Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
COVID

Światowy Dzień Uchodźcy w cieniu pandemii

Czas czytania
3 minuty

Sytuacja uchodźców na całym świecie jest podobnie dramatyczna i przejmująca. Syryjczycy od 10 lat żyją w niepokoju i strachu. Zamieszkują kraje sąsiednie, takie jak Jordania, często nie ma dla nich miejsca w oficjalnych obozach dla uchodźców i są zmuszeni koczować w nieformalnych obozowiskach, które zmieniają swoją lokalizację w zależności od pory roku i możliwości znalezienia miejsca zarobkowania.

Polska Misja Medyczna pomaga takim uchodźcom poprzez pracę klinik mobilnych, które dojeżdżają do nieformalnych obozowisk. Projektem, z którego jesteśmy szczególnie dumni jest wsparcie dla dzieci syryjskich, które straciły nóżki lub rączki w czasie wojny w ich kraju. Dotychczas wykonaliśmy wraz z syryjskimi lekarzami ponad 320 protez, które realnie przywróciły dzieci do życia, umożliwiły im chodzenie do szkoły, spotykanie się z rówieśnikami.

Obecnie władze w Caracas ogłosiły zamknięcie granic z Kolumbią na kolejne 3 miesiące. Zdesperowani Wenezuelczycy zaczęli nielegalnie przekraczać granice, aby móc zakupić jedzenie i leki. Pieniądze mają najczęściej od swoich rodzin, które przed kryzysem emigrowały do różnych krajów, przede wszystkim do Kolumbii, ale też do innych latynoskich państw, a nawet do Hiszpanii. Szacuje się, że 30% ludności otrzymuje pieniądze od krewnych przebywających za granicą. Przeciętny przekaz to od 30 do 50 dolarów, ale COVID-19 ograniczył możliwości takiego wsparcia.

2020 rok okazał się czasem trudnym dla ludzi na całym świecie w związku z pandemią koronawirusa. W obozach dla uchodźców sytuacja mieszkających tam ludzi jest wyjątkowo trudna, jeśli weźmie się pod uwagę gęstość zaludnienia obozów, w których muszą przebywać. Transmisja wirusa może tam być równie duża jak w Wuhan.

Dotychczas w krajach wschodniego Basenu Morza Śródziemnego zarejestrowano, według danych WHO, 670 000 przypadków zarażenia koronawirusem i 15 000 zgonów. Daje to 10% wszystkich przypadków na świecie. Bez naszej pomocy liczby te mogą szybko stać się dużo wyższe.

Dowiedz się więcej o naszych działaniach w Syrii!

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera