Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
4 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
COVID

Eksperci o koronawirusie w Afryce: 300 tysięcy ludzi może umrzeć

Czas czytania
4 minuty

To optymistyczne szacunki. Eksperci Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki w przygotowanym raporcie ogłosili, że z powodu koronawirusa 112 milionów ludzi zostanie zakażonych, a setki tysięcy umrze. Jeśli jednak nie zostaną podjęte żadne kroki prewencyjne, niemalże cała ludność kontynentu, a więc ponad miliard mieszkańców może zostać zarażonych.

Kraje afrykańskie, podobnie jak inne Kraje Globalnego Południa (m.in. Syria, Wenezuela) borykają się z ogromnymi brakami w systemie opieki medycznej. Polska Misja Medyczna pracuje na miejscu, dostarczając potrzebną pomoc między innymi w Zambii, Tanzanii i Senegalu.

 Trudno powiedzieć mieszkańcom, nie idź do pracy, zostań w domu bo to wiąże się z tym, że cała rodzina nie zje żadnego posiłku wieczorem. Ludzie nie mają pieniędzy, żeby zostać w domu i kupić zapas żywności na kilka dni, zwłaszcza tutaj w Tanzanii – mówi Marijke Slendebroek, lekarz i koordynator lokalny PMM w Tanzanii.

W niektórych krajach afrykańskich bezrobocie sięga nawet 34%, a kolejne 40% żyje za 1-2 USD dziennie, taka sytuacja może doprowadzić do klęski głodu. Do tego dochodzi niewydolność służby zdrowia, która i tak dostępna jest tylko dla bogatszych mieszkańców Afryki.

 Opieka zdrowotna z krajach afrykańskich jest zazwyczaj płatna, dlatego mieszkańcy przychodzą do szpitala tylko wtedy, kiedy rzeczywiście nie mogą już dłużej ryzykować życia bez pomocy medycznej. Niestety, oznacza to bardzo często śmierć zaraz po przybyciu do szpitala, bo na ratunek jest już za późno  mówi Małgorzata Olasińska-Chart, Dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej PMM.

W warunkach afrykańskich, gdzie prawie nikt na terenach wiejskich nie posiada samochodu, podróż do szpitala wiąże się z wynajęciem taksówki lub kilkugodzinnym marszem. Średnia odległość do ośrodka zdrowia powinna wynosić 5 kilometrów i godzinę marszu, ale bardzo często placówki oddalone są o 10 i więcej kilometrów od wioski.

Poza Dakarem, w żadnym z regionów Senegalu nie są spełnione wymogi dotyczące liczby lekarzy i pracowników medycznych przypadających na określoną liczbę mieszkańców. Przykładowo w regionie Fatick, ośrodek zdrowia z 1 lekarzem przypada na 102 050 mieszkańców, czyli na dwa razy więcej, niż zalecane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Obecnie nikt nie jest w stanie stwierdzić, ilu Afrykańczyków jest zakażonych, bowiem na milion mieszkańców przypada jedynie 325 testów. Większość szpitali i ośrodków zdrowia nie jest gotowa na przyjęcie pacjenta zakażonego koronawirusem. Materiały ochronne są trudno dostępne, a ceny systematycznie rosną.

 Jedynym wyjściem jest profilaktyka i prewencja. Polska Misja Medyczna przygotowuje miejsca kwarantanny, wyposaża personel medyczny w odzież ochronną i edukuje społeczność w zakresie zapobiegania wirusowi. Jednak skuteczna pomoc medyczna wymaga dużych nakładów pracy i pieniędzy  dodaje Olasińska-Chart.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera