Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
5 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ogłoszenia

Rok 2021 w Polskiej Misji Medycznej

Czas czytania
5 minuty

Wraz z końcem roku chcemy podzielić się z Wami wszystkim, co miało miejsce przez ostatnich 12 miesięcy. Wśród podjętych przez nas działań znalazły się zarówno długoterminowe projekty, jak i odpowiedź na nagłe wydarzenia, jakimi była rozwijająca się pandemia Covid-19 i kryzys migracyjny na polskiej granicy. Byliśmy tam, gdzie pomoc była najbardziej potrzebna. Mogliśmy to robić dzięki Waszemu wsparciu, za co serdecznie dziękujemy. Przeczytajcie, w jaki sposób pomagaliśmy w 2021 roku.

Wenezuela

Trwający w kraju kryzys ekonomiczny i załamanie służby zdrowie, niebędącej w stanie zapewnić bezpieczeństwa mieszkańcom kraju, wymagało natychmiastowego zaangażowania. Najważniejsze było zadbanie o zdrowie kobiet w ciąży, które wycieńczone musiały pokonać drogę do bezpiecznej Kolumbii. Pomogliśmy im opłacając koszty wizyt lekarskich i kupując pakiety żywnościowe. Pokryliśmy również koszty przeprowadzenia warsztatów z reagowania na przemoc, na którą narażone są kobiety-migrantki.

Indie

W pierwszej połowie roku kraj mierzył się ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. W wielu miejscach brakowało dostępu do łóżek szpitalnych i tlenu, a chorych przybywało. Dzięki zebranym środkom zakupiliśmy i wysłaliśmy do Indii koncentratory tlenu, które były niedostępne na lokalnym rynku. Urządzenia do dziś codziennie pomagają ratować życia pacjentów szpitali w himalajskim stanie Uttarakhand. Zbiórce środków towarzyszyła aukcja charytatywna zdjęć polskich fotografów.

Syria

Trudne warunki pogodowe, najpierw deszczowa zima, później upalne lato, naraziły życie mieszkańców obozów. Najpoważniejsze zagrożenia stanowiły zatrucia wody i żywności. Konieczne było zwiększenie dostaw leków, antybiotyków i zakup środków bezpieczeństwa, wykorzystywanych w klinikach, takich jak jednorazowe rękawiczki i maseczki. Nasza pomoc trafiła do mieszkańców obozu w Idlib, z którym prowadzimy wieloletnią współpracę.

Jemen

W kraju trwa jedna z największych klęsk głodu na świecie. Jego przebieg pogorszyła przedłużająca się susza, uniemożliwiająca wyprodukowanie wystarczającej ilości pożywienia na lokalnym rynku. Polska Misja Medyczna przekazała środki na zakup żywności i zabezpieczeniu potrzeb matek i dzieci – osób, które zostały najboleśniej dotknięte przez kryzys.

Afganistan

Od sierpnia informacje ze świata zdominowała zmiana władzy w Afganistanie. Zebrane środki pozwoliły zabezpieczyć najpilniejsze potrzeby szpitala w Chaman w Pakistanie, w regionie, w którym mieszkają afgańscy uchodźcy. Pomoc ponownie okazali polscy fotografowie, którzy przekazali prace na aukcję charytatywną. W zbiórkę zaangażowali się także polscy himalaiści.

Polska

W tym roku pomoc była potrzebna również w Polsce. Podczas trwającego kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy zapewniliśmy wsparcie, zapewniając dodatkowe dyżury lekarzy-wolontariuszy, którzy od października pracowali w szpitalu w Hajnówce i Białowieży. Kupiliśmy także najpotrzebniejsze artykuły, w tym odzież, koce i obuwie, dla potrzebujących.

Malawi i Zambia

Mimo problemów spowodowanych pandemią, nieprzerwanie działa centrum dla dzieci niepełnosprawnych w Malawi. Codziennie w Baobab Kids prowadzona jest rehabilitacja kilkunastu maluchów wymagających regularnej pracy. W ubiegłym roku zarejestrowanych zostało 41 dzieci, w większości z mózgowym porażeniem dziecięcym, którym zajęcia pomagają w rozwijaniu się fizycznie i psychicznie.

W Zambii przez cały rok odbywały się warsztaty, na których kilkaset kobiet nauczyło się, jak wykorzystywać lokalne składniki do komponowania zdrowych i pożywnych posiłków, szczególnie ważnych dla małych dzieci. Projekty żywnościowe to jeden z filarów naszej działalności – dostarczanie żywności do najbardziej potrzebujących miejsc i nauka o prawidłowym odżywianiu zwiększają szanse na zdrowy rozwój.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera