Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
5 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
COVID

Projekty PMM a koronawirus

Czas czytania
5 minuty

W trosce o bezpieczeństwo lokalnych pracowników projektów pomocowych, które realizuje Polska Misja Medyczna oraz społeczną odpowiedzialność wynikająca z misji PMM, przedstawiamy krótki raport dotyczący sytuacji koronawirusa w krajach, w których prowadzimy projekty humanitarne.

Raport dotyczący sytuacji koronawirusa w krajach, w których prowadzimy projekty humanitarne.

Jordania
Dotychczas zostały potwierdzone 154 przypadki koronawirusa. Od soboty 21 marca została wprowadzona godzina policyjna. Wychodzenie z domów jest zakazane. Klinika mobilna nie pracuje, ponieważ pozwolenie uzyskały jedynie jednostki bezpośrednio ratujące życie. Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia Jordanii, WHO oraz UNHCR, staramy się o uzyskanie pozwolenia na wznowienie pracy. PMM zaopatrzyła cały personel zatrudniony w projekcie w artykuły ochronne. Pracownicy kliniki mobilnej odbędą szkolenie nt. postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa. Dni otwarte ośrodka zdrowia zostały odwołane i przeniesione na późniejszy termin.

Irak
Ministerstwo Zdrowia podało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Iraku wzrosła do 316, a liczba ofiar śmiertelnych wirusa wzrosła do 27. Cztery tygodnie temu zamknięto szkoły i uniwersytety oraz zakazano podróży do państw dotkniętych wirusem w ramach walki z chorobą. Irak zakazał również podróży do i z Chin, Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Singapuru, Włoch, Bahrajnu, Francji i Hiszpanii, z wyjątkiem delegacji oficjalnych i dyplomatycznych. W Erbilu wprowadzono godzinę policyjną, a mieszkańcy Erbilu, w którym pomaga Polska Misja Medyczna zostali poproszeni o nieopuszczanie domów i zachowanie środków ostrożności. Sulaymaniyah to jedno z pierwszych miast, znajdujących się bardzo blisko Erbilu, które zgłosiło zakażenie koronawirusem. W Irackim Kurdystanie PMM zaplanowała szkolenia, zakupiono środki prewencyjne dla pracowników klinki w obozie: maski, kombinezony ochronne, żele do dezynfekcji i inne środki medyczne. Pracownicy PMM na miejscu prowadzą dystrybucję plakatów i ulotek dla mieszkańców obozu z zachowania podstawowych zasad walki z wirusem. Mieszkańcy obozów zostali powiadomieni przez pracowników o zachowaniu ostrożności.

Senegal
Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła 99 przypadków zakażenia koronawirusem w Senegalu. Jedno z pierwszych zakażeń pochodziło od mężczyzny, który przyjechał z Włoch, aby odwiedzić swoją rodzinę. Wszystkie osoby z rodziny hospitalizowane są w szpitalu w Dakarze. Partner Polskiej Misji Medycznej w Senegalu – ANPSCS prowadzi działania uświadamiające wśród pacjentów we wszystkich 20 ośrodkach partnerskich. W ramach konsultacji informuje ludność o wirusie, sposobach zakażenia oraz prewencji. Na razie PMM nie odnotowała przypadków zachorowań w strukturach partnera, ale na bieżąco śledzi rozwój sytuacji. Cały zespół ośrodka zdrowia w Thiaroye odbył specjalne spotkanie w celu wprowadzenia nowych procedur przyjmowania chorych. Jest to wewnętrzna inicjatywa naszego partnera. Personel został wyposażony w maski ochronne, zalecono obowiązkowe używanie rękawiczek jednorazowych, ponadto zrezygnowano z grupowych spotkań edukacyjnych i wprowadzono obowiązek mycia rąk dla każdej osoby, która wejdzie na teren przychodni. Został wprowadzony limit osób, które jednocześnie znajdują się na terenie ośrodka. Godziny przyjęć pozostają bez zmian, ale unika się kumulacji pacjentów w poczekalni.

Mjanma
Nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania. W Wakemie pomagamy w dystrybucji materiałów informacyjnych dotyczących zasad zachowania higieny oraz prewencji. Dołączyliśmy do naszych szkoleń dla młodzieży blok na temat koronawirusa. Po 22 marca odbędzie się także szkolenie dla ludności lokalnej. W razie pojawienia się zachorowań, planujemy wyposażyć personel medyczny, z którym współpracuje Polska Misja Medyczna o dodatkowe środki ochronne.

Tanzania
W Tanzanii zdiagnozowano 12 przypadków koronowirusa. Partner PMM – szpital w Nyangao, prowadzi działania edukacyjne uświadamiające mieszkańców wiosek, do których dociera poprzez mobilny zespół promotorów zdrowia. Są to spotkania ze społecznością na temat sposobów zakażenia i prewencji. W szpitalu zespół medyczny PMM prowadzi konsultacje dla pacjentów.
– Przeprowadziliśmy szkolenie na temat wirusa dla wszystkich pracowników lokalnych PMM w szpitalu Nyangao. Wprowadziliśmy również edukację pacjentów, którzy będą przychodzić codziennie do naszego szpitala. Ograniczyliśmy liczbę krewnych odwiedzających pacjenta do dwóch dziennie. Przy wejściach do szpitala umieściliśmy wiadro z wodą i mydłem w płynie, aby ludzie mogli umyć ręce przed wejściem do placówki. Przygotowaliśmy już specjalny pokój z 5 łóżkami na wypadek podejrzenia u kogoś koronawirusa oraz zespół ratunkowy, który składa się z 4 lekarzy, 5 pielęgniarek i 2 pracowników laboratorium. W naszym szpitalu brakuje wystarczającej ilości masek, środków dezynfekujących, w tym środków dezynfekujących ręce. Obecnie czekamy na wyniki badań od jednego z pacjentów ze szpitala w Sokoine, oddalonego od Nyangao o 70 kilometrów, u którego podejrzewamy koronawirusa – mówi dr Fracis Msagati, współpracująca z PMM.


Wesprzyj działania Polskiej Misji Medycznej!

Dołącz do zbiórki na Facebooku!

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera