23 marca 2020

Jak walczyć z koronawirusem?

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich Polaków zespół Polskiej Misji Medycznej przypomina o podstawowych zasadach, które należy przestrzegać w walce z koronawirusem. Chcąc zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, unikajmy zatłoczonych miejsc, a najlepiej zostańmy w domu. Wciąż niewiele wiemy o chorobie wywołanej przez koronawirusa oraz o samym wirusie, dlatego prewencja i społeczna odpowiedzialność jest dla naszego bezpieczeństwa najważniejsza.

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Przede wszystkim nie panikujemy. W pierwszy odruchu myślimy o zadzwonieniu na pogotowie (112/999). NIE rób tego. Istnieje specjalna infolinia dla pacjenta, dostępna pod numerem 800 190 590, pod którą dostaniemy wszystkie potrzebne informacje i dalsze instrukcje dotyczące COVID-19.

W rozmowie z lekarzem lub dyspozytorem nie ukrywaj ważnych faktów. Jeśli byłeś 2 tygodnie temu w dalekiej podróży albo przebywałeś z osobami, które są zakażone – powiedz prawdę. To cenna informacja, która ochroni medyków przed bezpośrednim kontaktem z Tobą. Opowiedz o wszystkich objawach, jakie odczuwasz.

Chcesz wiedzieć czy jesteś przygotowany?
Zrób test dostępny na Instagramie.

Jak wygląda aktualny stan zachorowań?
Staraj się korzystać z rzetelnych i sprawdzonych źródeł informacji, na przykład z:
Aktualna mapa zachorowań prezentuje się następująco:
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard
Próbujesz przedostać się do Polski?
Tutaj
sprawdzisz, które przejścia graniczne są otwarte.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

podziel się

link został skopiowany