Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ogłoszenia

Świat ogarnięty głodem – nowy raport World Food Programme

Czas czytania
3 minuty

World Food Programme po raz kolejny przedstawił zebrane dane dotyczące globalnego problemu głodu i niedożywienia. Te są dramatyczne – 847 milionów ludzi w 92 krajach świata nie ma wystarczająco pożywienia by przeżyć.

Opublikowana z początkiem nowego roku mapa światowego głodu nie pozostawia złudzeń – nie jesteśmy w stanie zwalczyć niedożywienia na świecie do zakładanego roku 2030, który miał być przełomowym w kwestii poprawy warunków życia i rozwoju. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy krajów Afryki Subsaharyjskiej i Bliskiego Wschodu, ale głód występuje na każdym kontynencie i przybiera różne formy. Od łagodnej, którą jest zmniejszanie codziennych posiłków do najbardziej dramatycznej, w której organizm nie reaguje na leczenie nawet prostych infekcji.

Twórcy raportu za granicę niedożywienia przyjęli 1800 kcal dziennie dla dorosłej osoby – dawkę wystarczającą zaledwie do potrzymania podstawowych funkcji organizmu. W szerszym kontekście niezbędne jest również uwzględnienie nie tylko wartości energetycznej, ale i odżywczej posiłków. Przez dekadę obserwowaliśmy spadek wskaźnika głodu, który pozwalał optymistycznie zakładać, że trend ten się utrzyma. Stało się jednak inaczej i po raz pierwszy od lat liczba głodujących wzrosła.

Sytuację pogorszyła oczywiście pandemia i związane z nią ograniczenia zarobków, a tym samym rezygnacja z posiłków lub zastępowanie żywności bogatej w składniki odżywcze jej mniej wartościowymi odpowiednikami. Do tego kraje azjatyckie i wschodnie wybrzeże Afryki od kilku lat mierzą się z plagą szarańczy i suszą. Od głodu nie jest wolna również Europa, choć możemy tego nie dostrzegać – mówi Ewa Piekarska-Dymus z Polskiej Misji Medycznej. Nie bez znaczenia pozostaje ogólna sytuacja ekonomiczna na świecie, co wpływa chociażby na ceny transportu żywności i nawozów. Do tego nieprzewidywalne zjawiska klimatyczne i łącznie mamy katastrofę.

Wśród krajów, w których niezbędna jest natychmiastowa pomoc i wsparcie, znajdują się m.in. Afganistan (95% niedożywionych mieszkańców w 2020 r.), Sudan Południowy (59%), Syria (55%) i Jemen (50%). Wzrost głodu silnie dotknął Amerykę Łacińską i Karaiby, które dotychczas znajdowały się w stosunkowo dobrej sytuacji. W grupie tej znajdują się miliony Wenezuelczyków, opuszczających upadający kraj i poszukujących schronienia w innych państwach na kontynencie. Według danych ONZ, jeden na trzech Wenezuelczyków mierzy się z głodem.

Z powodu poważnego niedożywienia cierpi 14 milionów dzieci poniżej piątego roku życia. Dla nich głód jest najpoważniejszym przeciwnikiem – wyniszczone organizmy z łatwością zarażają się chorobami, z którymi nie mają siły walczyć. Wśród nich ponad 400 tysięcy dzieci w Jemenie, gdzie trwa jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. To z myślą o dzieciach stworzyliśmy programy dożywiania i warsztaty gotowania, które realizujemy od wielu lat m.in. w Senegalu i Tanzanii. Wspierając je, zapewniasz zdrowy rozwój maluchów z najbardziej potrzebujących regionów świata i pomożesz nam walczyć z głodem.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera