07 czerwca 2021

5 powodów, aby pomagać kobietom w ciąży

Co roku na świat przychodzi 140 milionów dzieci – a każdy z tych porodów jest inny od pozostałych. W krajach Globalnego Południa prawidłowa opieka w okresie ciąży dla wielu kobiet jest wciąż nieosiągalna – przytłoczone codziennymi obowiązkami, często nie mają środków na podróż do miasta i opłacenie wizyty u lekarza. Dzięki akcji Mama Dla Mamy możemy to zmienić i polepszyć warunki opieki okołoporodowej dla kobiet najbardziej potrzebujących wsparcia.
  1. W Afryce Subsaharyjskiej mniej niż 54% kobiet w ciąży odbywa co najmniej cztery obowiązkowe wizyty u lekarza, które uznawane są za minimum niezbędne do oceny prawidłowego przebiegu ciąży i stanu zdrowia matki i dziecka. W krajach południowoazjatyckich ta liczba wynosi mniej niż 50%. Liczby te są zdecydowanie niższe na obszarach wiejskich, oddalonych od szpitali.
  2. Na całym świecie 19% wszystkich porodów wciąż przyjmowanych jest bez obecności wykwalifikowanego pracownika medycznego, poza placówką opieki zdrowotnej. Zwiększa to ryzyko powikłań i zagraża zdrowiu matki i dziecka, narażając ich na infekcje i komplikacje okołoporodowe. Dzięki kampaniom społecznym i międzynarodowemu wsparciu, co rok wzrasta liczba porodów przyjmowanych w szpitalach, jednak przed nami wciąż wiele pracy, aby zapewnić pomoc wszystkim potrzebującym kobietom.
  3. Na całym świecie 21% młodych kobiet wyszło za mąż przed ukończeniem 18 lat. Młode nastolatki częściej umierają z powodu komplikacji podczas ciąży i porodu niż kobiety w wieku około 20 lat, a ich dzieci są bardziej narażone na urodzenie się martwego dziecka lub śmierć w pierwszym miesiącu życia. Wykonanie najważniejszych badań w czasie ciąży pozwala zapobiec komplikacjom w trakcie porodu.
  4. Funkcjonujący w medycynie model „Trzech Opóźnień” sugeruje, że śmiertelność związana z ciążą jest w przeważającej mierze spowodowana opóźnieniami w: podjęciu decyzji o szukaniu odpowiedniej pomocy medycznej w nagłych wypadkach położniczych; dotarciu do odpowiedniej placówki położniczej oraz otrzymaniu odpowiedniej opieki po dotarciu do placówki. Dzięki akcji Mama Dla Mamy zapewniamy opiekę medyczną, świadczoną przez wykwalifikowany personel w znanych mieszkańcom ośrodkach opieki zdrowotnej i budujemy wieloletnie zaufanie.
  5. Na całym świecie każdego dnia umiera około 810 kobiet z powodu powikłań związanych z ciążą lub porodem. Większości przypadków jesteśmy w stanie zapobiec poprzez odpowiednią opiekę i zapewnienie warunków do przeprowadzenia bezpiecznego porodu. Pomóż nam pomagać. Wesprzyj akcję Mama Dla Mamy.
Pomóż!
Przekaż darowiznę na numer konta PMM: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444