Przełomowa szczepionka na malarię
7.10.2021
Czas czytania
3 minuty
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła powszechne stosowanie opracowanej przez GlaxoSmithKline (GSK) szczepionki Mosquirix przeciw malarii RTS,S/AS01 (RTS,S) wśród dzieci w Afryce Subsaharyjskiej oraz w innych regionach z umiarkowanym lub wysokim wskaźnikiem transmisji choroby. Rekomendacja wynika z pozytywnej oceny trwającego programu pilotażowego w Ghanie, Kenii i Malawi, który od 2019 r. objął ponad 800 000 dzieci między 6 a 17 miesiącem życia, w którym wykorzystano ponad 2,3 mln dawek szczepionki.
Zalecenie pojawiło się wkrótce po potwierdzeniu, że RTS,S w połączeniu z sezonowym podawaniem leków przeciwmalarycznych zmniejsza kliniczne epizody malarii, hospitalizacji z ciężkim przebiegiem choroby i zgonów o około 70%. Program pilotażowy będzie kontynuowany we wszystkich dotychczasowych krajach, aby zweryfikować efekty czwartej dawki szczepionki i zmierzyć długoterminowy wpływ na zgony dzieci.
To historyczny moment. Długo oczekiwana szczepionka na malarię dla dzieci jest przełomem w nauce, dbaniu o zdrowie i kontroli malarii – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO w oficjalnym komunikacie. Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi.
Dbanie o zdrowie matek i dzieci to jedno z najważniejszych zadań Polskiej Misji Medycznej. Od wielu lat jesteśmy obecni w Afryce, gdzie na własne oczy widzimy ogromną, choć bardzo nierówną walkę podejmowaną w kierunku zapobiegania malarii. Powszechne wprowadzenie szczepień byłoby niewyobrażalną zmianą dla całego kontynentu – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.
Malaria pozostaje główną przyczyną chorób wieku dziecięcego i śmierci w Afryce Subsaharyjskiej i jest większym zagrożeniem niż Covid-19. Według szacunków WHO w 2019 r. choroba zabiła 386 000 Afrykanów, w porównaniu z 212 000 potwierdzonych zgonów z powodu Covid-19 w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Co roku na malarię umiera ponad 260 000 afrykańskich dzieci poniżej piątego roku życia. Azra Ghani, brytyjska profesor epidemiologii chorób zakaźnych w Imperial College London, wraz ze współpracownikami szacuje, że podanie szczepionki przeciwko malarii dzieciom w Afryce może skutkować całkowitym zmniejszeniem zarażeń o 30%, czyli nawet 8 milionami mniej zachorowań i aż o 40 000 mniej zgonów na rok.
Dla ludzi, którzy nie mieszkają w krajach, w których malarii, redukcja o 30% może nie wydawać się duża. Ale dla ludzi żyjących na tych obszarach malaria jest jednym z głównych problemów – powiedziała Ghani. Spadek o 30% uratuje wiele istnień ludzkich i powstrzyma matki przed przyprowadzaniem dzieci do ośrodków zdrowia i zalaniem systemu opieki zdrowotnej.