Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

Walczymy z głodem w Jemenie

Czas czytania
3 minuty

Od 2015 roku w Jemenie toczy się konflikt, który zmienił życie wszystkich mieszkańców tego prawie trzydziestomilionowego kraju. Przed sześcioma laty sytuacja cywili była bardzo zła. Teraz jest tragiczna. Jemeńczycy nie przeżyją bez naszej pomocy.

Jeden posiłek dziennie – dla ponad połowy Jemeńczyków to jedyna możliwość przetrwania kolejnego dnia. 24 miliony mieszkańców wymagają pilnej pomocy, 16 z nich stoi na progu głodu. Ale skąd zdobyć jedzenie w kraju, w którym powodzie zniszczyły całe plony, a niewydolne rolnictwo nie jest w stanie funkcjonować w rozdartym konfliktem kraju? W którym nawet, jeżeli uda się zdobyć jakiekolwiek pieniądze, są one bezwartościowe?

Żyjąc w tak niestabilnych warunkach, każda rutyna pozwala poradzić sobie z kolejnym dniem. Tylko niewielkie grono Jemeńczyków może sobie pozwolić na rozpoczęcie dnia od choćby skromnego posiłku. Dla reszty wschód słońca równa się niekończącym poszukiwaniom – żywności, leków, dostępu do lekarza, który znajdzie czas na pomoc długiej kolejce pacjentów, drobnej pracy, która da szansę zarobku i zajęcia myśli.

Niedożywienie jest poważnym problemem, ale nie tylko z powodu braku żywności. Na rynkach jest trochę jedzenia; po prostu wielu ludzi nie może sobie pozwolić na jej zakup. Jest poza ich zasięgiem. Prowadzimy programy żywieniowe jako integralną część naszych działań, praktycznie wszędzie, gdzie pracujemy Jemenie

— mówi Justin Armstrong, szef misji Lekarzy Bez Granic w Jemenie

Pogrążony w kryzysie humanitarnym Jemen wyznaczył nowe, bolesne granice we współczesnym świecie. Trzeci rok z rzędu sytuacja w kraju oceniana jest jako katastrofalna. Jak to możliwe, że w świecie żyjącym w dostatku, rodzice nie są w stanie zapewnić jedzenia swoim nowonarodzonym dzieciom?

  • 19,7 mln Jemeńczyków nie ma dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej.
  • 3,65 mln uchodźców wewnętrznych.
  • 1,15 mln niedożywionych kobiet w ciąży i karmiących.
  • 2,25 mln niedożywionych dzieci.
  • 395 tys. skrajnie niedożywionych dzieci.
  • W 2021 roku niemal 2,3 mln dzieci poniżej 5 roku życia będzie skrajnie niedożywionych.

Kryzys humanitarny w Jemenie ma tak tragiczne skutki, że każdy problem obliczamy w tysiącach i milionach dotkniętych osób. W tych liczbach zagubiliśmy to, co najważniejsze, czyli każde życie ludzkie, które jesteśmy w stanie uratować. Zapewnienie jednemu dziecku bezpieczeństwa żywieniowego wpływa na jego rozwój i pozwala mu uratować choć część dzieciństwa. Dziesiątki – na stworzenie klasy, rozpoczęcie edukacji i lepszą przyszłość.

Projekt prowadzony we współpracy z Lekarzami Bez Granic.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera