ich bezpieczny transport do szpitali, gdzie od razu będą gotowe do użycia – mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.
Urządzenia zostały wybrane w oparciu o rozpoznanie potrzeb na miejscu, przygotowane we współpracy z Human Circle Foundation, polsko-indyjską organizację koordynującą zgłoszenia i zapotrzebowanie szpitali w himalajskim stanie Uttarakhand, jednym z najtragiczniej dotkniętych regionów kraju. Koncentratory tlenu zostały zakupione w Polsce i spełniają wszystkie wymogi indyjskiego rynku pod względem certyfikacji do użycia.