Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ogłoszenia

Przełomowa szczepionka na malarię

Czas czytania
3 minuty

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła powszechne stosowanie opracowanej przez GlaxoSmithKline (GSK) szczepionki Mosquirix przeciw malarii RTS,S/AS01 (RTS,S) wśród dzieci w Afryce Subsaharyjskiej oraz w innych regionach z umiarkowanym lub wysokim wskaźnikiem transmisji choroby. Rekomendacja wynika z pozytywnej oceny trwającego programu pilotażowego w Ghanie, Kenii i Malawi, który od 2019 r. objął ponad 800 000 dzieci między 6 a 17 miesiącem życia, w którym wykorzystano ponad 2,3 mln dawek szczepionki.

Zalecenie pojawiło się wkrótce po potwierdzeniu, że RTS,S w połączeniu z sezonowym podawaniem leków przeciwmalarycznych zmniejsza kliniczne epizody malarii, hospitalizacji z ciężkim przebiegiem choroby i zgonów o około 70%. Program pilotażowy będzie kontynuowany we wszystkich dotychczasowych krajach, aby zweryfikować efekty czwartej dawki szczepionki i zmierzyć długoterminowy wpływ na zgony dzieci.


To historyczny moment. Długo oczekiwana szczepionka na malarię dla dzieci jest przełomem w nauce, dbaniu o zdrowie i kontroli malarii – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO w oficjalnym komunikacie. Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi.

Dbanie o zdrowie matek i dzieci to jedno z najważniejszych zadań Polskiej Misji Medycznej. Od wielu lat jesteśmy obecni w Afryce, gdzie na własne oczy widzimy ogromną, choć bardzo nierówną walkę podejmowaną w kierunku zapobiegania malarii. Powszechne wprowadzenie szczepień byłoby niewyobrażalną zmianą dla całego kontynentu – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Malaria pozostaje główną przyczyną chorób wieku dziecięcego i śmierci w Afryce Subsaharyjskiej i jest większym zagrożeniem niż Covid-19. Według szacunków WHO w 2019 r. choroba zabiła 386 000 Afrykanów, w porównaniu z 212 000 potwierdzonych zgonów z powodu Covid-19 w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Co roku na malarię umiera ponad 260 000 afrykańskich dzieci poniżej piątego roku życia. Azra Ghani, brytyjska profesor epidemiologii chorób zakaźnych w Imperial College London, ​​wraz ze współpracownikami szacuje, że podanie szczepionki przeciwko malarii dzieciom w Afryce może skutkować całkowitym zmniejszeniem zarażeń o 30%, czyli nawet 8 milionami mniej zachorowań i aż o 40 000 mniej zgonów na rok.

Dla ludzi, którzy nie mieszkają w krajach, w których malarii, redukcja o 30% może nie wydawać się duża. Ale dla ludzi żyjących na tych obszarach malaria jest jednym z głównych problemów – powiedziała Ghani. Spadek o 30% uratuje wiele istnień ludzkich i powstrzyma matki przed przyprowadzaniem dzieci do ośrodków zdrowia i zalaniem systemu opieki zdrowotnej.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera