Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Wenezuela

Caritas Polska i Polska Misja Medyczna pomagają Wenezuelczykom

Czas czytania
3 minuty

Z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, granice w Ameryce Południowej, podobnie jak w Polsce, zostały zamknięte. Ta decyzja szczególnie dotknęła Wenezuelę, która toczy walkę z wirusem, zmagając się jednocześnie z kryzysem humanitarnym i gospodarczym.

Mieszkańcy regionu Táchira, graniczącego z Kolumbią, do niedawna mogli kupować żywność w kolumbijskiej Cucucie. Obecnie zostali odcięci od wszelkiej pomocy, a ich sytuacja jest tragiczna. Polska Misja Medyczna i Caritas Polska działają na miejscu, dostarczając paczki żywnościowe dla ponad 200 głodujących rodzin.

Tylko 15% Wenezuelczyków stać na pełne pokrycie swoich potrzeb życiowych. Dziś problemem nie jest brak żywności, ale wysokość średniego miesięcznego dochodu rodzin mieszkających w Táchira, nieprzekraczająca 10 dolarów amerykańskich. Dysponując tak małą kwotą trudno zapewnić utrzymanie nawet niewielkiej rodzinie. Dzięki intensywnej pracy Polskiej Misji Medycznej i Caritas Polska udało się znaleźć producentów, którzy dostarczają artykuły na potrzeby pomocy humanitarnej.

Obecnie władze w Caracas ogłosiły zamknięcie granic z Kolumbią na kolejne 3 miesiące. Zdesperowani Wenezuelczycy zaczęli nielegalnie przekraczać granice, aby móc zakupić jedzenie i leki. Pieniądze mają najczęściej od swoich rodzin, które przed kryzysem emigrowały do różnych krajów, przede wszystkim do Kolumbii, ale też do innych latynoskich państw, a nawet do Hiszpanii. Szacuje się, że 30% ludności otrzymuje pieniądze od krewnych przebywających za granicą. Przeciętny przekaz to od 30 do 50 dolarów, ale COVID-19 ograniczył możliwości takiego wsparcia.

– W trakcie swojej ostatniej misji w Wenezueli widziałem wielką tragedię rodzin, często rozbitych, gdzie dzieci i seniorzy głodują i chorują. Obecna pandemia koronawirusa jest wielkim zagrożeniem dla życia milionów mieszkańców tego niegdyś szczęśliwego kraju. Patronem wszystkich rodzin jest św. Jan Paweł II, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy 18 maja. Chcemy pomagać tym, których kochał i o których nie zapominał w swoim nauczaniu – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Dowiedz się więcej o naszych działaniach w Wenezueli!

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny

f

Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera