Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Ogłoszenia

Świat ogarnięty głodem – nowy raport World Food Programme

Czas czytania
3 minuty

World Food Programme po raz kolejny przedstawił zebrane dane dotyczące globalnego problemu głodu i niedożywienia. Te są dramatyczne – 847 milionów ludzi w 92 krajach świata nie ma wystarczająco pożywienia by przeżyć.

Opublikowana z początkiem nowego roku mapa światowego głodu nie pozostawia złudzeń – nie jesteśmy w stanie zwalczyć niedożywienia na świecie do zakładanego roku 2030, który miał być przełomowym w kwestii poprawy warunków życia i rozwoju. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy krajów Afryki Subsaharyjskiej i Bliskiego Wschodu, ale głód występuje na każdym kontynencie i przybiera różne formy. Od łagodnej, którą jest zmniejszanie codziennych posiłków do najbardziej dramatycznej, w której organizm nie reaguje na leczenie nawet prostych infekcji.

Twórcy raportu za granicę niedożywienia przyjęli 1800 kcal dziennie dla dorosłej osoby – dawkę wystarczającą zaledwie do potrzymania podstawowych funkcji organizmu. W szerszym kontekście niezbędne jest również uwzględnienie nie tylko wartości energetycznej, ale i odżywczej posiłków. Przez dekadę obserwowaliśmy spadek wskaźnika głodu, który pozwalał optymistycznie zakładać, że trend ten się utrzyma. Stało się jednak inaczej i po raz pierwszy od lat liczba głodujących wzrosła.

Sytuację pogorszyła oczywiście pandemia i związane z nią ograniczenia zarobków, a tym samym rezygnacja z posiłków lub zastępowanie żywności bogatej w składniki odżywcze jej mniej wartościowymi odpowiednikami. Do tego kraje azjatyckie i wschodnie wybrzeże Afryki od kilku lat mierzą się z plagą szarańczy i suszą. Od głodu nie jest wolna również Europa, choć możemy tego nie dostrzegać – mówi Ewa Piekarska-Dymus z Polskiej Misji Medycznej. Nie bez znaczenia pozostaje ogólna sytuacja ekonomiczna na świecie, co wpływa chociażby na ceny transportu żywności i nawozów. Do tego nieprzewidywalne zjawiska klimatyczne i łącznie mamy katastrofę.

Wśród krajów, w których niezbędna jest natychmiastowa pomoc i wsparcie, znajdują się m.in. Afganistan (95% niedożywionych mieszkańców w 2020 r.), Sudan Południowy (59%), Syria (55%) i Jemen (50%). Wzrost głodu silnie dotknął Amerykę Łacińską i Karaiby, które dotychczas znajdowały się w stosunkowo dobrej sytuacji. W grupie tej znajdują się miliony Wenezuelczyków, opuszczających upadający kraj i poszukujących schronienia w innych państwach na kontynencie. Według danych ONZ, jeden na trzech Wenezuelczyków mierzy się z głodem.

Z powodu poważnego niedożywienia cierpi 14 milionów dzieci poniżej piątego roku życia. Dla nich głód jest najpoważniejszym przeciwnikiem – wyniszczone organizmy z łatwością zarażają się chorobami, z którymi nie mają siły walczyć. Wśród nich ponad 400 tysięcy dzieci w Jemenie, gdzie trwa jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. To z myślą o dzieciach stworzyliśmy programy dożywiania i warsztaty gotowania, które realizujemy od wielu lat m.in. w Senegalu i Tanzanii. Wspierając je, zapewniasz zdrowy rozwój maluchów z najbardziej potrzebujących regionów świata i pomożesz nam walczyć z głodem.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera