Rok 2021 w Polskiej Misji Medycznej
3.01.2022
Czas czytania
5 minuty
Wraz z końcem roku chcemy podzielić się z Wami wszystkim, co miało miejsce przez ostatnich 12 miesięcy. Wśród podjętych przez nas działań znalazły się zarówno długoterminowe projekty, jak i odpowiedź na nagłe wydarzenia, jakimi była rozwijająca się pandemia Covid-19 i kryzys migracyjny na polskiej granicy. Byliśmy tam, gdzie pomoc była najbardziej potrzebna. Mogliśmy to robić dzięki Waszemu wsparciu, za co serdecznie dziękujemy. Przeczytajcie, w jaki sposób pomagaliśmy w 2021 roku.
Wenezuela
Trwający w kraju kryzys ekonomiczny i załamanie służby zdrowie, niebędącej w stanie zapewnić bezpieczeństwa mieszkańcom kraju, wymagało natychmiastowego zaangażowania. Najważniejsze było zadbanie o zdrowie kobiet w ciąży, które wycieńczone musiały pokonać drogę do bezpiecznej Kolumbii. Pomogliśmy im opłacając koszty wizyt lekarskich i kupując pakiety żywnościowe. Pokryliśmy również koszty przeprowadzenia warsztatów z reagowania na przemoc, na którą narażone są kobiety-migrantki.
Indie
W pierwszej połowie roku kraj mierzył się ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. W wielu miejscach brakowało dostępu do łóżek szpitalnych i tlenu, a chorych przybywało. Dzięki zebranym środkom zakupiliśmy i wysłaliśmy do Indii koncentratory tlenu, które były niedostępne na lokalnym rynku. Urządzenia do dziś codziennie pomagają ratować życia pacjentów szpitali w himalajskim stanie Uttarakhand. Zbiórce środków towarzyszyła aukcja charytatywna zdjęć polskich fotografów.
Syria
Trudne warunki pogodowe, najpierw deszczowa zima, później upalne lato, naraziły życie mieszkańców obozów. Najpoważniejsze zagrożenia stanowiły zatrucia wody i żywności. Konieczne było zwiększenie dostaw leków, antybiotyków i zakup środków bezpieczeństwa, wykorzystywanych w klinikach, takich jak jednorazowe rękawiczki i maseczki. Nasza pomoc trafiła do mieszkańców obozu w Idlib, z którym prowadzimy wieloletnią współpracę.
Jemen
W kraju trwa jedna z największych klęsk głodu na świecie. Jego przebieg pogorszyła przedłużająca się susza, uniemożliwiająca wyprodukowanie wystarczającej ilości pożywienia na lokalnym rynku. Polska Misja Medyczna przekazała środki na zakup żywności i zabezpieczeniu potrzeb matek i dzieci – osób, które zostały najboleśniej dotknięte przez kryzys.
Afganistan
Od sierpnia informacje ze świata zdominowała zmiana władzy w Afganistanie. Zebrane środki pozwoliły zabezpieczyć najpilniejsze potrzeby szpitala w Chaman w Pakistanie, w regionie, w którym mieszkają afgańscy uchodźcy. Pomoc ponownie okazali polscy fotografowie, którzy przekazali prace na aukcję charytatywną. W zbiórkę zaangażowali się także polscy himalaiści.
Polska
W tym roku pomoc była potrzebna również w Polsce. Podczas trwającego kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy zapewniliśmy wsparcie, zapewniając dodatkowe dyżury lekarzy-wolontariuszy, którzy od października pracowali w szpitalu w Hajnówce i Białowieży. Kupiliśmy także najpotrzebniejsze artykuły, w tym odzież, koce i obuwie, dla potrzebujących.
Malawi i Zambia
Mimo problemów spowodowanych pandemią, nieprzerwanie działa centrum dla dzieci niepełnosprawnych w Malawi. Codziennie w Baobab Kids prowadzona jest rehabilitacja kilkunastu maluchów wymagających regularnej pracy. W ubiegłym roku zarejestrowanych zostało 41 dzieci, w większości z mózgowym porażeniem dziecięcym, którym zajęcia pomagają w rozwijaniu się fizycznie i psychicznie.
W Zambii przez cały rok odbywały się warsztaty, na których kilkaset kobiet nauczyło się, jak wykorzystywać lokalne składniki do komponowania zdrowych i pożywnych posiłków, szczególnie ważnych dla małych dzieci. Projekty żywnościowe to jeden z filarów naszej działalności – dostarczanie żywności do najbardziej potrzebujących miejsc i nauka o prawidłowym odżywianiu zwiększają szanse na zdrowy rozwój.