Nowa odsłona Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom
28.07.2023
Czas czytania
2 minuty
Kilka tygodni temu przedstawiliśmy podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom. Przez ostatnich 12 miesięcy w 9 polskich miastach z różnorodnego wsparcia skorzystało 3 619 osób – łącznie to ponad 14 tysięcy godzin zajęć grupowych i indywidualnych spotkań ze specjalistami.
Dziś prezentujemy nową odsłonę Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom. Dzięki wsparciu Shell do końca roku będziemy kontynuować program skierowany do rodzin ze społeczności uchodźczej w Polsce i społeczności przyjmującej, rozszerzając zakres oferowanych zajęć dla dorosłych i form spędzania wolnego czasu dla dzieci. Na początek, korzystając z letnich wakacji, zorganizowaliśmy tygodniowe kolonie w górach – we wrześniu do szkół wróci 270 dzieci z Polski i Ukrainy z nową górską przygodą na koncie.
Galeria
Opierając się na wnioskach z dotychczasowego przebiegu projektu wdrożyliśmy szereg rozwiązań, które mają zapewnić jeszcze lepsze wsparcie dla uczestników. Jednym z najważniejszych zadań jest aktualnie wzmocnienie kompetencji terapeutów do pracy z osobami dotkniętymi traumą. Ponadto niezbędne jest zwiększenie zakresu działań na rzecz adaptacji psychologicznej i społeczno-ekonomicznej uchodźców i poprawy ich pozycji na rynku pracy. Jednym z kluczowych wyzwań jest znajomość języka polskiego na poziomie ponadpodstawowym wśród osób dorosłych. To właśnie bariera językowa była najczęściej wskazywana jako uniemożliwiająca podjęcie pracy lub prowadząca do wykonywania zadań poniżej kompetencji wynikających z doświadczenia i wykształcenia. Zakładamy, że dzięki różnorodnemu wsparciu ok. 60% uczestników z Ukrainy biorących udział w projekcie znajdzie zatrudnienie jeszcze w trakcie jego trwania lub do końca lutego 2024 r.
Po raz kolejny współpracujące z nami organizacje z Lublina, Łodzi, Krakowa, Rucianego Nidy, Poznania i Bielska Białej będą prowadzić Kluby Malucha, dzienne punkty opieki, konsultacje psychospołeczne i wsparcie terapeutyczne dla dzieci i dorosłych. Po raz pierwszy zostaną także przeprowadzone zajęcia z zakresu turystyki kwalifikowanej i ratownictwa. Dodatkowo lokalni partnerzy samodzielnie przygotują program oferowanych zajęć, dzięki czemu najlepiej wykorzystają zaangażowanie uczestników i dostępne opcje pozwalające aktywnie spędzać czas.