Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ogłoszenia

Uczniowie z Dąbrówki pomagają Aslamowi

Czas czytania
3 minuty

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce postanowili podarować skrzydła sześcioletniemu Aslamowi. W działania zaangażuje się cała społeczność szkolna, a do akcji zaproszone zostały także uczelnie wyższe, z którymi współpracuje szkoła. W tym celu uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także naukowcy i artyści, przygotowują prawdziwe skrzydła bioróżnorodności, na których znajdą się imiona osób, które dołączyły do zbiórki.

Akcja ta jest częścią składową autorskiego projektu nauczycieli z Dąbrówki pt. BIRDnet. Projekt ten jest projektem międzynarodowym, w którym udział biorą uczniowie i nauczyciele z Polski, Turcji, Portugali, Macedonii Północnej, Włoch, Albani i Chorwacji. Zaproszenie do akcji przyjęli artyści z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także pracownicy i studenci Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, a stworzone przez uczniów skrzydła w październiku pojawią się na Collegium Biologicum w Poznaniu.

Aslam w przyszłym roku ma rozpocząć naukę w szkole, jednak żeby mógł się rozwijać i bawić z przyjaciółmi potrzebuje protezy. Mimo dzielącej Polskę i Syrię odległości, dzieci z Dąbrówki rozpoczęły zbiórkę pieniędzy, dzięki którym ich rówieśnik pierwszego dnia szkoły przyjdzie do niej na własnych nogach.

Szkoła dodaje skrzydeł naszym podopiecznym. Temat związany z awifauną i lotem jest bardzo wdzięczny, a zarazem trudny. Wszyscy wspólnie zbudujemy skrzydła bioróżnorodności. Każdy może dołączyć do naszej akcji poprzez wykonanie elementu składowego skrzydeł – pióra. Każde pióro jest równoważne, każde ma istotną funkcję, każde ma swoją kolorystykę, każde pióro pomaga wzbić się dosłownie i metaforycznie. Chcemy wspólnie pomóc Aslamowi, aby i jemu szkoła dodała skrzydeł

— mówi Tomasz Ordza, nauczyciel science, wicedyrektor szkoły w Dąbrówce.

Pocisk uderzył w rodzinny dom Aslama kiedy miał zaledwie półtora roku. W ataku zginął jego ojciec, a żeby uratować życie chłopca konieczna była amputacja prawej nogi. Wraz z matką, dwójką braci i siostrą znaleźli schronienie w obozie w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej. To jedno z 250 tysięcy dzieci w Syrii, które straciło kończynę w trakcie dziesięcioletniej wojny.

Koszt protezy dla dziecka może wynieść aż 8 tysięcy dolarów. Dla rodziny Aslama zebranie takiej sumy jest niemożliwe. Dzięki wsparciu polskich darczyńców, już ponad 300 dzieci w Syrii otrzymało protezy, a wraz z nimi szansę na rozwój i powrót do szkoły. Dodając własne pióro do skrzydeł dla Aslama, pomagasz mu spełnić marzenia.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera