Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
4 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ogłoszenia

Co powinieneś wiedzieć o niedożywieniu w 2020 roku – najważniejsze fakty

Czas czytania
4 minuty

W 2018 roku około 820 mln osób nie mogło liczyć na wystarczającą ilość pożywienia – odnotowano w raporcie ONZ. W porównaniu z 2017 rokiem liczba ta wzrosła aż o 9 mln. Oznacza to, że już trzeci rok z rzędu występuje tendencja wzrostowa. Jeżeli zjawisko to się utrzyma, wyeliminowanie głodu do 2030 roku może się okazać niemożliwe.

fot. Damian Lemański

Największa liczba osób głodujących żyje w Azji (ponad 500 mln), a zwłaszcza w południowej części kontynentu. Łącznie w Afryce i Azji 9 na 10 dzieci jest dotkniętych zahamowaniem wzrostu i przyrostu masy ciała. Ponadto w Afryce i Azji żyje 3/4 wszystkich dzieci z niedowagą. Jest to spowodowane głównie nieprawidłową dietą. Te dane są zatrważające, szczególnie w dobie postępu technologicznego i niezaprzeczalnych osiągnięć naukowych. Trudno uwierzyć, że nadal nie potrafimy rozwiązać podstawowych problemów. Sytuację pogarszają zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne i spowolnienie gospodarcze, a ostatnio dodatkowo epidemia COVID-19. Według analizy UNICEF i Save the Children liczba dzieci dotkniętych ubóstwem wynosi obecnie około 1,2 mld. Tylko od początku pandemii liczba ta wzrosła aż o 15%, czyli około 150 mln. W najgorszej sytuacji są najmłodsi w krajach o niskich i średnich dochodach.

Przyczyny niedożywienia

Niedożywienie występuje, gdy organizm przez długi okres czasu jest pozbawiony odpowiednich składników pokarmowych – głównie tłuszczów i węglowodanów. Może do tego dojść na skutek niedoboru określonych składników w spożywanych pokarmach lub z powodu niedostatecznej ilości pokarmu.

Niedożywienie młodego organizmu ma ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Jest to najważniejszy czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób oraz zgonu u dzieci. Rozróżnia się dwa typy niedożywienia: marasmus i kwashiorkor. Marasmus wynika z przyjmowania niewystarczającej ilości białka i kalorii, podczas gdy przy kwashiorkorze dostarczana jest w diecie prawidłowa lub zbliżona do prawidłowej ilość kalorii, przy jednoczesnym niedoborze białka.

Skutki niedożywienia

Choroby wynikające z niedożywienia wiążą się nie tylko z niedoborem białka i małą kalorycznością posiłków. Niedożywione dzieci często chorują na choroby związane z niedoborem witamin i składników mineralnych, w szczególności żelaza, cynku, jodu i witaminy A. Są to m.in. takie choroby, jak: anemia, krwawienie dziąseł, krzywica, karłowatość.

fot. Damian Lemański

Objawami niedoboru białka i kalorii w diecie są:

  • mała masa ciała,
  • spowolnienie wzrostu,
  • zmiany zachowania – nerwowość, apatia, niepokój, problemy z koncentracją,
  • zmniejszenie grubości tkanki podskórnej,
  • obrzęki brzucha i kończyn, zmiany i rany w obrębie jamy ustnej (owrzodzenia, zajady),
  • zmiany skórne – przebarwienia, łuszczenie skóry,
  • zmiany w strukturze włosów i paznokci – wypadające i łamliwe włosy, kruche paznokcie.

Objawy niedoboru witamin i minerałów związane z niedożywieniem:

  • niedobór żelaza: zmęczenie, anemia, bóle głowy,
  • niedobór jodu: wole, opóźnienie rozwoju fizycznego i umysłowego, spowolnienie wzrostu,
  • niedobór witaminy D: krzywica,
  • niedobór witaminy A: zaburzenia widzenia, zmiany w strukturze włosów,
  • niedobór cynku: karłowatość, hepatosplenomegalia, osłabienie odporności, choroba Brandta.

Jak przeciwdziałać niedożywieniu?

Leczenie niedożywienia jest uzależnione od stopnia niedoboru składników pokarmowych. Powinno być prowadzone pod opieką lekarza i dietetyka. Pytanie tylko, czy w krajach rozwijających się można w ogóle liczyć na takie standardy…

Działania prewencyjne prowadzone są przez Polską Misję Medyczną od wielu lat. Programy medyczne, obejmujące opieką profilaktyczną matki i dzieci, prowadzone są zarówno w Afryce, Azji, jak i na terenie Ameryki Południowej. Z pełnym zaangażowaniem realizujemy konsekwentnie program, który wspomaga nie tylko lokalny personel medyczny, lecz także kobiety, które są nieświadome zagrożeń wynikających z niehigienicznego trybu życia. Wierzymy, że uda nam się w ten sposób zmniejszyć liczbę zachorowań, powikłań oraz zgonów u dzieci.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera