SOS Afganistan- aukcja charytatywna
31.08.2021
Czas czytania
2 minuty
Polscy fotografowie przekazali zdjęcia na rzecz aukcji charytatywnej Polskiej Misji Medycznej. Sprzedaż zdjęć potrwa do 17 września, cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup środków medycznych dla szpitali w Afganistanie.
Wśród wybranych zdjęć znalazły się kultowe obrazy uchwycone przez Krzysztofa Millera, które zdobiły niezliczone artykuły i książki o Afganistanie. W gronie artystów wspierających akcję znaleźli się również m.in. Maciej Moskwa (Gazeta Wyborcza, National Geographic Traveler), Marcin Suder (Outriders), Wojciech Grzędziński (laureat World Press Photo 2011), Andrzej Meller (National Geographic Polska) i inni. Łącznie 52 fotografie to przekrój zmian, jakie w ciągu ostatnich dekad zaszły w kraju, który nie schodzi z ust świata. Wielbiciele sztuki na aukcji znajdą również albumy „Nadal boję się krzyku” Witolda Krassowskiego, „Afganistan jest w nas”Maksymiliana Rigamonti i „Polski Afganistan” Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika z autografem. Aukcję wspiera również Wydawnictwo Znak, przekazując 10 egzemplarzy „Modlitwy o deszcz”Wojciecha Jagielskiego z autografem autora. Reportaż jest zapisem z jedenastu podróży do Afganistanu i niezliczonych spotkań, jakie odbył z mieszkańcami kraju. Autor otwiera przed czytelnikiem złożony świat wojen, przewrotów politycznych i starć o władzę, ukazując jednocześnie dumę i siłę Afgańczyków.
Odwiedź stronę aukcji na portalu Allegro Charytatywni.
Dzięki wsparciu polskich fotografów i dziennikarzy możemy nie tylko pomóc dotkniętym tragedią Afgańczykom, ale także przybliżyć ten kraj polskim odbiorcom. Afganistan docierał do nas głównie przez środki masowego przekazu, ukazując go z perspektywy jego roli na arenie międzynarodowej. Fotografie przekazane przez reporterów to małe narracje, codzienne historie ludzi, które toczą się z dala od polityki, w cieniu dominujących nad krajobrazem łańcuchów górskich. Ale wśród wybranych zdjęć nie zabrakło też ujęć pokazujących naturalne piękno niekończących się pasm górskich
– mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.
W oblężonym Kabulu dostępnych środków medycznych wystarczy tylko na kilka dni, a kraj codziennie opuszczają kolejne międzynarodowe organizacje pomocy humanitarnej. Polska Misja Medyczna zdecydowała się powrócić z pomocą do kraju, który wspierała podczas wcześniejszych misji w latach 2001-2007, i zapewnić ciągłość funkcjonowania klinik poprzez dostarczenie leków, antybiotyków i środków opatrunkowych. Dzięki doświadczeniu lokalnych współpracowników, odpowiedzialnych za weryfikację sytuacji, polska organizacja dotrze do miejsc, w których niezbędna jest natychmiastowa pomoc.